Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İnkaya Çınarı (Türkiyenin en büyük ağacı) özellikleri

İnkaya Çınarı (Türkiyenin en büyük ağacı) özellikleri
  • 24.07.2015

İnkaya çınarı ülkemizin en ünlü çınarıdır. Çınar ismi olarak ülkemizde bilinen belki de tek çınar ağacı  türüdür. İsmini bulunduğu İnkaya köyünden almaktadır. İnkaya Çınarı’nın ünü ülkemizin en büyük ağacı olmasından gelmektedir. İnkaya çınarı hem büyüklüğü hem yaşı itibari ile çok önemli ağaçlarımızdan bir tanesidir.

Bursa ilimizde bulunan bu ağaç birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bursa ilimizin turist çeken yerlerinden bir tanesidir.

İnkaya çınarı-1İnkaya Çınarı özellikleri nelerdir?

Ülkemizin en büyük ağacı konumundadır.

Bursa ilimiz ile Uludağ arasındaki İnkaya köyünde bulunmaktadır.

Yaşı ortalama olarak 595 yıldır. Dolayısı ile neredeyse Osmanlının ilk kuruluş yıllarından günümüze kadar ayakta kalmayı başaran ağaçlardan bir tanesidir.

İnkaya çınarı Türkiye’nin en büyük çınarı olması ile birlikte aynı zamanda ülkemizin en yaşlı ağacı olma özelliğini de elinde bulundurmaktadır.

İnkaya çınarı-3İnkaya çınarının boyu yaklaşık olarak 35 metredir. Gövde çevresi ise yaklaşık olarak 9 metre 20 cm civarındadır. Dallarının kalınlığı ise yaklaşık olarak 3-4 metre arasında olup bu kalın dalların uzunluğu da 100 metre civarında bulunmaktadır. Aşağı yukarı gövdesinin 1 dönümlük alanı kapladığı bilgisi vardır. (1 dönüm 1000 metrekare) (Bu ağacımızın büyüklüğünden bahsettikten sonra dünyanın en büyük ağaçları olma özelliğine sahip olan sekoya ağaçlarının en büyüğünün boyu ve çapı hakkında kısa bir bilgi vermekte yararlı olacaktır, dünyanın en büyük ağacı Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan General Sherman isimli ağaç olup uzunluğu 85 metre çapı ise 24-25 metre arasında bulunan ağaçtır. Yaşı itibariyle de 2000 yıldır ayaktadır, yine Amerika  Birleşik devletlerinde bulunan bazı sekoya ağaçlarının yaşlarının 3,4 bin yıl civarında hatta 5 bin yıla yakın bir yaşa sahip olan ağaçlar bulunduğu bilgisi vardır)

İnkaya çınarı-2İnkaya çınarını görmek için gerek Bursa içinden gerekse ülkemizin çeşitli yerlerinden hatta yurtdışından ülkemizi gezmeye gelen bazı yabancı turistler bulunmaktadır. Sürekli olarak bir ziyaretçi akınına uğrayan bu ağacın altında çay bahçesi, restorantlar, hediyelik eşya dükkanları açılmış olup, özellikle İnkaya köyü halkı tarafından yetiştirilen meyve ve sebzelerde gelen iç ve dış turistlere satılmakta olup ayrıca köy ekonomisine de katkı sağlamaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar:

bursa.gov.tr (Bursa Valiliği resmi web sitesi)

bursakultur.gov.tr

bursatanitim.gov.tr

kulturportali.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ