Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hammurabi kimdir, neler yapmıştır ve özellikleri nelerdir?

Hammurabi kimdir, neler yapmıştır ve özellikleri nelerdir?
  • 29.08.2015

Hammurabi eski uygarlıklar zamanındaki en önemli kişilerrden bir tanesi olmuştur. Özellikle Milattan Önce 18. yüzyılda yaşamış olmasına karşın adını günümüze kadar bırakmayı başaran tarihi bir kişiliktir.

Tarihte isim yapmış herkes gibi Hammurabi de kişiliği ve yaptığı işlerden dolayı tarihteki yerini almıştır.

Aşağıda sırasıyla Hammurabi hakkında bilgi verdikten sonra özelliklerine ve yapmış olduğu ve kendi ismiyle anılan “Hammurabi Kanunları” na değinilecektir.

Hammurabi-1Hammurabi kimdir?

Hammurabi 6.babil kralı olup, Babil Hammurabi zamanında imparatorluk seviyesine geldiğinden Babil İmparatorluğunun ilk kralı olarak bilinmektedir.

Kaç yıl yaşadığı kesin olarak bilinmemekle birlikte Babil ve Babil imparatorluğunu M.Ö. 1490’lı yıllardan M.Ö. 1750 yılına kadar yani 40 yılı aşkın bir süre yönetmiş olduğu kayıtlarda geçmektedir.

Hammurabi’nin özellikleri ve yaptığı işler nelerdir?

Çok eski tarihlerden kalan bilgiler sadece Hammurdabi’nin yaptığı işler ve uyguladığı sistemlerle ilgilidir. Kişiliği hakkında ne yazıkki fazla bilgi bulunmamaktadır. Fakat yaptığı işlerden dolayı reformist, devlet yönetiminde oldukça usta ve zeki bir insan olduğu anlaşılmaktadır. Örneğin kendisini yönettiği insanlar gözünde tanrılaştırmıştır. Bu nedenle kendisini “Tanrılar Tanrısı” olarak ilan etmiştir.

Hammurabi’nin yapmış olduğu işler ve yenilikleri madde madde verelim:

Hammurabi kanunları-11-Yapmış olduğu işlerden ilk sırayı koyduğu ve uyguladığı yasalar almaktadır. Hammurabi o güne kadar yapılmış olan en kapsamlı ve en reformcu yasaların sahibi olarak kabul edilmiştir. Aslında daha önceki medeniyetlerde de küçük çaplı yasaların olduğu bilinse de Hammurabi yasaları hem kapsamı, hem nitelikleri ile diğer bütün yasalardan ayrıdır. Yaptığı yasalar oldukça sert bir yasadır. Yaptırımlarının birçoğu ölüm cezasını içermektedir.Fakat Hammurabi kanunlarında birçok konuya yer verilmiştir. Bu yasalar o günkü yaşam tarzına göre şekillenmiş olduğundan milattan önceki yaşayışa da oldukça ışık tutmuştur. Hatta o zamanlarda uygulanan kısas yöntemi günümüzde halen bazı toplumlarca uygulanmaktadır.

2-Yapmış olduğu kanunlar toplam olarak 282 madde olup bu kanunları taş sütunlara yazdırmıştır. Bu sebepledir ki bu kanunların %90’lık kısmı günümüze kadar ulaşmıştır. 30 civarında kanunun yazılmış olduğu taş sütunlarda yıpranma nedeniyle okunamadığı bilgisi bulunmaktadır.

3-Yukarda da değinmiş olduğumuz gibi birçok bölgeyi hakimiyetine almış ve buraları merkezi yöntemde toplamayı başarmıştır. Fethettiği yerleri merkezi bir yönetimle yönetmiştir.

4-Resmi yazışma düzenini kurmuş ve yönettiği yerde resmi yazışmalar yapmıştır.

5-Posta Teşkilatını yönettiği yerlerde kullanmıştır. (İran bölgesinde başlatılan posta teşkilatını yönettiği yerlerde uygulamıştır) Bütün meskenlere ve yerleşim yerlerine numaralar vermiştir. Postanın verilen adrese tam olarak ulaştırılması ilk bu dönemde olmuştur. Eve teslim sistemi diyebiliriz.

Babil Kulesi

6-Bilimsel ve mimari açıdan tarihte çok önemli bir yere sahip olan Babil Kulesini yaptırmıştır.

7-Polis teşkilatı kurmuş ve yerleşim yerlerinde asayişi bu teşkilat yapmıştır. Bütün olaylara müdahale eden birlikler oluşturmuş ve suç işleyen kişiler yine kurulmuş olan mahkemelerde yargılanmıştır. Yargılamada “Hammurabi Kanunları” uygulanmıştır.

8-Ayrıca çok iyi de belediye teşkilatı da kurmuştur. Ve belediye yöneticisini kendisi atamıştır. Belediyenin yaptığı işler neredeyse günümüzde belediyenin görevine giren işlerle aynıdır.

Yararlanılan kaynaklar:

istanbularkeoloji.gov.tr (istanbul Arkeoloji Müzesi resmi web sitesi)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ