Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Helsinki şehrinin özellikleri nelerdir?

Helsinki şehrinin özellikleri nelerdir?
  • 17.10.2015

Helsinki şehri dünya üzerinde adını sıkça duymasak da genelde adını bildiğimiz şehirlerden bir tanesidir. Kendine özgü çok büyük olmayan bir şehir olan Helsinki bazı uluslararası organizasyonların da arada bir yapıldığı şehirlerden birisidir. Aynı zamanda başkent olması münasebetiyle yine bilinen şehirler arasında yer almaktadır.

Halsinki-3Peki, Helsinki şehrinin özellikleri nelerdir?

-Helsinki şehri Finlandiya ülkesinin başkentidir.

- Helsinki şehri Finlandiya ülkesinin başkenti olmakla birlikte aynı zamanda Finlandiya ülkesindeki en büyük şehir olma özelliğine de sahip bulunmaktadır.

-Yer olarak Finlandiya ülkesinin Güney kısmında Finlandiya Körfezi’nin kıyısında yer almaktadır. Bura da Baltık denizine kıyısı bulunmaktadır.

-Nüfusu yaklaşık olarak 600-700.000 kişi arasında bulunmaktadır.  Yaklaşık olarak ülke nüfusunun neredeyse 1/8-9’luk kısım bu şehirde yaşamaktadır. (Finlandiya nüfusu yaklaşık olarak 5,5 ila 6 milyon aralığındadır)

-Helsinki şehrinde en çok konuşulan dil ülkenin resmi dili olan Fince olmakla birlikte yine de Helsinki’de yaşayan nüfusun %6’lık kısmı İsveççe konuşmaktadır. Zaten İsveççe ülkenin iki resmi dilinden bir tanesidir.

Helsinki-1-Helsinki şehri hem başkent olması hem ülkenin en büyük şehri olması sebepleri ile birçok alanda ülkenin en önemli şehri konumundadır.

-Finlandiya ülkesinin işletme, moda, eğlence, kültür, tıp gibi birçok alanda merkez konumunda bulunmaktadır.

-Helsinki şehrinde dünyanın birçok ülkesinden insan yaşamaktadır. Yaklaşık olarak 130-140 ülkeden insan yaşadığı bilinmektedir. Bu şehirde en çok Rusya, Estonya, İsveç, Çin, Sırbistan, Somali, Almanya ve Irak gibi ülkelerden gelen kişiler yaşamaktadır.

-Ülkenin en büyük şehri olması, başkent olması ve birçok alanda ülkenin merkezi olması sebebiyle genel olarak ülke ile ilgili Uluslararası Organizasyonlar da bu ülke de yapılmaktadır.

-Helsinki Şehrinin 3 tane kardeş şehri bulunmakta olup, bu şehirler Azerbaycan ülkesinde bulunan ve başkenti olan Bakü şehri, Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya şehri ve Rusya’nın başkenti Moskova şehirleridir.

-Helsinki şehrinin iklimi genel itibarıyla karasal iklim şeklindedir.

Helsinki-2Helsinki şehrinde gidilmesi ve görülmesi gereken yerler ise şöyledir?

-Suomenlinna Kalesi

-Temppeliauko Kilisesi

-Seurasaari Açıkhava Müzesi

-The Esplanadi Park

-Uspenskin Katedrali

-Luteran Katedrali

-Kamppi Chapel of Silence

-Helsinki Senato Meydanı 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ