Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Harput Kalesi (Süt Kalesi) Özellikleri Nelerdir?

Harput Kalesi (Süt Kalesi) Özellikleri Nelerdir?
  • 03.11.2015

Harput kalesi ülkemizin önemli tarihi eserlerinden bir tanesi olup, Milattan Önce 8.yüzyılda Urartular tarafından inşa edilmekle birlikte günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış nadir yapılardan bir tanesidir. Fakat eski dönemlerde birkaç kez restore çalışması yapılmış olup, günümüze yakın bir zamanda ise yine Kültür Bakanlığınca bazı bölümlerinin restorasyonu yapılmıştır. Özellikle Artuklular, Dulkadiroğuları ve Osmanlı döneminde önemli tamiratlar geçirmiştir. Bugünkü şeklini almasında ve bugüne kadar ayakta durmasında en büyük payın Artuklular tarafından yapılan tamirat ve yenileme çalışmaları olduğu söylenmektedir.

Harput Kalesi sisHarput Kalesinin özellikleri nelerdir?

-Harput kalesi ismini bulunduğu ilçe olan Elazığ ili Harput ilçesinden almaktadır. 

-Yapım tarihi yukarda belirtmiş olduğumuz gibi Milattan Önce 8. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.

-Harput kalesi sırası ile Persler’in, Partların, Romalıların, Sasanilerin, Bizanslıların mücadele yaşadığı ve Milattan Sonra 11.yüzyıla değin Bizanslıların hakimiyetinde olan bir kale olmuştur. Daha sonra ise bu kaleyi Çubukoğulları, Artukoğulları ve Selçuklular egemenliği altına almıştır. Yine Dulkadiroğulları ve Akkoyunluların egemenliğine girmiş ve 1515 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı Egemenliğine alınmıştır.

-Harput Kalesi özellikle Çubuk Bey, Belek Gazi ve Alaeddin Keykubad’ın yönetim merkezliğini yapan bir yer olması sebebiyle önem kazanmıştır.  

-Harput kalesi iki bölümden oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi iç kale diğeri ise dış surlardır. Fakat özellikle dış surlarının büyük kısmı günümüze kadar ayakta kalmayı başaramamıştır.

Harput Kalesi tamirat-Harput kalesi dikdörtgen bir tasarıma sahiptir. Kale içinde hastane, cami, cephanelik, darphane, sarnıç, tahıl ambarı gibi yapılar bulunmaktadır. Hatta Harput kalesinin özellikle dış surlarının çevrelediği yerler birçok evi de ve meskeni de içine alan bir yerleşim yeri konumundadır. Bunun dışında son yapılan çalışmalar ile birlikte mahalle mektebi, ticarethaneler, konutlar, atölyeler, tüneller bulunmuştur. Ayrıca Harput kalesinde Basamaklı Tünel Zindan bulunmakta olup bu zindan 100 basamakla inilebilen aşağı yukarı 36 metrelik bir derinlikte bulunmaktadır. Yine Harput kalesinde kayalara oyulmuş şekilde odalar bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde bazı gizli yolların bulunduğu bilgisi de yer almaktadır.

-Harput kalesi kayalar üzerine inşa edilmiş olup, dışardan kuşatılması ve zaptedilmesi oldukça zor bir kale olmuştur.

Harput kalesi1-Harput kalesine su kıtlığı çekilmesinden dolayı yapımında su yerine süt kullanıldığı ve harcının süt ile yapıldığına ilişkin bir efsane bulunmasından dolayı “Süt Kalesi” de denmektedir.

-Harput kalesinin giriş kısmı doğu yönünde Harput ilçesine bakan tarafta bulunmaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar:

www.elazigkulturturizm.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ