Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ilgaz dağı özellikleri nedir?

Ilgaz dağı özellikleri nedir?
  • 11.12.2014

Ilgaz dağı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağlarından bir tanesi olup hatta Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağı olma özelliğindedir.

Ilgaz dağı aşağı yukarı 50 kilometre uzunluğunda bir yer kaplamaktadır.

Uzantı yönü olarakta doğu-kuzeydoğu, batı-kuzey batı doğrultusunda uzanmaktadır.

Ilgaz dağının iki yüksek tepesi bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en yüksek tepesinin yüksekliği yaklaşık olarak 2587 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Bu zirve ılgaz dağlarının en yüksek zirvesini oluşturur ve Büyükhacat tepesi olarak adlandırılmıştır.

Ilgaz Dağı-1Ilgaz dağının ikinci en yüksek zirvesinin yüksekliği isi yaklaşık olarak 2546 metredir. Bu zirveyede Küçükhacat ismi verilmiştir.

Ilgaz dağı aşağı yukarı karadenize paralel olarak uzanmasından dolayı Karadenize bakan kısmı Karadeniz bölgesine has iklim görülmekle birlikte bitki örtüsüde karadeniz bölgesinde görülen ağaçlarla neredeyse aynı özellikleri göstermektedir. Güney kısmı yani içanadoluya bakan kısmı ise Kuzey kısmına nazaran bitki örtüsü bakımından daha zayıf durumdadır.

Örneğin Ilgaz dağının kuzey kısmı nemli ve yağışlı bir iklime sahiptir buradaki bitki örtüsüde alçaklarda geniş yapraklı meşe ve kayın ağaçları yüksek kısımlarında ise Göknar ve Sarıçam gibi ağaçlar ile kaplıdır.

Ilgaz Dağı-2Güney kısmı ise karaçam yaygın olarak gözükmektedir.

Ilgaz dağlarının aşağı yukarı 2000-2250 metreye kadar ormanlık alan gözükür yani bu yükseltiler Orman üst sınırını oluşturmaktadır. Bu yükseklikten sonra ise genel olarak Otsu bitkiler yaygın görülür.

Ilgaz dağı özellikle kış zamanlarında Ankara ve yakın illerden ziyaretçi akınınada uğramaktadır. Çünkü Ilgaz dağı hem doğal güzellikleri bakımından hemde kayak merkezi bakımından önemli bir kış turizmi bölgesidir.

Ilgaz dağında kayak merkezi ile birlikte son zamanlarda açılan tesisler sayesinde ziyaretçi sayısında epey bir artışta göstermiştir.

Ilgaz Dağı-3Peki Ilgaz dağının kış turizmi açısından önemi nedir ve ne gibi tesisler bulunmaktadır?

Ilgaz dağında iki adet pist bulunmaktadır. Bu pistlerden küçük olanın uzunluğu 700 metre iken, büyük olan pistin uzunluğu ise yaklaşık olarak 950 metredir.

Kayak yapacakların ve kayakçıların yukarıya çıkmaları ve inmeleri için gidiş dönüşlü 2 adet teleferik bulunmaktadır.

Ayrıca burada kayak yapmayı öğrenmek isteyenler içinde kayak dersleri verilmektedir.

Ilgaz dağında hem yaz için hem kış için gidilebilecek oldukça güzel tesisler ve Oteller bulunmaktadır.

Başkentimiz olan Ankara ilinden günübirlik olarak blirçok kişi buraya gelmekte hatta birçok firmada günübirlik turlar düzenlemektedir.

2014 Yılı itibariyle günübirlik düzenlenen tur fiyatları yaklaşık olarak 75-85 TL civarındadır. Ve bu tutara gidiş dönüş otobüs ücretleri sabah ikramları, öğle mangalı veya öğle yemeği ile otobüs içindeki ikramlarda dahildir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ