Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hasankeyf nedir, nerededir, özellikleri nelerdir?

Hasankeyf nedir, nerededir, özellikleri nelerdir?
  • 10.12.2015

Hasankeyf ülkemizin önemli tarihi yerlerinden bir tanesidir. Özellikle son yıllarda yapılmakta olan Ilısu barajı sebebiyle sular altında kalma tehlikesi altında olmasından dolayı adını sıklıkla duyduğumuz bu tarihi yer Batman ilimiz sınırları içindedir. Özellikle çok eski zamanlara dayanan tarihi bir yerleşim yeri olması sebebiyle birçok tarihi eser ve tarihi yer bulunmaktadır. Hasankeyf’in özelliklerine kısa kısa değinelim.

Hasankeyf-1Hasankeyf’in özellikleri nelerdir?

-Dicle nehrinin ortasından geçtiği tarihi bir yerleşim yeri ve ilçedir.

-Tarihi günümüzden yaklaşık olarak 10-12.000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Yani tarihi antik döneme kadar uzanan bir yerleşim yeridir.

-Değerinin anlaşılması ile birlikte 1981 yılında doğal koruma alanı olarak ilan edilmiştir.

-Hasankeyf ilçesi eski zamanlardan beri yerleşim alanı olmasının sebebi Dicle nehrinin sağlamış olduğu ticaret sayesindedir.

-Hasankeyf “Mağaralar Şehri” ve “Kayalar şehri” “Taş Kalesi” “Kaya hisarı” anlamlarında kullanılmaktadır. Bu yerleşim yerinin ismi Arapçadan Hısnı Keyfa’dan gelmiş olup, Osmanlı’da hısnıkeyf olarak söylenmiş günümüz halkı tarafından ise Hasankeyf ismi ile anılır olmuştur.

Hasankeyf-2 -Hasankeyf şehri Milattan sonra Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler, Moğollar, Akkoyunlular ve Osmanlıların egemenliğinde bulunmuş ve bu kültürlerden örnekler almış tarihi bir şehirdir.

-Hasankeyf en parlak dönemini aşağı yukarı 130 yıl kadar egemenliğinde kaldığı Artuklular zamanında yaşamıştır. Bu döneme ait burada tarihi nitelikte eserlerde bulunmaktadır.

-Hasankeyf 1867 yılından 1926 yılına değin Mardin ilimizin Midyat ilçesine bağlı bir yerleşim alanı olarak bulunmakta iken 1926 yılından itibaren Gercüş ilçesine bağlanmıştır. 1990 yılında ise Batman iline bağlı bir ilçe olmuştur.

-Hasankeyf özellikle Osmanlı döneminde 1500-1700’lü yıllar arasında Müslümanların ve Hristiyanların eşit sayıda nüfusa sahip olduğu bir yerleşim yeri olmuştur.

-Günümüz Hasankeyf ilçesi yüzölçümü yaklaşık olarak 529 kilometrekare olan ve aşağı yukarı 6500 kişinin yaşadığı küçük bir ilçesidir.

Hasankeyf kalesiHasankeyfte bulunan tarihi ve doğal güzellikler nelerdir?

-Hasankeyf mağaraları (sayıları binlerce olduğu söylenmektedir, özellikle kalkerli toprak yapısı nedeniyle bu kadar çok sayıda bulunmaktadır, bu mağaraların bazıları doğal olarak bazıları da insanlar tarafından oluşmuştur.)

-Derin kanyonlar bulunmaktadır.

-Bazı bölgeleri kayalıklı bir yapıya sahiptir.

-Hasankeyf kalesi (Roma dönemine aittir)

-İmam Abdullah Türbesi

-Hasankeyf köprüsü veya Hasankeyf Dicle Köprüsü (Artuklular döneminden kalmış tarihi bir köprüdür.)

Zeynel Abidin Türbesi-Zeynelbey Türbesi (Akkoyunlulardan kalma)

-Ulu cami (Akkoyunlular tarafından yapılmıştır)

-Küçük Saray (Eyyubilerden kalma)

-Büyük Saray harabesi (Akkoyunlulardan kalma harabe halindedir)

-Mescid-i Ali Cami

-Rızık Cami (Eyyubiler döneminde yapılmıştır)

-Kale kapısı (Eyyubiler döneminden kalma)

-Yolgeçen hanı mağarası

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

hasankeyf.gov.tr (Hasankeyf Kaymakamlığı resmi web sitesi)

tanıtma.gov.tr (Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Sara diyor ki:

    Bir gezgin olarak gezdigim hasankeyf ile alakali yapacağım paylaşımda sizin yazınızı kaynak olarak kullanacağım. Bilginiz olsun. Link de paylaşacağım. Güzel yazınız için teşekkürler.

YORUM YAZ