Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Himalaya Dağları Özellikleri

Himalaya Dağları Özellikleri
  • 31.01.2015

Himalaya dağları dünya üzerindeki en büyük ve en yüksek dağların oluşturduğu dağ sistemidir. 

Himalaya dağları hem uzunluk itibariyle hem de dünyadaki en yüksek dağları barındırması ile dünyanın en önemli sıradağı olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Himalaya sıradağları dünya üzerinde en çok bilinen sıradağlarıdır.

İlk olarak Himalaya sıradağlarının hangi ülkede veya hangi ülke sınırlarında bulunduğuna değinmekte fayda vardır.

Himalaya Dağlarının Asya kıtasında bulunmaktadır. Asya kıtasının Orta ve güney kısmında yer almaktadır.

himalaya Dağları-3Himalaya dağlarının oluşumu Asya levhası ile Hindistan levhasının çarpışması sonucu meydana gelmiştir. Yani Himalaya dağları tektonik oluşumlu bir sıradağ sistemidir. Halen bu iki levha oluşumunu tamamlamamış olup sürekli olarak bir oluşum içindedir.

Şimdi gelgelelim Himalaya dağının özelliklerine, Acaba bu sıradağda hangi yüksek dağlar bulunmaktadır? Bu sıradağın toplam uzunluğu ne kadardır? En yüksek zirvesi hangisidir, hangi ülke sınırları içerisindedir?

Himalaya Dağlarının uzanış şekli doğu batı istikametindedir.

Himalaya dağları Pakistan, Hindistan, Çin, Nepal ve Butan ülke topraklarından geçmektedir. Yani bu 5 ülke toprağında bulunmaktadır.

Himalaya dağları bu 5 ülkeden geçmekte olup toplam uzunluğu 2400 kilometre civarındadır.

Himalaya dağları yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi beş ülkeden geçmekte olup 2400 kilometrelik bir alanda bulunmaktadır ve bundan dolayı da bu ülkelerde birçok akarsuya hayat vermektedir. Çünkü bu dağlar özellikle kar ve buzul suyundan beslenen nehirlerin kaynaklarını oluşturmaktadır.

Himalaya dağları-1Himalaya Dağlarında bulunan buzulların sürekli olarak yukarıya doğru çekildiği ve ileriki zamanlarda eğer bu şekilde giderse hem kar hemde buzulların sadece doruk noktalarında kalacağı yönünde bilgiler ve araştırmalar bulunmaktadır.

Şimdi Himalaya Dağ sırasında bulunan dağlar hangileridir? Bu dağların yükseklikleri ne kadardır? Bakalım:

Himalaya Sıradağları dünyanın en yüksek dağlarını bünyesinde barındıran bir sıradağ sistemidir. Dünyanın en yüksek dağı olma özelliğine sahip olan Everest dağı bu sıradağlar üzerindedir. Toplam olarak 8848 Metrelik Everest Dağı hem dünyanın hem de Himalaya dağ sisteminin en yüksek 1.dağıdır. (Bu dağ Nepal ve Tibet sınırında bulunmaktadır, Everest dağına ülkemizin ünlü dağcısı Nasuh Mahruki’de tırmanma başarısını göstermiştir.)

Himalaya Dağları-2Dünyanın en yüksek 2.dağı olan K2 dağıda bu sıradağlar üzerindedir. K2 dağının da yüksekliği yaklaşık olarak 8611 Metredir.

Dünyanın en yüksek 3.dağı olan Kançencunga Dağı yine bu sıradağlar üzerinde bulunmaktadır.

Yani Himalaya Sıradağları dünyanın en yüksek 3 dağına ev sahipliği yapmaktadır. Bunun haricinde dünyanın en yüksek 5.dağı, 7.dağı, 9. Ve 10.dağıda bu sıradağlar üzerindedir.

Bütün bu dağların tamamının yüksekliği 8000 metrenin üzerindedir. 

Yararlanılan Kaynaklar:
Vikipedia.Org
Everest dağı belgeseli
BBC Planet Earth Belgeselleri 
 
Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI
YORUM YAZ