Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,64 / Satış: 5,67
€ EURO → Alış: 6,50 / Satış: 6,53

Hızlı Trenlerin Özellikleri nelerdir?

Hızlı Trenlerin Özellikleri nelerdir?
  • 26.02.2016

Günümüzde hızlı trenler özellikle şehirlerarası insan taşımacılığında çok önemli bir paya sahip olmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan taşımacılığında en önemli araçlardan bir tanesi haline gelmeye başlamıştır. Hızlı trenler günümüzde artık oldukça yüksek hızlara çıkması sebebiyle Uçaklardan sonra en çok tercih edilen yolcu taşımacılığı sistemi olmuştur. Birçok ülke şehirlerarası yolcu taşımada hızlı tren ağlarını kurmaya başlamışlar hatta bazı ülkeler bu alanda oldukça ileri seviyelere gitmişlerdir. 

Hızlı tren çinHızlı Trenlerin genel özellikleri nelerdir?

-Normal trenlere nazaran oldukça hızlı seyahat eden trenlere genel olarak hızlı tren adı verilmektedir.

-Ülkemizde hızlı trene verilen isim YHT (Yüksek Hızlı Tren)’dir.

-Bir trene hızlı denmesi için eski hatlarda en az saatte 190-200 kilometre hız yapabilmesi yeni hatlarda ise saatte 250 kilometre hız yapabilmesi gerekmektedir.

-Ülkemizde hızlı trenler genel olarak saatte 250 kilometrelik bir hızla seyahat edebilmektedir.

Türkiye Hızlı Tren-Hızlı trenlerin neredeyse tamamına yakını üstünde bulunan elektrik hatlarından almış olduğu elektrik ile hareket etmektedir.

-Hızlı trenlerin büyük çoğunluğu elektrik ile çalışmakta iken bazı hızlı trenler dizel ile çalışmaktadır.

-Hızlı trenlerin üzerinde çalışmış olduğu raylar titreşimi azaltmak için ve ray segmentlerinin arasındaki açılmaları engellemek için hat boyunca kaynak yapılmış raylardan oluşmaktadır.

-Hızlı trenlerin hız yapımlarındaki en önemli engel eğim yarıçapları olarak gösterilmektedir. Hızlı tren yollarında eğimler çoğunlukla 5 kilometrelik bir yarıçapta gerçekleşmektedir.

Hızlı tren hız rekorları-Hızlı tren yollarında herhangi bir geçiş bulunmamaktadır. Dünya genelinde bu standart kabul edilmiş ise de bazı istisnaların olduğu yönünde bilgiler de yer almaktadır.

-Dünya üzerinde hızlı tren demiryolu ağının en geniş olduğu ülke Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Kullanım aşamasında olan yaklaşık olarak 7000 ila 8000 kilometre civarında hızlı tren demiryolu ağı bulunmaktadır.

-Çin Halk Cumhuriyeti dünyada ayrıca bir hat üzerindeki en uzun hatta sahip ülkesidir. Çin ülkesinin başkenti Pekinde bulunan 2298 kilometrelik hat dünyadaki en uzun hattır.

-Ülkemizde ki ilk hızlı tren hattı 13 Mart 2009 tarihinde de ilk yolcu taşıma seferinin yapıldığı 245 kilometrelik bir hat uzunluğuna sahip olan Ankara-Eskişehir hattıdır.

Mavlev Tren JaponyaHızlı tren dünya hız rekoru nedir?

1930 yılı başında bir trenin yapmış olduğu azami hız 160 kilometreye kadar çıktığı bilgisi bulunmakla birlikte günümüz hızlı trenlerinin atası kabul edilen ilk hızlı tren ise 1964 yılında Japonya tarafından hizmete sokulan bir hızlı tren olup bu hızlı tren yolcular ile birlikte 210 kilometrelik bir hıza yolcusuz ise 256 kilometrelik bir hıza ulaşmayı başarmıştır.

Hızlı trenlerde çok büyük hızlara erişme başarısı 1990 yılında gerçekleştirilmiştir. Fransa da kaydedilen bir hızlı trenin hızı saatte 515 kilometreye kadar çıkmıştır. Bu 1990 yılında değin bir hızlı trenin normal bir taşımacılıkta yapmış olduğu en büyük hız olarak kayda geçmiştir. Daha sonra ise bir demiryolunda yapılmış olan en yüksek hız 2007 yılında yine Fransa ülkesinde kayda geçmiş olup saatte 574 kilometrelik bir hıza erişilmiştir. Ayrıca 2015 yılında Japonya da manyetik demiryolu hattında (Maglev) yapılan bir denemede hızlı terenin 603 kilometrelik bir hıza ulaştığı bilgisi de haber kaynaklarında geçmiştir. Muhtemelen ileriki yıllarda Maglev tipi demiryollarının ve hızlı trenlerinin geliştirilmesi ile birlikte hızlı trenlerin hızları günümüzde havayollarında uçakların seyir ettikleri hızlara ulaşılacaktır.

Türkiye Hızlı Tren hatlarıDünya ülkeleri arasında hızlı tren ağının en uzun olduğu ülkeler hangileridir?

Yıl yıl bu veriler değişmekle birlikte genel olarak tam uzunluğa yakın ortalama bir değer verilecektir.

1-Çin Halk Cumhuriyeti 7000-8000 kilometre aktif kullanımda. Yapım aşamalarında olanlar birlikte 20.000 kilometreye çıkacağı tahmin edilmektedir.

2-Japonya 2000 kilometre civarında aktif kullanımda

3-İsyanya-2750-3000 kilometre civarında aktif kullanımda

4-Almanya 2500-3000 kilometre civarında aktif kullanımda

5-Fransa 2000 kilometre civarında aktif kullanımda

6-Türkiye 1250-1500 kilometre aralığında aktif kullanımda olup, yapım aşamasında olanlarla birlikte 2750 kilometre civarında bir hat uzunluğuna erişilecektir.

Hzlı trenHızlı tren hattı bulunan ve hızlı tren taşımacılığı yapan ülkeler hangileridir?

Almanya,

Belçika,

Çin,

Finlandiya,

Fransa,

Güney Kore,

Hollanda,

İngiltere,

İspanya,

İsveç,

İtalya,

Yüksek Hızlı TrenJaponya,

Norveç,

Portekiz,

Rusya,

Tayvan,

Türkiye

Yararlanılan kaynaklar:

tcdd.gov.tr (Türkiye Devlet Demir Yolları resmi web sitesi)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ