Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hz. Muhammed Hz. Aişe ile kaç yaşında evlendi?

Hz. Muhammed Hz. Aişe ile kaç yaşında evlendi?
 • 06.08.2018

İslam dininde en çok tartışılan konularından bir tanesi muhtemelen bu konudur. Özellikle Hz. Aişe’nin yaşının oldukça küçük olduğunu iddia eden kaynaklar olduğu gibi bu konunun yanlış olduğunu ve Hz. Aişe’nin çok küçük olmadığını ve evlenme yaşında olduğunu iddia eden birçok görüş ve kaynakta bulunmaktadır. Bu yazımızda herhangi bir yorum katılmadan bu görüşlere yer verilecektir. Özellikle dini düşünce açısından birbirlerine zıt olan düşüncelerin bu konu hakkında ki görüşlerine yer verilecektir.

evlilikHz. Aişe’nin evlendiğinde 9 yaşında olduğu görüşü?

Birçok kaynak ve bazı düşünürlere göre Hz. Aişe’nin evlendiğinde 9 yaşında olduğu görüşüdür. Bu bazı islam alimlerinin bu konu hakkındaki günümüze kadar gelen sözleri ve yazılarından çıkarıldığıdır görüştür. Ve özellikle Ateizm siteleri ve İslam karşıtı kaynaklarda bu kesin olarak 9 yaş olarak belirtilmektedir. Hatta bunlar bazı eski alimlerin bu konu hakkındaki sözleri ile de desteklenmektedir.

Özellikle Hz. Aişe tarafından söylendiği iddia edilen şu sözlerde buna kaynak olarak gösterilmektedir. “Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), ben 6 yaşında iken benimle evlendi. Medine’ye geldik. Beni’l-Hâris İbnu’l-Hazrec kabîlesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü. (İyileşince) saçım yine uzadı.  Annem Ummu Rûman, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, ensârdan bir grup kadın vardı. “Hayırlı, bereketli olsun!”, “Uğurlu mubarek olsun!” diye dualar, tebrikler ettiler.  Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, Rasûlullah (ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O’na teslim etti. O gün ben 9 yaşında idim.” Sözleridir.

islam evlilikHz. Aişe’nin evlendiğinde 17-18 yaşlarında olduğu görüşü?

İslam yazarları ve islami sitelerde Hz. Muhammed’in Hz. Aişe ile evlendiğide Hz. Aişenin yaşının kesinlikle küçük olmadığı evlendiğinde ise 17-18 yaşlarında olduğu görüşüdür. Bunu da şu şekilde açıklamaktadırlar.

O zamanki arap yarım adasında kesinlikle kızların yaşları tutulmamakta idi ve yaşlar genel olarak adet görmeye başladıktan sonra sayılmakta idi. Buna göre o zamanlarda kızlarda adet görme yaşının yaklaşık olarak 9-10 yaşları olduğu ve bu yaşlardan itibaren yaşlarının eklendiği bu nedenle adet görmeye başladıktan itibaren yaşlarının hesaplandığı varsayıldığında evlendiğinde yaşının 18 civarı olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca Hz. Aişe’nin ablası olan Hz. Esma ile 10 yaş yaş farkı bulunduğu ve Hz. Esma’nın yaşının bilindiği ve bu hesaba göre de Hz. Aişe’nin evlendiğinde 18-19 yaşında olduğu görüşü de bulunmaktadır.

Bu iki görüş haricinde Hz. Aişe’nin yaşının 12 yaşıda olduğu, 14 yaşında olduğu gibi görüşlerde sık sık bazı kaynaklarda geçmektedir.

islamHz. Aişe ile evlendiğinde Hz. Muhammed kaç yaşında idi?

Bu konu tartışmasız olarak Hz. Muhammed’in kaç yaşında olduğu bilinmektedir. Buna göre Peygamberliğinin 10. Yılında Hz. Aişe ile evlenmiştir. Hz. Aişe ile evlendiğinde Hz. Muhammed 50 yaşında olup, bunda herhangi bir tartışma bulunmamaktadır. Ve kesin bir bilgidir.

Bunun yanında Hz. Aişe ile evlendiğinde Hz. Muhammed ile Hz. Aişe ile arasındaki yaş farkının en az 30 yaş olduğu bilgisi kesin bir bilgidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. musa diyor ki:

  yokmu kek gönderecek

  1. Sato musa diyor ki:

   Kek derken?ne alaka bi anlam veremedim

 2. 6 yaşında evlenip 9 yaşında zifafa girdiği hadisi en sağlam görüştür muttekefuk aleyh hadisidir sahiheynde kayıtlıdır ihtilaf yoktur hadis ilmi bilmeden atıp tutmayın

  17 18 yaşında evlendiğine dair uydurma dahi hadis yoktur bu kadar yalan iftira atmayını günahtır vebali ağırdır ölüm bir gün ulaşır bu attığın iftiranında hesabını verirsin acıklı bir şekilde verirsin

YORUM YAZ