Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Haliç nedir? Özellikleri nelerdir?

Haliç nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 16.07.2015

Haliç ismi ülkemizde hepimizin duymuş olduğu bir terimdir. Fakat Haliç bir coğrafi terim, bir coğrafi şekil olmasına karşın. Ülkemizde özellikle İstanbul ilinde yaşayan kişiler tarafından İstanbul’un Avrupa yakası kısmını içene alan Çatalca Yarımadası’nın güneydoğu kısmından, Boğaiçi’nin girişinde, tarihi yarımada ile Beyoğlu’nu birbirinden ayıran deniz girintisinin olduğu bölgeye verilen isimdir. Hatta bu bölge “Altın Boynuz” olarak bilinmektedir. Bu yazımızda ülkemizde bulunan haliç veya haliç bölgesiyle ilgili bilgi vermeyip coğrafi terim olan haliç hakkında bilgi verilecektir.

Haliç, özellikle gelgitin yoğun olarak gözüktüğü yerlerde, bu gelgit sebebiyle oluşan akıntıların etki yaptığı yerlerde akarsu ağızlarının huniye benzer bir biçimde genişlemesidir.

Haliç-1Haliç özellikleri nelerdir?

Haliç çoğu zaman gelgit olayının görüldüğü kıyılarda oluşur.

Gelgit olayının etki ettiği doğal akıntılar oluşumunda önemli rol oynar.

Akarsu ağızlarında oluşur, bir halicin oluşması için bir akarsu gerekir. Akarsular ayrıca bu bölgede deniz ile karışarak haliç içinde akmaya devam ederler.

Şekil itibariyle huniye benzer.

Derinlik seviyesi yüksektir.

Geniş sayılabilecek ve doğal olan bir su yoludur.

Haliçler aynı zamanda uygarlıkların yerleştiği önemli bölgelerden bir tanesi olmuştur. Yapıları itibariyle önemli ticaret şehirlerinin kurulduğu şehirler ve yerleşim bölgeleri olmuştur. Liman kentlerinin bulunduğu deniz ticaretinin gelişmiş olduğu alanlar olmuşlardır.

İstanbul HaliçHaliç konumu ve içerisinde bulundurduğu bazı mineraller sayesinde birçok deniz ve kara canlısına ev sahipliği yapan deniz veya okyanus bölümleri olmuşlardır.

Denizin karalar içinde kolları olup gel-git hareketleri ile akarsular burada karışarak haliç içinde akarlar.

Haliç oluşturan nehirlerin genişliği ve derinlik oranı büyüktür. Denize doğru bir genişleme ve derinleşme vardır.

Su derinliği 30 metreyi fazla aşmaz. Aştığı haliçlerde olabilmektedir.

Özellikle 30 metre derinliği aşan haliçlerden bazıları Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmaktadır.

Haliç-2Haliç tipleri ve özellikleri nelerdir?

Lagün tipi haliçler:

Bu tip haliçlerin oluşumu okyanus suları ile temas eden dar girişli haliçleri kapsamaktadır. Lagün tipi haliçler yine genel itibarla kıtalar, bazı deniz kıyılarının tektonik istikrarlı kıyıları boyunca yer alan eğimi az olan ovalar üzerinde bulunmaktadır.

Dünya üzerinde Kuzey Carolina nehir ağızlarında bulunan Barnegat Bay ve New jersey’dir.

Fiyort tipi haliçler;

Bu tür haliçler buzulların aşındırması sorununda derin vadilerden oluşan haliçlerdir. U şekilli bir yapısı bulunur. Yamaçları diktir. Bu tür haliçler, Alaska, Kanada ülkesinin doğu kısımlarında, Grönland adasında, İzlanda, Yeni Zelanda ve Norveç gibi ülke kıyılarında görülebilmektedir.

Tektonik Nedenlerle oluşan haliçler:

Fay hatları, volkanlar ve heyelan sebebiyle kara ve deniz veya okyanus arasında bir yol oluştururlar.  Holosen sırasında östatik deniz seviyesinin yükselişi haliç oluşumuna katkıda bulunmuştur. Bu tip haliçlere örnek ise Sacremento Nehri ile San Joaquin nehirleridir.

Örneğin Brezilya ülkesinde bulunan Buenos Aires’teki “Rio De La Plata” isimli haliç 290 kilometrelik bir uzunluğa ve 220 kilometreye yakın bir genişliğe sahip bulunmaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ