Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İnsan iskeleti özellikleri

İnsan iskeleti özellikleri
  • 01.06.2015

Kemiklerden oluşan iç ve dış organlarının tamamının bulunduğu kemiksi yapıya verilen isimdir.

İnsan iskeleti kemiklerden oluşmakla birlikte bağ, tendon, kas ve kıkırdaklar ile diğer bazı organlar tarafından desteklenmektedir.

Kemikler doğuştan itibaren ölümümüze kadar olan ve değişebilen yapılardır. Örneğin henüz doğmadan kemikler oluşmaya başlar ve belli bir yaştan sonra sertleşir. Doğduğumuzda kemik sayısı yaklaşık olarak 300 civarında iken yetişkin olduktan sonra bu sayı 206 adete düşmektedir. Bunun sebebi de bazı kemiklerin doğduktan sonra birleşmesidir. 

İskelet-1İskeletteki kemik çeşitleri hangileridir?

Vücudumuzdaki kemikler üçe ayrılmaktadır.  Bu ayrım yapılırken kemiklerin şekilleri ve boyları dikkate alınarak yapılmıştır.

İskeletimizi oluşturan bu kemikler Kısa kemikler, Uzun kemikler ve Yassı kemikler olmak üzere 3’e ayrılmıştır.

İskelet aynı zamanda iç ve dış iskelet olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İç İskelet, insanlar gibi omurgalı canlılarda bulunan iskelet türüdür.  İç iskelet deyince hemen akla direk kemik iskelet gelmemelidir.

Örneğin, Köpekbalığı iskeleti kıkırdaktandır.

Kemik iskeletliler ise, kuşlar, ormanda yaşayan kurt, çakal, aslan vb. gibi hayvanlardır.

İskelet-2Dış iskelet ise genel olarak basit yapılı canlılarda bulunmaktadır. İskelet vücudun dış kısmında bulunur ve üzerinde hiçbir vücut örtüsü yani deri gibi veya et gibi bir madde bulunmaz.

İstiridye, midye ve salyangoz gibi canlıların iskeletleri dış iskelete örnektir ve dış iskeletleri Kavkı adı verilen maddeden oluşur.

Eklembacaklılardan birçoğunun iskeletleri dış iskelet olup dış iskeletleri kitin maddesinden oluşur.

Mercanlarda dış iskeleti bulunan canlılardan olup dış iskeletleri kalker maddesinden yapılmıştır.

İskelet-3İskelet ne işe yarar görevleri nelerdir?

İç organların korunmasını sağlamak,

İç organlara dayanak olmak,

Vücuda şekil vermek,

Bazı yardımcı kas ve eklemler sayesinde vücudun hareket etmesini sağlamak,

Alyuvar ve Akyuvar gibi kan hücresi üretmektir.

Kafa kemikleri; kafa kemikleri birbirlerine çok sıkı bağlanmışlardır. Kafa kemikleri içinde oynamaz eklemler bulunmakta olup sadece çene kemiği yarı oynar eklemden oluşur.

Gövde kemikleri; Omurga ve göğüs kafesinden oluşmakta olup temel görevleri iç organları korumak ve iç organların tutunmasını sağlamaktır.

Bacak kemikleri; En uzun kemiklerin olduğu bölüm olup gövdeye köprüler ile bağlanmışlardır. Bacak kemikleri arasında tam oynar kemikler bulunmaktadır.

 Kol ve el kemikleri; Kollarımız ve ellerimizde bulunan kemikler ise en çok kemiği bulunduğu kısımlardan bir tanesi olup omuz kemeri ile gövdeye bağlanırlar. 

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

eba.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ