Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Helyum Elementinin (Helyum Gazının) Özellikleri Nelerdir?

Helyum Elementinin (Helyum Gazının) Özellikleri Nelerdir?
  • 17.05.2018

Helyum elementi elementler içerisinde en sık duymuş olduğumuz elementlerden bir tanesidir. Özellikle uçan balona doldurulan gaz olması sebebiyle birçok kişi tarafından bilinmektedir. Ayrıca Beyazıt Öztürk tarafından sunulan Beyaz Show’da da Show için kullanılması sebebiyle de bazı özelliklerini de bilmekteyiz.

Helyum gazıHelyum elementinin özellikleri nelerdir?

Helyum elementinin atom numarası “2” dir.

Asil gazlardandır.

Renksiz ve kokusuz bir gazdır.

Helyumu normal koşullarda gaz hali dışında başka halde görmek mümkün değildir. Sadece laboratuvarlarda sıvı ve katı hale dönüştürülebilir.

Kaynama noktası -269 santigrat derecedir. Erime noktası ise -272,2 santigrat derecedir.

Periyodik cetvelde 8A grubunda yer alır.

Bağıl atom kütlesi 4,0026’dır.

Atom çapı 49 pm’dir.

Helyum gazı-3Hidrojenden sonra en hafif gaz olma özelliğine sahip bulunmaktadır.

Helyum gazı soy gaz olması sebebiyle her hangi bir tepkimeye girmez, tepkimeye girmemesi sebebiyle eylemsiz gazlar arasındadır.

Elektronegatifliği bulunmamaktadır.

Helyum tepkimeye girmemesi ve kararlı bir element olması dolayısı ile elementlerle bileşik yapamadığından oksijenle tepkiye girmediğinden yanma olmaz. Bu nedenledir ki hava balonlarında bu gaz kullanılır.

Atmosferde bulunmasına karşın havadan bu gazı elde etmek oldukça zordur. Bu nedenle özellikle hidrojen gazına nazaran pahalı bir gazdır.

Bu gazın keşif tarihi 1868 yılıdır.

Güneş ve yıldızların bileşenlerinden birisidir.

Çekirdeği 2 nötron ve 2 protondan oluşmaktadır.

Helyum gazının ağırlığı nedir?

Yoğunluğu litrede 0,1785 gram olup, havadan da hafif bir gaz olması sebebiyle özellikle Zeplinlerde ve hava balonlarında kullanılmaktadır.

Helyum gazı nasıl elde edilir?

Yukarıda helyum gazının havada bulunduğunu belirtmemize rağmen havadan elde edilmesinin oldukça güç olmasından dolayı, genel itibarıyla doğal gazdan elde edilmektedir. Bunun haricinde petrol kuyularındaki gazlardan da helyum gazı elde edilmektedir. Tabi bunlar bir dizi çalışma sonucunda helyum gazı ortaya çıkarılmaktadır.

Gelyum gazı zeplinHelyum gazı nerelerde kullanılmaktadır?

Günümüzde çok az kullanılmakta olan zeplin hava aracı bu gaz sayesinde havada kalmakta idi. Fakat günümüz itibarıyla neredeyse yok denecek kadar azalmıştır. Aslında günümüzden önce insan taşımada bile kullanılmakta olan zeplinler günümüzde insan taşımacılığı haricinde bazı işlerde kullanılmaktadır.

Balonlarda kullanılmaktadır. Hava balonlarının büyük bir kısmında kullanılan hava helyum gazıdır. Bunun haricinde sokakta satılan çocukların sevdiği uçan balonlarda kullanılan gazlarında büyük çoğunluğu helyum gazıdır. Helyum gazı özellikle balonların şişirilmesinde tüpler halinde de satılmaktadır.

Kaynakçılıkta kullanılmaktadır.

Dalgıçlarca kullanılmakta olan dalış tüplerinde kullanılmaktadır. Hatta dalgıç tüplerindeki gazın yaklaşık olarak %80’lik kısmı helyum gazından oluşurken geri kalan %20’lik kısım oksijenden oluşmaktadır.

soğutucu etkisinden dolayı bazı santrallerde

Tıpta kullanılmakta,

Roket yakıtlarında sıkıştırma olarak kullanılmakta,

Helyum gazı-6Helyum gazı sesi neden inceltir?

Helyum gazının vatandaşlar arasında en çok ismini duymuş olduğu gaz olmasında bu ses inceltme özelliğinin payı oldukça yüksektir.

Helyum gazının sesi inceletmesindeki sebep bu gazın yoğunluğunun havaya oranla oldukça düşük olmasıdır. Yaklaşık olarak havanın yoğunluğunun %30 ila %40 arasında bir yoğunluğa sahip bulunmaktadır. Bu ses tellerinden yayılan seslerin havada yavaş ilerlerken helyum içerisinde neredeyse 2-3 kat daha hızlı ilerlemesi sebebiyle ses normal sesimizden çok daha ince çıkmaktadır.

Bu bilgiyi verdikten sonra şu bilgiyi de bir dip not olarak vermekte fayda vardır. Merak edelen çıkabilir. Sesi kalınlaştıran gazda SF6 adı verilen gaz olup, bu gazında sesi kalınlaştırma sebebi yoğunluğunun soluduğumuz havanın yoğunluğundan fazla olmasıdır.

Helyum gazı-5Helyum gazının fiyatı nedir?

Helyum gazının fiyatı çok yerde değişiklik gösterilmekle birlikte bazen doğum günü kutlamalarında balonla süsleme yapmak ve balonların tavanda kalmasını sağlamak için helyum gazıyla doldururuz. İşte bu doldurmak için tüpte satılan gazların fiyatı yaklaşık olarak litre başına 30-40 TL civarındadır. Fakat bazı İnternet sitelerinde oldukça ucuzada satıldığı görülmüştür. Tabi yüksek alımlarda çok daha ucuza bulmakta mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ