Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hattuşa (Hattuşaş) nedir, nerededir, özellikleri nelerdir?

Hattuşa (Hattuşaş) nedir, nerededir, özellikleri nelerdir?
  • 14.12.2015

Hattuşa ülkemiz İç Anadolu bölgesinde Çorum ilimizin ilçesi olan Boğazkale ilçesindedir. Anadolu’nun en eski uygarlıklarından bir tanesine ev sahipliği ve başkentliğini yapmış bir yerdir. Çorum ilimize yaklaşık olarak 80 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Boğazkale ilçesinin ise 4 kilometre yanındadır. Bu yerin adı Hattuşa olmasına karşın yıllar yılı Hattuşaş olarak söylenmesinden dolayı birçok kişi bu yerin ismini Hattuşaş olarak bilmektedir.

Hattuşa ŞehriHattuşa’nın özellikleri nelerdir?

-Hattuşa bir antik kenttir. Anadolu’nun en eski ve en önemli medeniyetlerinden birisi olan Hititlerin veya Eti’lerin başkenti olan antik kenttir.

Başkentlik yapmış olduğu zaman Milattan önce 17. Yüzyıl ile 13.yüzyıl arasıdır. Yaklaşık olarak 400 yıl civarı Hitit İmparatorluğunun başkentliğini yapmıştır.

-Hattuşa şehrinin büyüklüğü ilk zamanlar 1 kilometre kare civarında iken daha sonraki yıllarda büyüklüğü 2,5 kilometreye kadar çıkmıştır.

-Hattuşa ülkemizin UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan önemli bir yerdir. Hattuşa’nın UNESCO Dünya Mirası listesine alınma tarihi 1986 tarihidir.

Hattuşa Kral Kapısı-Hattuşa şehir kalıntılarının bulunduğu bölge oldukça geniş bir bölgedir. Günümüzde halen halka açık olarak sergilenmekte bulunan bu antik kent epey geniş bir alana da yayılmıştır.

-Hattuşa antik kentindeki kalıntılar bu antik kentin belirli bölümlerinde bulunmaktadır. Bu bölümler Aşağı kent, Yukarı Kent, Büyük kale ve Yazılıkaya’dır. Aşağı kent Hattuşa’nın kuzeyinde bulunmaktadır, Yukarı kent ise Güney kısımdadır. En eski yerleşim alanı olarak Büyük kale çevresi gösterilmektedir.

-Yukarı kent denilen veya yukarı şehir denilen bölge genel olarak engebeli bir bölge olup, tapınaklar ve kutsal yapılar burada bulunmaktadır. Yukarı şehrin güney kısmı bir sur ile çevrili olup 5 adet kapı bulunmaktadır. Yine sfenksli kapıda burada olup en yüksek noktadadır. Diğer önemli kapılar olan Kral kapısı ve Aslanlı kapıda bu surlar üzerinde olup surların doğu ve batı kısmındadır.

Hattuşa-Yeşil Taş

-Ayrıca “sunak taşı” olarak adlandırılan yeşil büyük bir taş yine önemli kalıntılardan bir tanesidir.

Ayrıca Yeşil sunak taşının bulunduğu yere yakın yerde kayalara açılmış küçük kanalcıkların bulunduğu ve muhtemelen dini ayinlerin yapıldığı ve inandıkları tanrılarına kurbanlar adadığı bir bölümde bulunmaktadır.

-Hattuşa aynı zamanda Hititler ile birlikte birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış bir yerdir. Yapılan kazı çalışmalarında bu bölgede 5 kültür katmanı bulunmuştur. Bu katmanlar Hattiler, Asurlar, Hititler, Frigler, Galatlar, Romalılar ve Bizanslılar dönemlerden kalma kalıntılardan oluşmaktadır.

Hattuşa yeraltı tüneli-Hattuşa ismi burada yaşayan Hatti insanlarının vermiş olduğu bir isimdir.

-Hattuşa’ya şehrine aynı zamanda “Bin Tanrılı Şehir” denmektedir.

-Hattuşa antik kentinde yerleşim başlangıcı Milattan Önce 3000 yılına kadar uzamaktadır. Hatta bazı kaynaklarda bu tarihi Milattan Önce 6.000 yılına kadar gittiği bildirilmektedir. Bu sebeple Anadolu’ya ilişkin en eski kalıntıların bulunduğu yerlerden bir tanesidir.

-Hattuşa antik kentindeki ilk kalıntıları bulan Arkeolog Charles Texier’di.

-Bu antik kentteki ilk kazıların başlangıç tarihi 1893 yılıdır.

-Hattuşa antik kenti ziyaretçiler tarafından araçlarla gezilmekle birlikte yürüyerek de gezilebilmektedir. Fakat geniş olması sebebiyle oldukça yorucu bir gezi olabilir.

-Hattuşa antik kentinin yukarı şehir kısmında bulunan tepenin bir yanından diğer yanına geçen taşlar ile yapılmış bir geçit bulunmakta olup şehrin en dikkat çekici yerlerinden bir tanesidir.

Hattuşa Büyük Tapınakk-Hattuşa antik kentinin en büyük yapısı “Büyük Tapınak” isimli yapıdır. Bu tapınağa aynı zamanda 1 nolu tapınak da denmektedir.  Bu tapınağın büyüklüğü 65 metreye 18 metredir. Bu yapının tüm çevresi ile birlikte alanı yaklaşık olarak 14,5 dönümlük bir alandır (14.500 metrekare). Büyük tapınakta kullanılan taş bloklarda oldukça büyük taş bloklardır. Bazılarının ağırlığı 20 tona varan taş bloklar kullanılmıştır. Bu tapınağın çevresinde bulunan depo odaları olarak adlandırılan yerdeki oda sayısının 82 adet olduğu bildirilmektedir. Ayrıca bu odalar içinde tahıl, bakliyat gibi kuru gıdaların saklandığı oldukça büyük küpler bulunmuştur. Bu küplerin büyüklüğü 1750 litre civarında idi.

Yararlanılan kaynaklar:

bogazkale.gov.tr (Boğazkale Kaymakamlığı resmi web sitesi)

kulturvarliklari.gov.tr (Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Müzeler Genel Müdürlüğü web sitesi)

tanitma.gov.tr

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ???? diyor ki:

    çorumluyuk gardaşşşş????

YORUM YAZ