Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İnek, Manda, Koyun ve Keçi günlük ve yıllık süt verimi nedir?

İnek, Manda, Koyun ve Keçi günlük ve yıllık süt verimi nedir?
  • 30.10.2015

İnek, Manda, Koyun ve Keçi gibi hayvanların tamamı hem eti için, hem sütü için, hem de süt ürünleri için beslenmekle birlikte yine bunlar ile birlikte yününden, kılından ve derisinden de faydalanılmaktadır. Fakat genel itibarıyla bunların tamamının beslenme gayesi süt ve eti içindir. Yine türüne göre bazıları et türü olmakla birlikte bazıları süt türleridir. Bu konumuzda bu hayvanların süt verimi hakkında bilgi verilecektir.

MandaMandaların yıllık ve günlük süt verimi ne kadardır?

Manda sütü çok değerli bir süttür. Bu sebeple inek, keçi ve koyun gibi hayvanların sütlerine nazaran oldukça pahalı bir süttür. Ve bu sütten yapılan kaymak da oldukça değerlidir.

Bir mandanın yıllık süt verimi yaklaşık olarak 1500-2000 litre arasında değişiklik göstermektedir. Bu türüne ve beslenme durumuna göre değişiklik gösterse de ortalama olarak bir mandadan bir yılda alınan süt miktarı bu dur.  Yani bir mandanın günlük süt verimi yaklaşık olarak 4 ila 6 litre arasındadır.

Manda sütü %8 yağ oranına sahip olup aşağı yukarı %4 veya %4,5 aralığında proteinli bir süttür.  Kolesterol oranı da inek sütüne nazaran %50 daha azdır.

Holstein inek-2İneklerin yıllık ve günlük süt verimi ne kadardır?

İnekler süt veren hayvanlar içinde en yüksek süt veren hayvan olma özelliğine sahiptir. Holstein ineklerin bir lokasyonda yani bir dönemde bir yılda verdiği süt miktarı 5000 ila 7000 litre arasında değişiklik göstermektedir. Yani ortalama olarak günde 15-20 litre arası süt verimi bulunmaktadır. Fakat bazı hostein cinslerindeki süt verimi hayretler uyandıracak derecede yüksek olmuştur. Bazı kayıtlarda bazı holsteinlerin 70-80 litreye varan süt verimine ulaştığı bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca Holstein türü inekler dünya üzerinde en çok süt veren inek olma unvanına sahiptir.

Örneğin Friz tipi süt inekleri de yüksek süt verimi olan inekler olup günde 20-25 litreye kadar çıkan süt verimleri bulunmaktadır. Yıllık aşağı yukarı 7000-9.000 litre süt verimi bulunmaktadır.  

Simental türü inekler yaklaşık olarak 3000-4000 litre arasında değişmektedir.

Montofon ineklerde ise günlük süt verimi 10 litre civarında olup yılda ise yaklaşık olarak 3500-4000 litre civarında süt verebilmektedir.

İnek sütü yağ miktarı yaklaşık olarak Holsteinlerde  %3-4 aralığında iken jersey ineklerinde bu oran %5-6 civarındadır.

KoyunlarKoyunların yıllık ve günlük süt verimi ne kadardır?

Koyunlar sütü için beslenen hayvanlardan en yaygın olanlarından bir tanesidir. Özellikle sütü ile birlikte hem yünü hem de derisinden de faydalanıldığı için oldukça yüksek oranda beslenmektedir.

Koyun miktar olarak gerek mandaya gerekse ineğe nazaran oldukça az süt veren bir hayvandır. Zaten büyüklükleri de inek ve manda ile karşılaştırılamayacak kadar kat be kat küçüktür doğal olarak süt verimi de buna göre az olacaktır.

Örneğin ülkemizde en çok bulunan koyun ırkı olan karaman koyununun (mor karaman ve ak karaman koyunu) yıllık süt verimi 40-50 litre civarındadır.  Kıvırcık türü koyunların yıllık süt verimi 80 litre civarında iken genel olarak yünü için beslenilen merinos koyunlarının süt verimi ise aşağı yukarı 40-60 kilogram aralığındadır. (bu kadar sütü aşağı yıllık süt verme günü olan 120-150 günde vermektedir. Yani günde verdiği süt miktarı 300-400 gram aralığındadır)

Sakız ırkı koyunlar en çok süt veren koyun olup günlük süt verimi 2 litre civarındadır.

Koyun sütündeki yağ oranı da yaklaşık olarak %6 civarındadır. Laktoz oranı da %4-5 civarındadır.

KeçiKeçilerin yıllık ve günlük süt verimi ne kadardır?

Keçi koyunlara nazaran daha az yetiştirilen evcil hayvanlardan bir tanesi olmakla birlikte eti ve sütü için beslenilmekle birlikte derisi ve kılından da yararlanılmaktadır. Koyun yetiştiriciliğine nazaran daha az sayıda yetiştirilen ve yetişme alanı daha dar olan keçiler özellikle süt verimi bakımından oldukça yüksek miktarda süt verimine ulaşabilmektedir.

Keçilerin yıllık süt verimi türlerine göre değişiklik gösterse de ülkemiz de de yetiştiriciliği yapılan ve dünya da en çok süt veren keçi olma özelliğine sahip Malta geçişi ve Saanen keçisi yılda ortalama olarak 1000 kiloya kadar süt verebilmektedir. Yani günlük süt verimleri yaklaşık olarak 3 litre civarındadır.

Örneğin Ankara keçisinin süt verimi yılda 25-50 kilogram aralığındadır. (Tarım bakanlığı kayıtlarına göre)

Kıl keçisinin süt verimi ise yılda yaklaşık olarak 90-100 kilogram civarındadır. (Tarım Bakanlığı kayıtlarına göre)

Kilis keçilerinde süt verimi yılda 215-220 kilogram civarındadır.

Yararlanılan kaynaklar:

tarim.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ