Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gürcistan ülkesi özellikleri

Gürcistan ülkesi özellikleri
  • 09.05.2015

Gürcistan ülkemizin en küçük komşularından bir tanesi olup ülkemizin kuzeydoğu kısmında bulunmaktadır. Gürcistan 1991 yılında bağımsızlığını ilan ettikten sonra ticari yönden ülkemizin önemli komşularından bir tanesi olmuştur. İthalat ve ihracatlarında ülkemiz ilk sıralarda yer almaktadır.

GürcistanGürcistan ülkesi özellikleri nelerdir?

Gürcistan’ın resmi dili Gürcüce’dir.  Ülkenin yaklaşık olarak %70’lik kısmı Gürcüce konuşmaktadır. %10’luk kısmı Rusça geri kalan %20’lik kısım ise Ermenice, Azerice ve diğer dilleri konuşmaktadır.

Ülkenin büyük çoğunluğunu gürcüler oluşturmaktadır. Fakat ülkede çok çeşitli halklarda bulunmaktadır.

Ülkede bulunan Gürcü nüfusu toplam nüfusun %84’lük kısmını oluştururken, %6-7 arasında Azeriler, %5-6 lık kısmını ise  Ermeniler oluşturmaktadır. Rusyaların oranı ise %1-2 arasında bulunmaktadır. Geri kalan kısım ise başka milletten insanlardır.

Gürcistan’ın yönetim sistemi Yarı Başkanlık Cumhuriyet sistemidir. Üniter bir devlettir.

Gürcistan tarihi milattan önceye kadar dayanan eski bir millettir.

Gürcistan ülkesi 1801 yılında Rusya’nın egemenliğine girmiş ve aşağı yukarı 190 yıl Rusya egemenliğinde kalmıştır. (1918 tarihinde 1.Dünya savaşı sırasında birkaç ay bağımsızlığını ilan etmiş olsa da Rusya tarafından tekrar işgal edilmiştir.)

Gürcistan-3Gürcistan gerek nüfus bakımından gerekse toprak bakımından oldukça küçük sayılabilecek bir ülkedir. Yüzölçümü yaklaşık olarak 69.700 kilometrekare olup ülkemiz yüzölçümünün yaklaşık 1/11’lik kısmı kadardır.

Nüfus sayısı ise yaklaşık olarak 5.000.000 civarındadır (2015)

Para birimleri Lari’dir.

Gürcistan’ın komşuları yönlere göre şöyledir;

Kuzeyde: Rusya

Doğuda: Azerbaycan

Güneyde: Ermenistan

Güneybatıda: Türkiye

Görüldüğü üzere Gürcistan ülkesinin 4 komşusu bulunmaktadır.

Gürcistan-4Gürcistan bağımsızlığını ilan etmiş olduğu 1991 yılından sonra birkaç kez yönetim sıkıntısı yaşamış özellikle 2003 yılında Gül Devrimi veya “Kadife Devrim” olarak adlandırılan bir devrim yapılmış ve yönetim yıkılmıştır.

Daha sonra Saakasvili iktidarı ele geçirmiştir.

Ayrıca Gürcistan ülkesi 2008 yılında Güney Osetya Savaşına girmiştir. Ve bu savaşta Güney Osetya bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu savaş sonucunda her iki taraftan yaklaşık olarak 2500 civarı asker ve sivil hayatını kaybetmiştir. Güney Osetya özellikle Rusya destekli olması ve Rusya’nın askeri yönden de desteğini alması sebebiyle savaşta başarılı olarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Gürcistan ülkesi Karadeniz’in etkisinden dolayı genel itibariyle ılık, nemli bir iklime sahiptir. Doğu taraflar ise karasal iklim görülmektedir.

Gürcistan-1Gürcistan ülkesinin en önemli nehirleri; Kura nehri, Tergi nehri, Alazani Nehri, Çoruh nehri, Rioni Nehri ve Enguri nehirleridir. Bunlar içinde en uzun nehir 1515 kilometrelik Kura nehridir. Onu ise Tergi ve Çoruh nehirleri uzunluk yönünden takip etmektedir.

Gürcistan yeraltı zenginlik kaynakları yönünden fazla zengin olmayan bir ülke olup çok miktarda petrol ve doğalgaz çıkarılmaktadır. Fakat Manganez minerali yönünden dünyanın en büyük rezervi bu ülkede bulunmaktadır ve ihraç edilen bir yeraltı zenginlik kaynağıdır.

Ülkenin en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Nüfusun neredeyse 1/3’lük kısmı tarım sektöründe çalışmaktadır. En önemli tarım ürünleri; Üzüm, Çay, Fındık, Narenciye, Sebze ve Patates’tir.

Gürcistan  turizm; Kış turizmi, termal su kaynakları, Karadeniz kıyısındaki sahilleri ve tarihi zenginliklerinden dolayı özellikle son yıllarda turizm yönünden gelişmeye başlamıştır. Turizm potansiyeli bulunan bir ülkedir. Ülkemizden de özellikle Batum şehrine günübirlik giden bir çok turist bulunmaktadır. Hatta ülkemizden Batum’a özel turlar düzenlenmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar;
Dış İşleri Bakanlığı resmi web sitesi (mfa.gov.tr)
wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ