Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hicret nedir? Özellikleri nelerdir?

Hicret nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 06.12.2015

Hicret, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in kendisine inanan ve Müslüman olan diğer Müslümanlar ile birlikte Mekke’den Medine’ye göç etmesine verilen isimdir. Aslında hicret Arapça bir kelime olup bir yerden başka bir yere göç etmek, terk etmek, ayrılmak gibi anlamlara gelmektedir. Fakat ülkemiz ve dünya genelinde hicret Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçüne verilen isim olarak anılmaktadır. Hicret sonuçları bakımından Müslümanlar açısından en önemli olaylardan bir tanesi olmuştur. Aşağıya hicret ile ilgili tüm bilgiler madde madde verilmiştir.

Mekke-Medine arası kaç km haritaHicret’in özellikleri nelerdir?

-Hicret 622 yılında yapılmıştır.

-Hicretin yapıldığı yer Medine şehridir ve Mekke’den göç edilmiştir. Hicretin Başlama yeri Mekke şehri olup, hicretin bittiği yer ise Medine Şehri’ne 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kubâ şehri olarak belirtilmektedir.

-Hicret Safer ayının 26.günü başlayıp Rebiülevvel ayının 12.günü bitmiştir.  Bu aylar Hicri takvime göre birbirini takip eden aylar olup, ikinci ve üçüncü aylardır.  Hicret kaç gün sürdü sorusunun yanıtı ise 16-17 gün civarı sürmüştür. Bunun sebebi ise Mekke ve Medine arasındaki mesafe karayolu ile yaklaşık olarak 450-455 kilometrelik bir mesafe olmasından kaynaklanmaktadır. Bu hesaba göre hicret kafilesi her gün yaklaşık olarak 30 kilometre yol sürmüşlerdir.

Habeşiştana Yapılan göç-Bu bildiğimiz hicret aslında Müslümanların ikinci hicretidir. Çünkü Hz. Muhammed ve kendisine inananlardan daha önce de Habeşistan’a 2 kafile halinde hicret Müslümanlar olmuştur.  Habeşistan’a yapılan ilk göç kafilesi 15 kişi ile yapılmıştır. Bu kişilerin Habeşistan’da iyi karşılanması sebebiyle Habeşistan’a hicret eden İkinci kafile Miladi 616 yılında yaklaşık olarak 90 kişilik bir grup ile yapılmıştır. (Habeşistan’ın neresi veya hangi ülke olduğuna da şöyle açıklık getirelim. Habeşistan ülkesi Afrika kıtasında bulunan günümüzdeki Etiyopya ülkesidir)

-Hicret eden Müslümanlara “Muhacir” ismi verilmiştir. Yine Medine şehrinde muhacirleri karşılayan ve onlara misafirperverlik yapan Medinelilere ise “Ensar” denilmiştir.

-Medine’ye ilk hicret eden sahabe Ebu Seleme (Abdullah) son sahabe ise Hazreti Peygamberin Amcası olan Hz. Abbas’tır.

-Hazreti Peygamber Mekke’den Medine’ye hicret ettikten sonra Hz. Ebu Eyyub Halid Bin Zeyd El Ensari evinde misafir olmuştur.

Hicret’in sebepleri nelerdir?

Hicretin en önemli sebebi Müslümanların Mekke’de inançlarından dolayı eziyet görmeleridir. Bu sebeple gerek daha önce iki kez Habeşiştan ülkesine yapılan göç gerek se 622 yılında Mekke’den Medine’ye yapılan Hicret’in temel sebebi Müslümanların eziyet görmesidir.

Ayrıca hem can hem de mal güvenliklerini korumak amacıyla yapılmış bir olaydır.

Hicret-2Hicret’in sonuçları nelerdir?

Hicret yukarda değinmiş olduğumuz gibi sonuçları bakımından çok önemli bir olaydır. Birçok olaya başlangıç olmuştur. İşte hicretin sonuçları şunlardır:

-Müslümanlar dinlerini rahatça yaşar hale geldiklerinden Müslümanlığın yayılmasında önemli rol oynamıştır.

-Medine şehrinde İslam Devleti’nin ilk temelleri atılmıştır.

-İslam tarihi açısından Mekke dönemi bitmiş Medine dönemi başlamıştır.

-Medine şehrinde “Mescid-i Nebevi” yapılmıştır.

-Mekkeli Müslümanlar ile Medineliler arasında kardeşlik bağı kurulmuştur.

-Müslümanlarca kullanılacak olan Hicri takvimin başlangıcı kabul edilmiştir. (Hicri takvim Hazreti Ömer zamanında başlatılmış, günümüzde bazı Müslüman ülkelerce resmi ya da bireysel olarak kullanılmaktadır)

Taklamakan çölü-3Mekke’den Medine’ye yapılan hicret kaç kişi ile yapılmıştır?

Mekke’den Medine’ye göçün Hazreti Muhammed ile birlikte kaç kişi ile yapıldığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Birçok kaynaktan araştırmamıza rağmen özellikle sayısal veri anlamında herhangi bir sonuca varılamadığından yazımıza bir sayı verilmemiştir. O gün itibarıyla çok kalabalık olmayan bir grupla yapıldığı bilgisi mevcuttur.

 Yararlanılan kaynaklar:

İslam İlmihali

diyanet.gov.tr

wikipedia.org

Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Meali

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ