Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Heredot kimdir? Özellikleri nelerdir?

Heredot kimdir? Özellikleri nelerdir?
  • 04.07.2015

Herodot “Tarihin Babası” olarak bilinen belki de insanlık tarihinin ilk tarihi eserlerini veren ilk tarihçisidir. Buna bu unvanı yakıştıran kişi ise ünlü yazar Cicero’dur. Herodotun dünyaya geldiği yer günümüzdeki ülkemiz sınırlarıdır. Halikarnassos yani bugünkü Bodrum yakınlarında bir bölgede doğmuştur. Sürgün nedeniyle dünyanın birçok yerini gezmiştir. Mısır, Ortadoğu ülkeleri, Afrika kıtasının bazı ülkeleri gibi birçok yerde bulunduğu tahmin edilmektedir.

Heredot-1Heredot’un sürgün edilme gerekçesi ise ailesinin o zamanki yönetimde bulunan Tiran ile çatışması sebebi iledir.

Heredot M.Ö. 484 yılında doğmuş ve M.Ö 425 yılında ölmüştür. Aşağı yukarı 60 yıla yakın hayatı boyunca önemli eserler vermiştir.

Yunan Medeniyeti tarihçisidir.

En ünlü eseri “Herodot Tarihi”dir. Herodot Tarihi, Heredot’un gezdiği yerleri ve gördüğü insanları anlatmış olduğu eserdir. Eserin asıl konusu ise Yunanlılar ve Persler arasında yapılan Pers savaşlarıdır. Kitap düzyazı yani nesir olarak yazılmış olan bir eserdir.

Herodotun eserlerinin çevresinin yapılmadığı neredeyse hiçbir ülke bulunmamaktadır desek yanlış olmaz herhalde.

Heredot-2Herodotun eserleri kronolojik tarihe göre yazılmıştır. Eserlerinin neredeyse tamamı tarih sırasına göre yazılmıştır.

Herodot’un en ünlü eseri olan Herodot tarihi içerik itibariyle birçok konunun bulunduğu bir eserdir. Her ne kadar Herodot tarihi olarak belirtilmiş ise de içeriğinde Coğrafi konular, sosyolojik konular vb. birçok konular bulunmaktadır. Çünkü gezmiş olduğu birçok yerde yaşantılardan, efsanelerden orada yaşayan bazı hayvanlardan, doğa olaylarından dahi kitapta yer verilmiştir.

Heredot’un Bodrum ilçemizdeki bazı müzelerde çok önceleri yapılmış olan ve tarihi niteliği bulunan heykelleri bulunmaktadır.

Tahmin edersiniz ki günümüzden yıllar önce yaşamış ve yaşantısı milattan önceye dayanan bu ünlü yazar hakkında ne fazla bilgi vardır nede bilinen bilgilerin kesinliği hakkında delil vardır. Sadece bıraktığı eserler günümüze kadar ulaşması nedeniyle eserler hakkında bilgi bulunmaktadır.

Heredot-3Bırakmış olduğu eserlerin incelenmesinde tarafsız yazıldığı konusunda birçok yazarın hem fikir olduğu bir gerçektir. Hatta o günlerde yazmış olduğu, değindiği, tasvir ettiği birçok konunun günümüzde de kabul görmesi Heredotun eserlerinin doğruluğu konusunda insanlara güven vermektedir.

Ünlü Herodot Tarihi 9 kitap ve üç bölüm halinde bulunmaktadır. Herodot tarihi eseri Helenistik döneminde kitaplara bölünmüştür.

Ayrıca kendinden sonra gelen bazı yazarlar tarafından bu eser oldukça eleştirilere maruz kalmıştır. Heredotun bu eseri yazarken gerçeklere değinmediği, yaşadıklarının birçoğunu abartarak anlattığı, bazı yalanlara kendisinin dahi inandığı yönünde bilgiler bulunmaktadır. Hatta daha da ileri giderek bazı kişiler tarafından “Tarihin Babası” olarak isim yapmış Heredot’a “Yalanların Babası” tabiri dahi kullanılmıştır. 

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ