Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Iguazú Şelalesi özellikleri

Iguazú Şelalesi özellikleri
  • 26.07.2015

Dünyanın en güzel şelalerinden bir tanesidir. Bu şelalede tıpkı Niagara şelalesi gibi oldukça geniş ve büyük bir şelaledir. Niagara kadar fazla tanınmasa da birçok kişi tarafından Niagara şelalesinden daha güzel olduğu iddia edilmektedir. Arjantin ülkesinde bulunan Iguazú şelalesi birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

İguazu şelalesi-3Bu şelaleyi oluşturan nehir oldukça uzun bir nehir olup 1320 kilometre uzunluğundadır.

Bu şelale Irai ve Atuba nehirlerinin birleşmesinden oluşmakta olup Parana nehrine dökülmektedir.

Her ne kadar şelalenin Arjantin ülkesinde olduğunu söylemiş isekte %20’lik kısmı Brezilya ülkesi sınırlarında bulunmaktadır.

Şelalelerin genişliği yaklaşık olarak 2,7 kilometredir. (Dünyaca ünlü Niagara şelalesini oluşturan 3 şelalenin en büyündeki genişlik 900 metredir, bir tanesinde ise 300 metre olduğu bilgisi bulunmaktadır, fakat üçüncü şelalenin genişliğinin ne kadar olduğunu tam bilememekteyiz, karşılaştırma açısından bu şelalenin genişlik yönünden oldukça geniş bir şelale olduğu göz önünde tutulmalıdır)

İguazu şelalesi-2Bu şelale iki kısım halinde veya iki basamak halinde aşağı yukarı 75 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir (örneğin Niagara şelalelerinin yüksekliği 50 metre civarındadır)

Şelale oldukça büyük miktarda su akıtmaktadır. Dakikada 102.000 metreküp su akıtma kapasitesi bulunmaktadır. Özellikle uzun yağışlardan sonra bu miktarın aşağı yukarı 4-5 kat civarında arttığı bilgisi mevcuttur. (Niagara şelalesinde ise dakikada aşağı yukarı 336.000 metreküp su akmakta olup bu miktar Iguazú şelalesinin üç katıdır. Yağışlı zamanlarda bu şelalenin akıttığı su miktarı Niagara şelalesinin normal zamanda akıttığı su miktarını geçmektedir)

Bu şelalenin keşfi 1542 yılında olmuştur. Keşfi yapan kişi ise  Álvar Núñez Cabeza de Vaca isminde bir kişidir.

İguazu şelalesi-1Iguazú şelalesini gören Amerika Birleşik Devletlerinin 32.Başkanı olan Franklin D. Roosevelt’in eşi olan Eleanor Roosevelt’in bu şelaleye olan hayranlığını gizleyemediği ve “Zavallı Niagara” sözünü söyleyerek bu şelalenin Niagara şelalesinden çok daha güzel olduğunu ifade etmiştir.

Tıpkı Niagara şelalesinde olduğu gibi bu şelalenin de içinde bulunduğu milli park 1984 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.

Aynı zamanda bu şelalenin dünyanı 7 doğa harikası geçici listesine girmeyi başardığı söylenmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

unesco.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ