Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Halley kuyruklu yıldızı özellikleri

Halley kuyruklu yıldızı özellikleri
  • 16.07.2015

Halley kuyruklu yıldızı bugüne kadar yörüngesi tespit edilmiş 1000’den fazla yıldız içerisinde en ünlü olan yıldızdır. Peki, Halley kuyruklu yıldızı neden bu kadar ünlüdür, dünya çapında en çok bilinen ve tek bilinen kuyruklu yıldız olma sebebi nedir? Diye bir soru akla gelebilir. Halley kuyruklu yıldızı güneş sistemi içerisinde çıplak gözle görülebilen tek kuyruklu yıldız olmasından dolayı bu kadar ünlüdür. Bu kuyruklu yıldız haricinde hiçbir kuyruklu yıldızı çıplak gözle görmemiz mümkün değildir.

Halley Kuyruklu Yıldızı-1Halley Kuyruklu Yıldızının genel özellikleri nelerdir?

Halley kuyruklu yıldızının asıl ismi 1P/Halley’dir. İsmini Bu yıldızı keşfeden ve döngüsünü hesaplayan Comet Halley’den almıştır. Comet Halley 1531 ile 1607 yıllarında geçen yıldızların aynı yıldız olduğunu ve bu yıldızın 1758 yılında tekrar geçeceğini hesaplamış ve bu hesabının doğru olduğu bu kuyruklu yıldızın bu tarihte geçmesi ile birlikte kanıtlanmıştır.

Bu yıldızın ilk keşif tarihi 1758 yılıdır.

Halley kuyruklu yıldızı dünyamızdan her 75,3 yılda bir görülebilmektedir.  Dünya üzerindeki hiçbir insan bu yıldızı 3 kez görme şansını sahip olamayacaktır. En fazla görebilme şansı 2 kezdir. Hatta bazı insanlar bu yıldızı 1 kez dahi görme şansına yaşama sürelerinden dolayı sahip olamayacaktır. Dünyamızdan son olarak 1986 yılında geçen bu yıldızı bu yazının yazarı olan ben henüz 8-9 yaşlarında iken dünyadan geçen bu yıldızı o zaman küçük olmam sebebiyle görme şansım olmadı.  Daha sonraki dünyadan geçme zamanı 2061 yılı olduğundan ancak 83-84’lü yaşları görebilme şansım olabilirse ancak bu kuyruklu yıldızı çıplak gözle görme şansı bulacağım.

Halley Kuyruklu Yıldızı-2Yukarda söylemiş olduğum gibi 75,3 yılda bir kez döngüsünü tamamlayan bu yıldız dünyamızdan son olarak 1986 yılının 9 Şubat’ında geçmiş olup diğer geçişi 28 Temmuz 2061 olarak hesaplanmıştır. Bu tarihler bu yıldızın dünyamıza göre günberi olduğu durumlardır. 1986 yılında dünyamıza en yakın konumda olan bu kuyruklu yıldız ancak 9 Aralık 1923 tarihinde en uzak konumunda olacaktır. Bu tarihten sonra dünyamıza yaklaşmaya başlayacaktır.

Halley kuyruklu yıldızının boyutları 15 kilometreye 8 kilometredir. Ortalama çap ise 11 kilometre olarak hesaplanmıştır.

Bu kuyruklu yıldızın kurtulma hızı yaklaşık olarak 7305 kilometre/saniyedir.

Halley Kuyruklu Yıldızı-3Halley kuyruklu yıldızı günümüz itibariyle çıplak gözle görülebilen tek kısa periyotlu yıldız olma özelliğine sahiptir. Bunun haricinde dünyamızdan teleskoplar yardımıyla gözüken birkaç tane daha kısa periyotlu kuyruklu yıldız bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Samet diyor ki:

    Mrb. Ben 89 doğumluyum kuyruklu yıldızı gördüğümü hatırlıyorum mümkün mü sizce.yoksa benmi yanlış hatırlıyorum.

YORUM YAZ