Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İmparator penguenlerin özellikleri

İmparator penguenlerin özellikleri
  • 02.08.2015

Penguen türleri içerisinde en büyük olan türdür. Gerek büyüklüğü gerekse yaşam tarzları bakımından ilgi çeken hayvanlardan bir tanesi olup kendi türleri içerisinde de en ilgi çeken penguen türüdür.

İmparator Penguenler-1İmparator penguenlerin özellikleri nelerdir?

Penguen türleri içinde en büyük tür olup boyları yaklaşık olarak 1,20 metre ile 1,30 metreye kadar çıkabilmektedir. Ağırlıkları da boyları ile doğru orantılı olarak 50-60 kilogram arasında olabilmektedir. Normal bir penguenin ağırlığının neredeyse 3-4 katına ulaşabilirler.

Vücut yapıları yuvarlak bir yapıda olup kafaları vücutlarına göre küçük sayılır.

Ayakları yine vücutlarına nazaran oldukça küçüktür.

Vücutlarının üst kısımları siyah tüyler ile kaplı iken alt kısımları beyaz tüylerle kaplıdır.

Siyah beyaz renkli olmalarına karşın boyunlarının alt kısımlarında ve yanak kısımlarında turuncu-sarı renkli bir kısım bulunmaktadır.

İmparator Penguenler-5İmparator penguenler, penguen türleri arasında neredeyse sıcaklığın en az olduğu yerde yaşayan tür olma özelliğine de sahip bulunmaktadır. Güney yarım kürenin kutba en yakın bölgede yaşayan penguen türüdür. Güney Okyanusu ve Antartika kıtasında bulunan parça buzullarında yaşamaktadırlar. Fakat kuluçka döneminde yaklaşık olarak 200-250 kilometrelik bir yol kat ederek sabit karaya doğru yürüyüş yaparlar.

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 300.000-400.000 civarında imparator penguen olduğu tahmin edilmektedir.

İmparator penguenlerin yumurtalarının ağırlığı yaklaşık olarak yarım kiloya kadar çıkabilmektedir. Fakat yılda sadece üremek için 1 adet yumurta yaparlar.

İmparator penguenleri yuva yapmayan penguen türlerinden birisidir, diğer yuva yapmayan türü ise yine büyük bir penguen türü olan kral penguendir.

İmparator Penguenler-3Beslenmeleri diğer penguen türleri ile neredeyse aynı olup aynı besinlerle beslenirler mürekkep balığı, kriller ve balık.

İmparator penguenler özellikle balıkları avlarken balık gruplarına saldırırlar ve ağızlarına gelen balıkları yerler. Grup halinde avlanırlar.

İmparator penguenler deniz içerisinde saatte yaklaşık olarak 35 kilometrelik bir hızla yüzebilir ve 500-550 metrelik bir derinliğe dalabilirler. Deniz altında yaklaşık olarak 20 dakika hiç su yüzeyine çıkmadan kalabilirler.

İmparator penguenlerin üreme yaşları 3-5 yaş civarındır.

İmparator penguenler eğer uygun yaşam alanı bulursa ve herhangi bir avcı tarafından avlanılmaz ise yaklaşık olarak 40-50 yıl kadar yaşayabilir. Bu yaşam süresi penguen türleri içerisindeki en uzun yaşam süresidir.

İmparator Penguenler-4Kış ayında çiftleşir ve kış ayında kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süreleri yaklaşık olarak 2 aydır. Dişi yumurtayı bıraktıktan sonra erkek kuluçkaya yatar ve dişi besin bulmak için çok uzun bir yolculuğa çıkar. Erkek bu süre zarfında yumurtayı çok iyi şekilde korur. Çok düşük sıcaklıklardan, dış etkilerden ve tehlikelerden yumurtanın zarar görmemesi için onu çok iyi bir korumaya alır. Özellikle yumurta bekleyen erkek bireyler birbirlerine yapışık halde gruplar halinde soğuktan korunurlar ve zaman zaman dıştan içe ve içten dışa doğru yer değiştirirler.

Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra yine bir müddet erkek imparator penguenlerin bakımında kalırlar. Erkek penguenler bu süre zarfında süte benzer bir madde ile bu yavruları beslerler. Dişi yarı sindirilmiş balık getirerek yavru imparator penguenleri besler, daha sonra erkek penguen besin getirmeye gider ve bu şekilde yavruları büyütürler.

İmparator penguenlerinde diğer penguenler gibi en büyük düşmanları katil balinalar ve leopar foklarıdır. Küçük penguenlerin ise en büyük düşmanı dev fırtına kuşlarıdır. Bu dev fırtına kuşları aynı zamanda penguen yumurtalarının da en büyük düşmanıdır. Yavru penguen ölümlerinin büyük bir kısmı bu dev fırtına kuşları nedeniyle olmaktadır.İmparator penguenler-2İmparator penguenler yaklaşık 6 aylık iken koloniyi terk ederler ve ergenliğe eriştikleri zaman tekrar koloniye geri dönerler. Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi imparator penguenlerin ergenliğe erişme yaşları 3-5 yaşları arasında olduğundan bu süre zarfında koloniye hiç uğramazlar. Ancak üreme erginliğine eriştikleri zaman koloniye tekrar geri dönerler. 

Yararlanılan kaynaklar:

İmparatorun yolculuğu belgeseli (imparator penguenler hakkındaki belgesel)

wikipedia.org

Atlas dergisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ