Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İguanalar ve Yeşil İguanaların özellikleri nelerdir?

İguanalar ve Yeşil İguanaların özellikleri nelerdir?
  • 13.12.2015

İguanalar yabanı bir kertenkele türü olmakla birlikte günümüz insanları artık bu hayvanı evcilleştirerek evlerinde bakmaktadırlar. Birçok evde tıpkı kediler gibi köpekler gibi iguanalarda bulunmaktadır. İguanaların bazı özellikleri bu hayvanları evlerde beslemeye uygun hale getirmektedir. İguana nedir, nerelerde yaşar, ne yerler, iguanalar has özellikleri nelerdir? Maddeler halinde sırasıyla verelim.

İguana-1İguanaların özellikleri nelerdir?

-İguanalar bir kertenkele türü olup tropikal bölgelerde yaşayan bir hayvandır.

-Bu hayvanlar tamamıyla otçul bir hayvandır, bu nedenden dolayı birçok evde beslenme imkânı bulabilmektedir. Genel olarak dışarda bulunan iguanalar ot ve yapraklar beslenir iken evde beslenen iguanalar sebze ve meyve ile beslenmektedir.

-İguanaların boyları bazı türlerinde yaklaşık olarak 2 metreye kadar uzayabilmektedir.

-İguanaların yaşam süreleri ortalama olarak 20 yıla kadar varabilmektedir.

-İguanalar fazla zararlı bir hayvan olmamakla birlikte özellikle erkek bireyleri biraz saldırgan olabilmektedir. Saldırılarını da genel itibarıyla kuyrukları ile yapmaktadırlar.

İguanalar hakkında daha detaylı bilgi için iguanalar içinde önemli bir tür olan Yeşil İguanaların özelliklerini de ayrı olarak verelim.

İguanaYeşil İguanaların özellikleri nelerdir?

-Yeşil iguanalar da diğer iguanalar gibi otçul bir hayvan olmakla birlikte çok nadir de olsa leş yedikleri de görülmüştür.

-En çok bulunduğu yerler Amerika kıtasıdır. Amerika kıtasının Orta ve Güney Amerika kıtası daha yoğun olduğu yerlerdir. Brezilya ve Paraguay gibi ülkelerde yaşam alanı bulduğu ülkelerdir. Bunun haricinde yine Amerika kıtasının çeşitli ülkelerinde görülebilmektedir.

-Bu türün bireyleri her ne kadar yeşil iguana olarak anılıyor ise de bütün bireyleri yeşil renkte değillerdir. Çeşitli renklerde bulunabilmektedir.


-Yeşil İguanalar normal yaşam alanlarında 7-8 yıl gibi bir ömür sürmelerine karşın, hayvanat bahçesinde özel olarak bakılan yeşil iguanalarda bu süre 2 katına hatta 20 yıla kadar uzayabilmektedir.

-Yeşil İguanaların yaşam alanları ağaçlardır.

-Yeşil İguanaların renkleri sabah saatlerinde koyu iken öğle saatlerinde daha açık bir renk alır. Buda vücudunu ortam sıcaklığına göre ayarladığı anlamına gelmektedir.

-İguanalar bir kertenkele türü olması sebebiyle kuyruklarını yenileyebilen hayvanlardandır. Aynı zamanda herhangi bir tehlike durumunda aynı kertenkeleler gibi kuyruklarını bırakırlar. Kuyrukları yaklaşık olarak 10-12 arasında tekrar çıkar.

Yeşil İguana-İguanalar bir şeyden korktukları zaman hareketsiz olarak kalabilir ve buna donma denir. Muhtemelen bu durum iguanaların istem dışı yaptıkları bir durum ve korkudan dolayı vücudun bir tepkimesidir. Aynı zamanda yine bazı durumlarda da kendisini korumak için saklanırlar.  

-Yeşil iguanalarında boyunlarının alt kısmında sarkık vaziyette duran bir deri parçası bulunmaktadır. Ayrıca ibikleri bulunan bir kertenkele türüdür.

-Göz kapakları hareketlidir.

-Ağırlıkları genel olarak 9 kilogram civarındadır.

-Boylarının uzunlukları 1,5 metre civarındadır.

-Gözleri birbiri ile aynı anda hareket etmez.

-Bu hayvanların birbirleri ile iletişimleri kafalarını sallama ve boyun altındaki deri parçalarını uzatma şeklinde olmaktadır.

Yeşil iguanalarYeşil İguanalar ne şekilde üremektedirler?

-İguanaların dişi bireyleri 3-4 yıl içinde ergenliğe erişirken erkek bireylerinde bu süre daha uzun olup ortalama 5 yıldır.

-İguanaların tamamı yumurtlayarak üreyen hayvanlardır ve yeşil iguanalarda yumurta ile çoğalırlar.

-Üreme dönemi yılda 1 defadır.

-Çiftleşme süresi yaklaşık olarak 1,5 ay ila 2 ay arasında değişiklik göstermektedir.

-Çiftleşmeye müteakip yaklaşık olarak 2 ay sonra dişi yumurtlar ve bu yumurtalar ile kuluçkaya yatar. Kuluçka süreleri de yaklaşık olarak 3 ay civarındadır.  Bu süre zarfında yeni yavru iguanalar yumurtadan çıkarlar.

Yararlanılan kaynaklar:

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam parkı web sitesi (izmirdogalyasamparki.org.tr)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ