Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hz.Muhammed’in kişilik ve fiziksel özellikleri

Hz.Muhammed’in kişilik ve fiziksel özellikleri
 • 09.01.2015

Hazreti Muhammed İnsanlığa gönderilmiş olan son Peygamberdir. İslam Aleminin Peygamberi olan Hazreti Muhammed’in yapmış olduğu tüm davranışlar ve hareketler tüm Müslüman alemine örnek olmuş ve yol göstermiştir.

İlk olarak Hazreti Muhammed’in kişilik özellikleri nelerdir? Ona bir bakalım daha sonra Hazreti Muhammed’in bedeni özelliklerinden bahsedilecektir.

Kur'an-ı KerimHazreti Muhammedin kişilik özellikleri:

1-Hazreti Peygamber son derece güvenilir bir insandı. Bu nedenden dolayıda peygamber olmadan önce dahi kendisine Muhammed Ül-Emin denmekte idi. Bütün hayatı boyunca güvenilir bir insan olmuştur. Zaten Güvenilik olması sebebiyle ki milyonlarca insanı etrafında toplamayı da başarmıştır.

2-Hazreti Peygamberin en önemli özelliklerinden bir tanesi de oldukça hoş görülü olmasıdır, yapılan bütün davranışlara karşı oldukça hoşgörülü olmuştur. Hayatı boyunca bütün insanlara karşı merhametli ve hoşgörülü olmuştur. Kimseyi kırmamış ve kimseyi de incitmemiştir. İnsanları incitmekten ve kırmaktan son derece kaçınmıştır. Hatta bazı savaşlarda kendi yakınlarını öldüren kişileri dahi affetmeyi bilmiştir.

3-Hazreti Peygamber çok adaletli olmuştur. Ve bu adaletin her zaman herkese karşı aynı şekilde kullanmıştır. Yaşadığı müddet boyunca kesinlikle adaletten vazgeçmemiştir. Bütün insanlar arasında hakkaniyeti gözetmiştir. Bütün konularda adaletten sapmamıştır. Kendisine karşı kötülük yapanlara karşı dahi adaletten vazgeçmemiştir.

4-Hazreti Peygamber Adaletinin yanında hiçbir kişiye karşıda herhangi bir ayrımda bulunmamıştır. İster yakını olsun, ister başka bir ırktan olsun, ister zengin ister fakir olsun, ister siyahi ister beyaz olsun kesinlikle bütün kişilere karşı eşit uzaklıkta olmuş ve ayrım yapmamıştır.

5-Hazreti peygamberin bir diğer önemli özelliği de son derece sabırlı olmasıdır Özellikle İslamı tebliğ ettiği ilk günlerde çektiği sıkıntılara rağmen kesinlikle görevinden vazgeçmemiş ve bütün sıkıntılara ve kötülüklere karşı göğüs germiştir. Ayrıca bütün davranışlara karşı çok sabırlı davranmış ve düşündükten sonra hareket etmiştir. Alacağı tüm kararlarda çevresindeki kişilerin fikirlerini almış ve onların sunduğu önerileri dikkatlice ve sabırla irdeledikten sonra bir karara varmıştır. Sabırsız hiçbir davranışı olmamıştır. Çünkü sabırsızlık hatayı da yanında getirmektedir.

6-Hazreti peygamber oldukça cömertti, bulunan mallarını etrafı ile paylaşmaktan oldukça haz alırdı. İnsanlara maddi ve manevi yönden fayda etmeyi ve yardım etmeyi çok severdi.  

KabeAyrıca Tüm peygamberlerde bulunan şu özelliklerin tamamı da kendinde vardı:

1-Peygamberler son derece düzgün ve doğru kişilerdir. Peygamber hiçbir zaman hiçbir surette yalan söylemezler. Dosdoğru kişilerdir. Sözlerinin eridirler. Yapamayacakları sözü vermezler ve verdikleri sözü tutarlar. (Sıdk)

2-Bütün peygamberler son derece güvenilirdir. Bütün konularda son derece güvenilir kişilerdir. Hiçbir zaman ve hiçbir surette hiçbir emanete hıyanet etmezler. (Emanet)

3-Peygamberler hem akıllı, hem zeki hemde uyanıktır. Çok büyük zeka sahibidirler. Son derece akıllı ve zekilerdir. (Fetanet)

4-Hiçbir peygamber asla günah işlemezler. İster tek başına olsun ister herhangi bir kişi karşısında olsun günah işlemeyen kişilerdir (ismet)

5-Peygamberler yukarda görevlerinden bahsettiğimiz gibi Allah’tan aldıkları emir ve yasakları aynen insanlara iletirler, kesinlikle kendi fikir ve düşüncelerini katmadan ne emir edildi ise aynen insanlığa iletirler. (Tebliğ)

Hazreti Muhammed'in EviPeygamberin yapısal, bedensel ve fiziksel özellikleri nelerdir?

Fiziksel özellikleri Hazreti Peygamberi gören kişilerce ve özellikle sahabelerce anlatılmış ve betimlenmiş bilgilerden öğrenilmiştir. İşte anlatılanlarca Hazreti Peygamberin özellikleri:

1-Hazreti Muhammed’in boyu ne çok uzun nede çok kısa idi.

2-Teni ne duru beyaz nede esmer idi.

3-Güzel yüzlü, yakışıklı ve alımlı idi.

4-sakalları oldukça gür ve düzdü.

5-Saçları ne düz nede kıvırcık idi hafif dalgalı bir yapısı vardı.

6-Gözleri iri idi.

7-Yanakları düzdü.

8-Güzel bir buruna sahipti.

9-İki omuz arası geniş ve omuz uçları kalındı.

10-Saçları öldüğü güne dek siyahtı. Anlatılanlara göre 20 tel saç dahi beyaz değildi.

11-Omuzlarını döğen saçları vardı.

12-Göz rengi siyah idi.

13-kirpikleri sık ve uzundu.

14-Açık alınlıydı.

15-Saçları genel olarak ortadan ikiye ayrılmış vaziyette dururlardı.

16-Kaşları hilal şeklinde ve sıktı. Ayrıca kaş aralığı birbirine ne yakın nede çok uzaktı.

17-Boyun kısmı açık ve güzel bir yapıya sahipti.

18- Dişleri oldukça bakımlı inci gibiydi.

19-Kol ve pazu kısmı kalındı.

20-Göğüs kısmı iriceydi.

Yararlanılan kaynaklar
Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesi.
 
Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Umut diyor ki:

  Çok kotu

 2. seher diyor ki:

  çok güzel olmuş

 3. Ali diyor ki:

  Olabilir size ne bundan

 4. Mesud kahraman diyor ki:

  Peygamber efendimizin (Sallallahu aleyhi ve sellem) ismini yazarken sonuna “Sallallahu Aleyhi ve Sellem” eklemeyi unutmayin. bence yaziyi ekleyerek duzeltiniz. hatta “Sallallahu Aleyhi ve Sellem”i Kisaltarak yazmak dahi mekruhtur.

  1. Napcanla diyor ki:

   Sen ne biliyon da konuşuyon la boş yapma oturduğu yerden fetva veriyo

   1. Bir dost diyor ki:

    Ama lütfen haklı Mesud (abi belki benden büyüktür) öyle deme

  2. Bir dost diyor ki:

   Haklısın

   1. Bir dost diyor ki:

    Medusa dedim haklısın diye

 5. ad123 diyor ki:

  miss gibi olmuş

 6. isimsiz diyor ki:

  güzel olmuş .????ellerinize sağlık

 7. Yok diyor ki:

  Pazu ne demek

 8. bir düşman diyor ki:

  ASDFGHJKLŞİ

 9. Saaaane diyor ki:

  Selamınaleyküm güzel mümin Gardaşlarım

 10. Saaaane diyor ki:

  Bencede haklı (ha bu arada neyden konuşuyoruz. Ha bi de kim haklı? )

 11. Yorumcu diyor ki:

  Çok güzel olmuş

YORUM YAZ