Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Holstein (Siyah Alaca) ineği özellikleri nelerdir?

Holstein (Siyah Alaca) ineği özellikleri nelerdir?
  • 13.08.2015

Dünyanın en ünlü süt ineklerinden bir tanesidir. İsmini Hollanda ülkesinde bulunan bir bölgeden almaktadır.

Anavatanı Hollanda olan iyi cins süt ineğidir.

Ülkemizde de yaygın olarak beslenmekte olan Holstein ineklerinin diğer ismi ise renklerinden dolayı “Siyah Alaca”dır. Aslında Hollanda ülkesinde ki ismi budur.

Ülkemizde de yetiştirilmekte olan holstein ineklerinin en çok yetiştirildiği ülkeler ise anavatanı olan Hollanda, Kanada, ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerdir. Fakat dünyadaki neredeyse tüm ülkelerde bulunmaktadır.

Bu inek türü iri bir tür inek olup vücutlarının rengi siyah ve beyazdan oluşmaktadır. Geniş parçalar halinde bulunan renkleri vardır. Tabiki genel renkleri bu şekildedir. Bunun haricinde nadiren de olsa tek renk olan Holstein ineklerde bulunabilmektedir. Onun haricinde renklerinin açık kahverengi ve beyaz renklerde olan holstein ineklerine de rastlanılabilmektedir.

Şimdi bu sığırların süt verimleri nasıldır bakalım;Holstein inek

Holstein dünyanın en yüksek süt verimine sahip olan ineğidir. Bu tartışmasız olarak bütün üreticiler tarafından kabül görmüştür.

Holstein inekleri özellikle süt verimi açısından ülkeden ülkeye değişiklik gösteren bir süt ırkı inektir. Gerek ülkelerin kullanmış olduğu metotlar gerek beslenme şekilleri gerekse yetiştirme ve üretme teknikleri sayesinde süt veriminde büyük değişiklikler gösterebilmektedir.

Dünyada en çok süt verimine ulaşan Holstein ırklarının Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada ülkelerinde bulunduğu bilgisi mevcuttur.

Bu inek ırklarının süt verimi yıllık yaklaşık olarak 6500-7000 litreye kadar olabilmektedir. Özel yetiştirilmiş özel ırklarda yıllık süt veriminin 10.000 litre kadar olduğu bilinmektedir. Dünyada en çok süt veren inek olma özelliğine sahip olan holstein ineklerinde süt verme rekoru oldukça yüksektir. Dünya üzerinde bulunan ve dünyanın en çok süt veren ineği unvanına sahip ineğin yıllık verdiği süt miktarı burada yazdığımız süt miktarının neredeyse 2 ila 2,5 katlık bir süt miktarına eşit olduğu yönünde bilgiler mevcut ise de kesin bir bilgi bulunmamaktadır, Bundan yıllar öncesinde hatırladığım bir haber de Denizli ilinde bulunan bir çiftlikteki holstein cinsi bir ineğin (4 yaşında, ağırlığı 700 kilo sahibi tarafından “Şampiyon” ismi verilmiş) günde ortalama 80 litre arasında süt verdiği zamanların olduğu ve normalde ise günde 70 litrelik bir süt verimi bulunduğu bilgisi verilmiştir. Ve bu inek dünyada en çok süt veren 10-15 inekten biri olarak gösterilmiştir.

Holstein inek-2Dünyada ortalama bir insan ağırlığında süt verimi bulunan holstein cinsi inekler olabileceği insana oldukça şaşırtıcı gelmektedir. Çünkü bunlar çok büyük inekler değillerdir. Birde 80 litre süt verebilecek bir ineğin hem yiyeceği yem miktarı hem de içeceği su miktarına bakıldığı zaman inanması güç bir rakam ortaya çıkmaktadır. Fakat yaptığımız araştırmalar neticesinde sağlam kaynaklardan edinilen bilgilere göre dünya üzerinde parmakla gösterilebilecek kadar az olan bazı holsteinlerin günde 70-80 litre süt verimine ulaştıkları bilgisi bulunmaktadır.

Ülkemizde bulunan Holstein ırkı ineklerin ortalama süt verimleri yukarda vermiş olduğumuz holsteinlere göre neredeyse 3-4 kat daha azdır.

Bu ineklerde ortalama süt verimi yıllık 10 ay ile 11 ay arasında değişiklik göstermektedir. En az 300 günlük bir süt verme günü bulunmaktadır.

Holstein danaHolstein ineklerinin süt verimi bakımından en verimli olduğu yaşlar 5-6 yaşlarıdır. Bu yaşlardan sonra süt verimi de düşmektedir.

Holstein ineklerinin sütlerindeki yağ oranı diğer birçok inek ırkına nazaran azdır. Yaklaşık olarak sütteki yağ oranı %3,6 civarındadır.

Holsteinlerin ortalama olarak canlı ağırlıkları 600-700 kilogramdır. Doğum ağırlığı ise yaklaşık olarak 40 kilogramdır.

Bu inekler ülkemizde süt ineği olarak beslendiği gibi et üretimi içinde beslenebilmektedir. Fakat şu bir gerçektir ki bu inekler süt inekleridir.

Holstein ineklerinin iyi oranda süt vermeleri beslenmeleri ile doğru orantılıdır. Yemin bol olduğu sıcak olmayan bölgeler holstein ineklerin en çok aradığı iklim tipidir.

Holstein inek buzasıHolstein inekler ülkemizin birçok bölgesinde bulunmasına karşın en yaygın şekilde kıyı bölgelerimizde yetiştirilmektedir. Ege bölgesi Holstein ineklerin en çok yetiştirildiği bölge olup bu bölgemizi Marmara ve Akdeniz bölgelerimiz izlemektedir.

Yararlanılan kaynaklar:

esk.gov.tr (Et ve Süt Kurumu resmi web sitesi)

tarim.gov.tr (Tarım Bakanlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. samed diyor ki:

    cok guzel

YORUM YAZ