Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hadrian (Roma Duvarı) Duvarları nedir ve özellikleri nelerdir?

Hadrian (Roma Duvarı) Duvarları nedir ve özellikleri nelerdir?
  • 13.11.2015

Hadrian duvarı dünya üzerindeki en önemli setlerden ve duvarlardan bir tanesidir. Hatta Çin Seddi ile birlikte en önemli birkaç duvar arasında gösterilen aynı zamanda tarihi niteliği de bulunmaktadır. Dünyanın en eski savunma setlerinden bir tanesidir. Hadrian duvarının içerisinde geçtiği birkaç tane tarihi sinema filmi de bulunmaktadır. Çoğu kişi Hadrian duvarları veya Roma duvarlarını ilk kez bu sinema filmleri aracılığı ile duymuştur.

Hadrian duvarı (Roma Duvarı)Hadrian duvarlarının özellikleri nelerdir?

-Hadrian duvarları aynı zamanda Roma duvarları olarak geçmektedir.

-Günümüz İngiltere ülkesini doğu ve batı olarak iki kısma ayıran bir duvardır.

-Hadrian duvarı (Roma duvarı) uzunluğu yaklaşık olarak 120 kilometre civarındadır. Yüksekliği ise yapıldığı ilk zamanda 4-5 metre olarak belirtilmiş ise de günümüzde gerek aşınma gerekse birikme gibi doğal olaylardan dolayı daha da kısalmıştır. Duvarın kalınlığının ise 2 ila 3 metre arasında değiştiği bilgisi bulunmaktadır.

-Hadrian duvarı sadece duvardan oluşmamakta olup yer yer bazı önemli yerlerinde gözetleme kuleleri ve bu kulelerle birlikte yapılmış küçük barınma kısımları bulunmakta idi.

-Roma İmparatorluğu döneminde Kral Hadrian zamanında yapılmasından dolayı bu isimle anılmıştır.

Hadrian duvarı-İmparator Hadrian tarafından yapılmış olan bu duvarların yapılış tarihi Milattan Sonra 117 yılı olarak belirtilmektedir.

-Hadrian duvarı Britanya’nın batı kısmında bulunan Solway Firth ile doğu kısımda yer alan River Tyne arasına inşa edilmiştir.

-Taştan yapılmış olan duvarlardır.

-Bu duvarlar aslında üç duvar olarak inşa edilmiştir. Bunlardan ilki Gask Ridge Duvarı, İkincisi Antonine Duvarı üçüncüsü ise Hadrian Duvarıdır. Hadrian duvarı bu üç duvar içinde en iyi olan duvardır ve günümüze kadar kalmayı başarmış olan bir duvar olduğundan en çok bilinen duvardır.

-Hadrian duvarlarının yapılış amacı Roma imparatorluğunun ekonomik yönden güvenliğini sağlamak için yapılmasıdır. Yapıldığı yer Roma imparatorluğunun Kuzeydeki son sınırıdır. Bu sınırın diğer tarafı İskoçyalı kuzey kabillerine ait olduğundan bu kabilelerden korunmak için inşa edilmiştir. Aynı zamanda İmparatorluğun son sınırı olmasından dolayı da bu duvarın örülmüş olabileceği kanısı da bulunmaktadır. Ama asıl neden biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi barbar kabileler olarak nitelendirilen İskoçyalı kuzey kabilelerinden korunma amaçlıdır.

Roma Duvarı (Hadrian Duvarı)-Hadrian duvarlarının günümüze kadar sağlam olarak kalabilen en önemli kısmı ortada bulunan kısımdır. Aslında yapıldığı dönemde İmparatorluğun inşası en iyi yapılmış duvar olarak anılmasına karşın aradan geçen 2000 yıllık bir zaman dilimine sadece orta kısımları karşı koyabilmiştir.

-Hadrian duvarları hem sınır görevi görmüş hem de yapıldığı dönemde bir gümrük kapısı ve aynı zamanda vergilendirme noktası olarak kullanılmıştır.

-Hadrian duvarları İngiltere ülkesinin en önemli dünya miraslarından bir tanesi olup, Aynı zamanda İngiltere’nin çok önemli turizm merkezlerinden bir tanesidir. Duvar 1987 yılında Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiştir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ