Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hipernova nedir? Özellikleri nelerdir?

Hipernova nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 02.09.2015

Hipernova uzay bilimi ile ilgili bir kavram olup normal yaşamda zor duymuş olduğumuz terimlerden bir tanesidir. Zaten birçoğumuz da belki de bu terimi ilk defa duymuş olabilir.  Nova kelimesinin anlamı “parlaklığı bir anda artan yıldız” olarak tanımlanmaktadır. “Hiper” ise aşırı anlamına gelmektedir. Dolayısıyla ikisi “aşırı bir şekilde parlaklığı artan yıldız” anlamına gelmektedir.

Hipernova-1Hipernova, bir yıldız ölümü olan süpernovanın yüzlerce kat daha güçlü yıldız ölümüne verilen isimdir. Süpernova ölmekte olan bir yıldızın yani enerjisi bitmekte olan bir yıldızın çok şiddetli şekilde patlamasıdır. 

Şimdi hipernovaların özelliklerini kısa kısa verelim fakat elde bulunan deliller ve kaynaklar sınırlı olması sebebiyle çoğu bir görüş olmaktan uzağa gidememektir. Çünkü hipernovaların çok uzun zaman aralığında ve çok az sayıda olmaları sebebiyle bilgi azlığı da bulunmaktadır.

Hipernovaların özellikleri nelerdir?

Hipernovaların en önemli özelliği enerjisi biten yıldızların oldukça büyük ve şiddetli şekilde patlamasıdır. Yukarda da değinmiş olduğumuz gibi süpernovalara nazaran yüzlerce kat daha büyük bir patlama ile son bulmasıdır.

Hipernova-2Patlamaları çift yönlü olmaktadır. Bunun sebebi kutup bölgelerinde az olan basıncın patlamanın her tarafa yayılması yerine kutupsal olarak iki taraflı ve daha yoğun şeklinde olmasıdır. Çift yönlü olarak patlaması sebebiyle aynı yönde bulunun bütün cisimleri etkiler ve yok eder fakat aksi yönde bulunanlara zarar gelmeyebilir.

Patlama sırasında çok yüksek oranda ışık parlaması meydana gelir. Hatta bu parlama güneşin onlarca katına kadar çıkabilir.

Patlama sebebiyle oldukça çok radyasyon yayılır.

Yine patlamanın etkisi ile çevreye yüklü miktarda ışık yayılır.

süpernovalara nazaran daha çok ve daha fazla enerji ile gama ışınları yaymaktadır.

Hipernovaların oluşabilmesi için öncelikli olarak bir süpernovanın olması gerekmektedir.

Yüksek gama ışın patlamalarının sebepleri olarak hipernovalar görülmektedir.

Hipernova-3Biliminsanları hipernovaları sürekli olarak incelemekle birlikte kesin olmayan bazı görüşlerde ortaya koymaktadır. Örneğin dünyamıza çok yakın olan Eta Carinae isimli yıldız yaklaşık olarak  7500-10000 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Bu yıldızı önemli kılan günümüzden 160-170 yıl önce aniden çok belirgin bir şekilde parladığı ve bu parlamanın yaklaşık 20 yıl kadar sürdüğü, çevresinde bulunan Homunculus Bulutsu’sunun da bu patlama nedeniyle oluştuğu, ayrıca Eta karina isimli bu yıldız da arada bir yine küçük patlamaların olması ve bu denli değişmelerin gözlenmesi sebebiyle önümüzdeki birkaç milyon yılda hipernova oluşmasının mümkün olabileceği yönünde bilgiler bulunmasıdır. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

national geographic belgesel kanalı

history channel belgesel kanalı

biltek.tubitak.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ