Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İngiltere Challenger 2 tankı özellikleri nelerdir?

İngiltere Challenger 2 tankı özellikleri nelerdir?
  • 28.11.2015

İngiltere’nin 3.nesih ana muharebe tankı Challenger 2 tankı dünyadaki en iyi 10 tank arasında gösterilen bir tanktır. Birçok özellikleri ile Rus T-90, Amerikan Abrams, Almanya Leopard tankları ile eş değerde anılan önemli bir tanktır. Bu tank iyi bir tank olmasına karşın dünya üzerinde gerek Amerikan Abrams tankı, gerekse Alman Leopard tankı ve gerekse Rusların “T” serisindeki tankları kadar ismi pek bilinen bir tank değildir. Bunun en önemli sebebi ise daha az ülke ordularınca kullanılması ve Irak savaşı haricinde bir savaşta yer almaması gösterilebilir. Şimdi İngiltere ülkesine ait bu önemli tankın bazı özellikleri madde madde verelim.

Challenger 2 tankıİngiliz Challenger 2 tankının özellikleri nelerdir?

-İngiltere yapımı 3.nesil bir tanktır.

-Dünya ordularında sadece İngiltere ordusunda ve Umman ordusunda bulunmakta ve kullanılmaktadır.

-Dünyadaki rakip tanklar içerisinde özellikle zırh yönünden en sağlam tank olarak gösterilmektedir.

-Yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi ana muharebe tankıdır.

-1998 yılında hizmete girmiştir. Üretim tarihi ise 1993 ve 2002 yılları arasıdır.

-Irak savaşında kullanılmış bir tanktır.

-Challenger 2 tankının üretim adedi 450 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Challenger 2İngiliz Challenger 2 tankının şimdi de teknik özelliklerini nedir? Bakalım.

İngiliz Challenger 2 tankının özellikleri verilirken özellikle Abrams tankı ve ülkemiz milli tankı olan Altay tankının bazı özellikleri de karşılaştırma adına verilecektir.

-Uzunluğu 8,3 metredir.

-Genişliği 3,5 metre olup yüksekliği 2,5 metredir.

-Ateş gücünü oluşturan namlunun çapı 120 milimetredir. Yani 120 milimetrelik top kullanmaktadır. Yivsiz bir top olup bu topta kullanılmak üzere 52 adet mermi taşıyabilme kapasitesine sahiptir. (Abrams ve Altay tankı da yine 120 milimetrelik top kullanmaktadır)

-Ayrıca 1 adet 7,62 milimetrelik makinalı tüfek bulunmaktadır.

-Kullanılan motor 1200 beygir gücünde bulunan Perkins CV-12 Dizel tipi bir motordur.  Ton başına düşen beygir gücü yaklaşık olarak 19,2 beygirdir. Altay tankında ve Abrams tankında kullanılan motorun beygir gücü 1500 beygirdir.

Challenger 2 tank-Tankın yaklaşık ağırlığı 62,5 ton olup ağır tanklardan bir tanesidir. (Abraham tankının ağırlığı ile neredeyse aynıdır, Altay tankı da yine ağır tanklardan olup ağırlığı yaklaşık 65 tondur.)

-Yapabileceği azami hız saatte 59 kilometredir. Bu hız çok hızlı bir hız olmayıp özellikle rakipleri durumunda olan Abrams tanklarında bu hız saatte 72 kilometre iken Rus T-90 tanklarında azami hız ise saatte 65 kilometredir. Altay tankının hızı saatte 70 kilometre civarındadır.

-Challenger 2 tankının yapabileceği azami menzil 450 kilometredir.  (Altay tankının yapabileceği azami menzil ise 500 kilometre olarak bildirilmiştir)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
YORUM YAZ