Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İnsan vücudunda nerede kaç kemik vardır?

İnsan vücudunda nerede kaç kemik vardır?
  • 21.09.2015

Çocuklarda kemik sayısı 300 civarında iken yaş ilerledikçe bazı kemiklerin birleşmesi sebebiyle yetişkinlerde kemik sayısı 206 adet civarına düşmektedir. 

Yazımızı yazarken bizi en çok şaşırtan kısımlar baş kısmımızda bulunan kemik sayısı olmuştur. Baş kısmımızda bulunan kemik sayısının normalde çok az sayıda olduğunu düşünüyor iken yazımız için yaptığımız araştırma neticesinde tahminimizden daha çok sayıda kemik olduğunu gördük.

Ayrıca şaşırtıcı kısımlardan bir tanesi de ellerimizde dâhil olduğu kıl kısmımız ile ayaklarımız dâhil olduğu bacak kısımlarımızda bulunan toplam kemik sayılarının birbirine eşit olmasıdır.

Acaba vücudumuzda hangi bölümde kaç kemik bulunmaktadır? En çok kemiğin bulunduğu bölgemiz neredir? Kafamızda kaç kemik vardır, el ve ayaklarımızda kaç kemik vardır? Kollarımızda ve bacaklarımızda kaç kemik vardır? Gibi sorulara kısaca cevap vereceğiz?

kafatasıBaş (Kafa) kısmımızda ki kemik sayısı (29)

Kafatasımızda bulunan kemik sayısı 29 adettir. Bu sayı ilk duyduğunuz zaman biraz fazla gelebilir, fakat bu sayı doğru bir sayıdır. Tam olarak 29 adet kemik bulunmaktadır.

8 tane kafa kemiği (kranial kemik)

14 tane yüz kemiği (Fasial)

6 işitme yani kulak kemiği  (Oditorial)

1 adet dil kemiği (hiyoid)


Göğüs Kafesi kemiğiGöğüs Kafesi kemik sayısı (25)

Göğüs kafesini oluşturan kemiklerin sayısı 12 sağ ve 12 sol tarafta olmak üzere ve 24 ve 1 adette göğüs kemiği ile 25 adettir.

Omurga Kemiği sayısı (33)

Omurgamızda bulunan kemik sayısı toplam olarak 33 adettir.

Bu kemikler omurgamızda üst üste sıralanmıştır.


el kemiğiKol ve el kemik sayısı (60)

Bir kol ve bir elde bulunan kemik sayısı 30 adettir, iki kol ve iki elde bulunan kemik sayısı ise 60 adettir. Vücudumuzda en çok kemik sayısının bulunduğu iki bölgesinden bir tanesi yine bu kol ve el bölgemizdir.

1 adet Pazu kemiği

1 adet döner Kemik

1 adet Ön kol kemiği

8 adet El bileği kemiği

5 El tarağı kemiği

14 parmak kemiği


Bacak ve Ayak kemiğiBacaklar ve ayaklardaki kemik sayısı (60)

Bacaklar ve ayaklardaki toplam kemik sayısı 60 adettir. Bir bacak ve bir eldeki kemik sayısı ise 30 adettir.  Yine görüldüğü gibi vücudumuzda en çok kemik sayısının olduğu bölgelerden bir tanesi bacaklar ve ayakların oluşturduğu bölgemizdir.

1 Adet femur (Uyluk kemiği)

1 Adet Patella (dizkapağı kemiği )

1 Adet Tibia  (kaval kemiği)

1 Adet Fibula (Baldır Kemiği)

7 Adet Tarsus (Ayak bileği kemiği)

5 adet Ayak Tarağı Kemiği

14 adet Ayak parmağı kemiği

Yararlanılan kaynaklar:

Saglik.gov.tr

wikipedia.gov.tr

Dıscovery Channel

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ