Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İmpala’nın özellikleri nelerdir

İmpala’nın özellikleri nelerdir
  • 01.05.2018

İmpalalar özellikle yaşadığımız ülkemizde bulunmamakla birlikte belgesellerde sık sık karşımıza çıkan bu hayvanlar ne yazık ki sürekli av olarak karşımıza çıkmaktadır. Vahşi doğada kara hayvanları arasında en önemli yırtıcı kedilerinin ve sürüngenlerinin temel besin kaynaklarından bir tanesini temsil etmektedir. Afrika kıtasının en önemli hayvanlarından bir tanesi olan impalalar çok hızlı olmalarına karşın ne yazıkki kendisinden daha hızlı olan ve pusucu diğer hayvanların en önemli avlarıdır. Peki bu impalaların özellikleri nelerdir. Maddeler halinde verelim.

impala 3İmpalaların özellikleri nelerdir?

İmpalaların genel olarak yaşam alanları Afrika kıtasıdır ve Afrika kıtasının doğusu ve güneyi yaşam alanlarını oluşturmaktadır.

İmpalalar bir antilop türüdür. Monotipik Aepyceros cinsinin tek üyesi bu hayvandır.

İmpalaların ilk tanımlaması günümüzden yaklaşık olarak 200 yıl öncesine dayanmaktadır.

İmpalaların vücut özelliklerini verecek olur isek genel itibarıyla omuz yükseklikleri 70 santimetre ile 90 santimetre aralığındadır. Çok azı bu aralığın dışında yer almaktadır.

İmpala 2Ağırlıkları ise ortalama olarak 40 kilogram ile 75 kilogram aralığında olup, yine çok azı 75 kilogramın üzerine çıkabilmektedir.

Vücutlarını kaplayan tüyler kızılımsı kahverengi bir renge sahip bulunmaktadır.

Erkeklerin boynuzları neredeyse 1 metreye kadar çıkabilmekle birlikte ortalama olarak yarım metre ile 90 santim aralığındadır.

İmpalalar gündüzleri ortaya çıkan ve gündüz otlayan hayvanlardır.

Genel itibarıyla sürüler halinde yaşayan bu hayvanların topluluklarıda belirli katagoriye ayrılmıştır. Örneğin erkekler kendi bölgelerinde, bekar erkek sürüler ve dişi erkek sürüler de kendi bölgelerinde yaşamaktadırlar. Fakat bir erkeğin çevresinde yaklaşık olarak 10 ila 15 impalanın oluşturduğu guruplar bulunmakta olup, erkekler bu grupları için arada bir kavga ederler.

İmpala 1İmpalaların en önemli savunma silahları hızları ve iyi bir şekilde zıplamalarıdır. Çok hızlı koşarlar. Koşarken yaklaşık olarak saatte 80 kilometre kadar bir hıza ulaşabilirler.

İmpalalar tehlikelerin farkında olmaları sebebiyle sürekli olarak ürkektir. Ve tetikte beklerler.

İmpalalar çok uzağa sıçrayabilme yeteneğine sahip hayvanlardan olup, yaklaşık olarak 9 metre uzaklığa sıçrayabilirler. Sıçrayabildiği yükseklik ise yaklaşık olarak 3 metredir.

İmpalalar otlamanın yanı sıra filiz, sürgün ve meyvelerle de beslenirler.

İmpalaİmpalaların bir şaşırtıcı özelliği ise özellikle kaçarken birkaç çeşit zıplama taktiklerinin olmasıdır. Bu sayede birden çok hayvanı gözleyebilmektedir.

İmpalalar genel olarak ocak ve mart aylarında çiftleşirler, gebelik süreleri değişim göstermekle birlikte 6 ila 9 ay aralığında bulunmaktadır. Doğan yavrular ise sürüden 1 yaşında iken ayrılırlar.

İmpala sürüleri suya yakın yerlerde bulunurlar. Sıcak zamanlarını ise gölgeliklerde yatarak geçirirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ