Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hudeybiye Antlaşması (Hudeybiye Barışı) özellikleri nelerdir?

Hudeybiye Antlaşması (Hudeybiye Barışı) özellikleri nelerdir?
  • 15.11.2015

Hudeybiye barışı İslam tarihinde geçen en önemli barış antlaşmalarından bir tanesidir. Özellikle İslam’ın kurulduğu ve yayılmaya başladığı dönemde bazı özellikleri sebebiyle en önemli anlaşma olarak kabul görmektedir.

Hudeybiye Antlaşmasının özellikleri nelerdir?

-Tam tarihi belli olmamakla birlikte 628 yılının Mart ayında olduğu kesindir.

-Medineli Müslümanlar ile Mekkeli Müşrikler arasında yapılmış bir barış antlaşmasıdır.

-İsmini bu antlaşmasının imza edildiği yere yakın olan Hudeybiye isimli köyden almaktadır.

-Bu antlaşma ile Mekkeliler İslam Devletini hukuken tanımıştır.(En önemli özelliği budur)

Hudeybiye KuyusuHudeybiye Barış Antlaşmasının imzalanması ne şekilde olmuştur?

-Hazreti Muhammed gördüğü bir rüya sonunda yaklaşık olarak 1500 kişi ile Umre yapmak üzere Medine’den Mekke’ye hareket etmiştir. Mekkeli müşrikler bu hareketin ziyaret amacıyla olduğunu bilmelerine karşın Halid Bin Velid komutasındaki 200 kişilik bir süvari birliğini Hudeybiye bölgesine yakın bir yere göndermiştir.

Hazreti Muhammedin bunu duyması üzerine Mekke’ye elçi göndermiştir. Bu elçi gönderme sırasında bazı sıkıntılar oluşmuş ise de en sonunda gönderilen Ve Hazreti Ali tarafından kaleme alınan anlaşma Hazreti Muhammed ve Mekkeli müşriklerden Süheyl Bin Amr tarafından imzalanmıştır.

Hudeybiye Barış Antlaşmasının maddeleri nelerdir?

1-Müslümanlarla karşı taraf arasında 10 yıl savaş olmayacak, iki tarafın hiçbiri diğerinin malına ve canına dokunmayacak.

2-Müslümanlar bu yıl Kâbe’yi ziyaret etmeksizin geri dönecekler. Gelecek yıl üç günden fazla olmamak üzere Mekke’ye gelip Beytullah’ı ziyaret edecekler. Bu üç gün süresince Mekkeliler şehir dışına çıkacaklar.

3-Müslümanlardan Kureyş’e sığınacak olursa geri döndürülmeyecek, fakat onlardan Müslümanlara sığınanlar geri döndürülecek.

4-Müslümanlardan hac, umre ve ticaret için Mekke’ye gideceklerin canları ve malları güven altında olacak. Kureyş tarafında Mısır’a ve Şam’a gidenlerle ticarette bulunmak üzere Medine’ye gelenlerin de canları ve malları güven altında bulunacak.

5-Kureyş’ten başka diğer kabileler isterlerse Müslümanların, isterlerse Kureyş’in koruması altına girebilecek.

Hudeybiye BarışıHudeybiye barış antlaşmasının önemi nedir?

-Hudeybiye barış antlaşması ile birlikte barış ortamının oluşması sebebiyle İslamiyet’e katılım oranında hızlı bir yayılma olmuştur. Özellikle Mekkeli Müşrikler tarafından İslam’a geçen kişi sayısı hızlanmaya başlamıştır.

-Ayrıca bu antlaşma Müslümanlar yönünden Mekke’nin fethi için ilk adım olmuştur ve Mekke’nin fethini kolaylaştırmıştır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ