Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hamam böceklerinin özellikleri nelerdir?

Hamam böceklerinin özellikleri nelerdir?
  • 23.04.2018

Böcekler içinde belkide bazı özellikleri sebebiyle dünyadaki tüm insanı hayran bırakan böcek türlerinden bir tanesidir. Hiç sevilmemesine karşın bazı özellikleri çok dikkat çekicidir. İşte hamam böceklerinin özellikleri:

Hamam böceği (Copy)Hamam Böceklerinin özellikleri nelerdir?

-Dünya üzerinde neredeyse her bölgede yaşamaktadırlar. (Kutuplar hariç). Bunun dışında yüksekliği 2000 metrenin altındaki yerlerde yaşayabilir.

-Genel itibarıyla boyları 1,5 ila 5 cm arasındadır.

-Yaşamsal açıdan genel olarak nemli ve ılık yerleri tercih etmektedirler.

-Dünya genelinde 4500 civarında türü bulunan hamam böceklerinin en çok sayıda olduğu üç hamam böceği türü vardır. Alman Hamam Böceği (en yaygın türdür), Amerikan Hamam Böceği ve Doğu Hamam Böceği (Ülkemizdeki en yaygın hamam böceğide yine bu Doğu Hamam Böceği’dir)

Yetişkin olma süresi türlerine göre değişmekle birlikte Alman Hamam Böceği yaklaşık 5 haftada yetişkin hale gelebilmektedir.

-Ortalama yaşam süreleri 1 ila 3 yıl arasındadır.

-Genel olarak senede ortalama 5 kez yumurta bırakırlar ve yumurtaları genel olarak 20-30 lu gruplar halinde bırakırlar. Bir defasında yaklaşık 200 adet yumurta bırakırlar.

-Hamam böcekleri hem ot hemde et yiyebilen hayvanlardandır.

Hamam böceği 2 (Copy)Hamam böceklerinin şaşırtıcı özellikleri nelerdir?

Hamam böcekleri kafaları olmadan yaklaşık olarak 1 Hafta boyunca hayatta kalabilmektedir. Ölüm sebebi ise kafalarının kopması veya olmaması değil bu 1 haftalık süre zarfında su içememeleridir. Ayrıca su kaybını önlemek açısından nefeslerini uzun süre tutabilmektedirler. Yaklaşık olarak 40 dakika nefes almadan kalabildikleri gibi su içerisinde de 1 saat kadar yaşadığı bilinmektedir.  

Hamam böcekleri metabolizmalarını yavaşlatabilen canlılar olup, besin almadan yaklaşık olarak 1 ay kadar yaşayabilmektedirler. Fakat yukarda belirtmiş olduğumuz gibi eğer su bulamazlarsa 1 haftada ölürler.

Dünyanın en dayanıklı hayvanlarından bir tanesi olup yaklaşık olarak 300 milyon yıl hayatta kalmayı başarmış bir canlı türüdür.

Özellikle radyasyona karşı çok güçlüdürler. Özellikle Çernobil gibi kazalarda dahi bu canlılar hayatta kalmayı başarmışlardır. İnsanlara oranlara radyasyona 6 kata kadar daha dayanıklı olduğu bilgisi bulunmakla birlikte bazı kaynaklarda 6 kattan daha dirençli oldukları bunun 10-15 kata kadar çıkabileceği yönünde bilgilerde bulunmaktadır.

Hamam böceği 1 (Copy)Özellikle bazı ülkelerde gıda maddesi olarak yenmektedirler.

Tek bir cinsel birleşmeyle ömür boyu döllenme yapabilmektedirler. Hatta bazı türlerinde hiç erkek olmadan dahi zor şartlarda dişilerin üreyebildiği bilgisi yer almaktadır.

Hamam böcekleri saatte yaklaşık olarak 4 kilometre hızla koşabilmektedirler.

Bu hayvanlar bazı insanlar tarafından evcil bir hayvan gibi beslenmektedir.

Bazı ülkelerde hamam böceği yeme yarışması dahi yapıldığı bilgisi bazı kaynaklarda yer almaktadır.

Hamam böceklerinin -40 dereceğe soğukta dahi yaşayabileceği bilgisi de birçok kaynakta geçmektedir.

Hamam Böceklerine bira oldukça çekici gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ