Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hirfanlı Barajı ve Hidroelektrik Santrali özellikleri nelerdir?

Hirfanlı Barajı ve Hidroelektrik Santrali özellikleri nelerdir?
  • 28.09.2015

Ülkemizin en eski barajlarından bir tanesi olup özellikle büyüklüğü bakımından da ülkemizin önemli barajları arasındadır. Hirfanlı Barajının yapımına 1953 yılında başlanmış olup, yaklaşık olarak 6-7 yıl süren inşaat neticesinde 1959 yılında baraj inşaatı bitirilmiştir. Hirfanlı barajı aynı zamanda ülkemizin önemli barajlarından bir tanesi olduğu gibi İç Anadolu bölgesinin de önemli barajlarından bir tanesi belki de en önemlisidir.

Hirfanlı Barajı-1Hirfanlı barajının özellikleri nelerdir?

-Hirfanlı barajı İç Anadolu bölgesi Kırşehir ilinde bulunmaktadır. Kırşehir ilimiz ile Ankara’nın bir ilçesi olan Şereflikoçhisar ilçesi arasında bulunmaktadır.

-Hirfanlı barajı ülkemizin en uzun akarsuyu olma özelliğine sahip olan Kızılırmak nehri üzerinde kurulmuştur.

- Baraj alanının kapsamış olduğu yerler Kaman, Kırşehir merkezi, Evren, Şereflikoçhisar ve Sarayiçi ilçeleridir.

-Hirfanlı barajının inşa amacı ve yapım nedeni elektrik üretmek ile birlikte özellikle bölgede oluşması muhtemel taşkınların önüne geçmektedir.

-Hirfanlı barajının yüksekliği bulunduğu bölge ile doğru orantılı olarak çok yüksek sayılmaz. En azından ülkemizde oldukça yüksek olan bazı barajlarımıza göre yüksek değildir. Akarsu yatağından yüksekliği yaklaşık olarak 78 metredir.

Hirfanlı Barajı-2-Hirfanlı barajının büyük bir baraj olduğundan bahsetmiştik. Evet, ülkemizin önemli büyüklükteki barajlarından bir tanesi olup normal su kotundaki göl hacmi 5.980 hektometreküp olup, normal su kotundaki göl alanı ise yaklaşık olarak 263 kilometrekaredir.

-Barajın gövde tipi kaya gövde dolgu tipidir.

-Barajın en derin yerinin yüksekliği yaklaşık olarak 70 metre civarındadır.

-Hirfanlı barajı bünyesinde birçok su kuşu türünü barındırmaktadır.

-Hirfanlı baraj gölü küçük çapta balık avlanan göllerimizden bir tanesidir. Tabi bu balık avlamaları olta ve küçük ağ atma şeklindedir.

-Hirfanlı barajının bazı yerlerinde plaj dahi bulunmaktadır, bununla birlikte bazı tesisler, mesire alanları, halkın piknik yapabileceği yerler de mevcuttur.

Sarıyahşi köprüsü-Hirfanlı barajının büyük bir kısmı turizm merkezi olarak ilan edilmiştir.

-Hirfanlı barajının üzerinde bir tanede köprü bulunmaktadır. Yakın tarihte yapılan bu köprünün ismi Sarıyahşi köprüsüdür. Sarıyahşi köprüsü 2006 yılında temeli atılmasına karşın 2014 yılında hizmete açılmıştır. Bu köprü Sarıyahşi ilçesi ile Kırşehir ilini birbirine bağlamaktadır.

Hirfanlı barajı Hidroelektrik santrali özellikleri nelerdir?

-Ülkemizin en önemli elektrik üretim santrallerinden bir tanesi olan Hirfanlı Barajı Hidroelektrik santralindeki kurulu güç 128 megavattır.

-Hirfanlı barajı elektrik santralinin yıllık elektrik üretimi yıl yıl değişebilmektedir. Örneğin 2010 yılından sonra üretilen elektrik miktarı yılda 200.000.000 kilovatsaatin üzerinde olmuştur. Hatta bazı yıllarda 300.000.000 kilovatsaatin üzerine de çıktığı olmuştur. Bu barajın üretmiş olduğu elektrik miktarı yaklaşık olarak 70.000 ila 100.000 arasındaki konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek düzeydedir.

-Hirfanlı barajında bulunan Hidroelektrik santrali Kırşehir ili sınırları içindedir.

Yararlanılan kaynaklar:

kirsehir.gov.tr (Kırşehir Valiliği resmi web sitesi)

wikipedia.org

dsi.gov.tr (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ