Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ihlara vadisi ve kiliseleri özellikleri nelerdir?

Ihlara vadisi ve kiliseleri özellikleri nelerdir?
  • 10.12.2015

Ihlara vadisi ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Aynı zamanda vadi olarak ülkemiz genelinde en çok bilinen ve en çok ziyaretçi çeken vadilerden birisidir. Gerek yabancı turist gerekse yerli turistler tarafından rağbet edilen bir doğal güzelliktir. Fakat genel olarak yerli turist ağırlıklı bir ziyaretçi portföyü bulunmaktadır. Özellikle Kapadokya için gelen yerli ve yabancı turistlerin diğer bir uğrak yerleri de aşağı yukarı 90 kilometre mesafede bulunan Ihlara vadisi olmaktadır.

Ihlara vadisi ilkbaharIhlara vadisi nerededir, özellikleri nelerdir?

-Ihlara vadisi Aksaray ilimizin Güzelyurt ilçesinde bulunmaktadır. Bu ilçemizde ismini almış olduğu veya ismini vermiş olduğu Ihlara kasabasında bulunmaktadır.

-Ihlara vadisinin Aksaray ilimize uzaklığı 40 kilometre civarında olup, bağlı bulunduğu Güzelyurt ilçesine uzaklığı ise sadece 7 kilometredir.

-Ihlara vadisinin toplam uzunluğu yaklaşık olarak 14 kilometredir.

-Vadiye iniş için toplam olarak 382 adet basamak bulunmaktadır.

-Ihlara vadisinin eski adı Peristrama’dır.

Ihlara vadisi melendiz çayı-Ihlara vadisinin içerisinden melendiz suyu geçmektedir. Bu ırmak Ihlara kasabasından başlayarak zaman zaman kanyonu 120 metreye varan derinliklerde yararak geçer ve daha sonra Tuz gölüne doğru yönelir.  Ayrıca vadinin yüksekliği yer yer 100 metre ile 150 metre aralığında değişir.

-Ihlara vadisinde burada daha önceki yıllarda yaşamış olan Hristiyan inancına sahip halk tarafından yapılmış olan kilise ve manastır bulunan yerler vardır. Aynı zamanda yine burada yaşayan halk tarafından tüflerde oyularak mekânlar yapılmıştır. Özellikle aşağıda bazı özelliklerini vereceğimiz kiliseler, barınaklar ve korunakların yapım tarihleri Milattan sonra 4.yüzyıl ile 14.yüzyıl başlarına kadar uzanmaktadır. Yani bu bölgede aşağı yukarı 10 yıl boyunca insanlar yaşamıştır.

-St gregorius churc kilisesiIhlara vadisi özellikle Hristiyan inancı için önemli kiliselerin bulunduğu bir yer olmuştur. Çünkü özellikle birçok kilise içerisinde bulunan resimler nedeniyle oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle bazı kiliseler günümüze kadar çok iyi korunarak gelmeyi başarmıştır.

-Ihlara vadisinde bulunan bazı korunaklar ve barınlar ile kiliseler kazılan bazı tüneller ile birbirine bağlanmış şekildedir.

-Ihlara vadisinde karşı karşıya yapılmış olan birçok kiliseyi görmek mümkündür.

Yılanlı Kilise resimleriIhlara vadisinde bulunan kiliselerin ve dini inancın özellikleri nelerdir?

Ihlara vadisinin doğal güzelliği yanında tarihi güzelliği ve tarihi önemi de bulunan bir bölge olması özellikle tarihte Hristiyanlık dinine ait ve Hristiyanlara ait kiliselerin de bulunması sebebiyle önem arz eden bir yerdir. Bu sebeple Ihlara vadisinde bulunan b azı kiliseler ve inanç yapısı hakkında bahsetmekte fayda vardır.

Bulunduğu yerin korunaklı bir yapıya sahip olması sebebiyle önemli bir manastır merkezi haline gelmiştir.

Özellikle kiliseler yapıldığı dönemin yaşantısına ilişkin olarak birçok resim barındırmaktadır. Ve bu resimlerinde birçoğu günümüze kadar sağlam şekilde kalmayı başarmıştır. Biliminsanları tarafından da incelemeler yapılan birçok kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerden bazılarını kimin yaptırdığı belli olmasına karşın bazılarının ise kim tarafından yapıldığı belli değildir.Ihlara vadisi kilise resimleri-Vadide yer alan kiliselerin birçoğunda sümbül, yılan, ağaç vb. gibi birçok frenksli kilise bulunmaktadır. Ayrıca bu kiliselerde yine Hristiyanlıkla ilgili bazı olayların resmedildiği birçok resim bulunmaktadır. Hatta son Akşam yemeği sahnesinin bulunduğu resim ve Mısırdan kaçışı simgeleyen resim dahi vardır.

-Kiliseleri vermek isteyen ve tarihi alanları gezmek isteyenler için özellikle vadide yer alan Selime Kasabası ve Yaprakhisar köyü önemli kiliselerin olduğu yerlerdir.

Yararlanılan kaynaklar:

aksaraykulturturizm.gov.tr (Kültür ve Turizm Bakanlığın Aksaray ile ilgili sayfası)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Virtual server diyor ki:

    Ihlara vadisi jeomorfolojik ozelliklerinden dolay? kesis ve rahipler icin uygun bir inziva ve ibadet yeri olmustur.

YORUM YAZ