Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İki (2) Yıldızlı Otellerin Özellikleri

İki (2) Yıldızlı Otellerin Özellikleri
  • 10.05.2015

İki yıldızlı oteller ülkemizde çok sayıda bulunan oteller arasındadır. Özellikle şehirlerde bulunan ve turizm özelliği taşımayan birçok otel iki yıldızlı otellerdir. İki yıldızlı otellerin tek yıldızlı otellerden artı olarak aşağıda da ayrıca vereceğimiz gibi, genel kullanım alanlarında klima bulunması, saç kurutma makinası bulunması, odaya içecek servisi bulunması, Yatak katlarında kat hizmeti bulunması,

Oteller-3İki yıldızlı otellerde olması gereken özellikler nelerdir?

1-İki yıldızlı otellerde en az oda sayısı 10 adet olmalıdır. 10 odadan daha az odası bulunan otellere yıldız verilmez.

2-Resepsiyonu aynı zamanda rahat oturma imkânı bulunan bir lobinin olması şarttır. Eğer ayrı bir oturma salonu var ise bu şartın olması aranmaz.

3-Otel yönetimine ait bir yönetici odasının bulunması şarttır.

4-Asansör ile ilgili olarak eğer müşterilerin inip çıkacağı kat sayısı üçten fazla ise otel kapasitesini kaldırabilecek sayıda müşteri asansörü olması şarttır.

5-İki yıldızlı otellerde sadece 24.00 ila 06:00 arasında büfe hizmeti olmayabilir, bunun dışında kesinlikle sabah 06:00 ile gece 24:00’a kadar büfe hizmeti bulundurmak zorundadır.

6-Gelen müşterilerin kahvaltı yapabileceği bir ofis veya kahvaltı solunu olması gerekir, yeterli büyüklükte oturma salonu ya da lokanta bulunması durumunda bu kahvaltı vermek amaçlıda kullanılabilir, özellikle yazlık tesislerde bu amaçla kullanılan bir salonun bir kısmı açık olabilmektedir.

7-Yine sadece sezonluk açık tutulan tesisler haricinde kapı girişinde rüzgârlık, hava perdesi döner kapı veya benzeri düzenleme şarttır,

Telefon8-Odalarda telefon bulundurulması şarttır. (Dışarı ile doğrudan bağlantılı bir telefon)

9-İlk yardım dolabının bulunması şarttır

10-Oda sayısının 1/4 ‘lük kısmına hizmet edebilecek kıymetli eşya kasası olmalıdır.

11-Genel kullanım alanları ile yatak odalarının tamamını kapsayacak şekilde, hali, parke veya seramik gibi malzeme ile yapılmış olması şarttır.

12-Odalara içecek hizmeti bulunmalıdır (Tek yıldızlı otellerde bu şart aranmaz)

13-Yatak Katlarında kat hizmetleri için ofis veya dolap olmalıdır (Tek yıldızlı otellerde bu şart yoktur)

14-Odalarda saç kurutma makinası şarttır (Tek yıldızlı otellerde bu şart yoktur)

Klima15-İklim şartlarına göre genel kullanım alanlarında yani genel mahallerde klima sistemi olmalıdır (Tek yıldızlı otellerde bu şart yoktur)

Yukarda görüldüğü üzere, iki yıldızlı otellerde herhangi bir park yeri şartı yoktur, ayrıca herhangi bir havuz şartı bulunmamaktadır. Onun haricinde oyun odası vb. yerler yoktur. Kişilerin azami ihtiyaçlarını görebilecek zorunlu hususlar vardır. 

Yararlanılan Kaynaklar

Resmi Gazete “Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik”

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ