Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Güneş tutulması neden ve nasıl oluşur?

Güneş tutulması neden ve nasıl oluşur?
  • 15.07.2015

Dünyamızın en önemli doğa olaylarından bir tanesidir. Güneş tutulması çok eski yıllarda farklı şekillerde anlaşılmış ve bu olayı çok çeşitli sebeplere bağlandığı olmuştur. Hatta bu olay gerçekleştiği zaman dönemin halkları kendi inanışlarınca çok çeşitli davranışlarda bulunmuşlardır. Fakat günümüzde artık Güneş tutulmasının sebebi tam olarak anlaşılmasından dolayı bu gibi inançlar veya davranışlar artık yok olmuştur. Günümüzde güneş tutulması ve ay tutulmasının insan üzerindeki ve doğal hayat üzerindeki etkileri araştırılmaktadır.

Güneş tutulması-1Güneş tutulmasının nedeni nedir?

Güneş tutulmasının temel nedeni Güneş ile Dünya arasına Ay’ın girmesidir. Ay bilindiği gibi dünyamız ve dünyamız ile birlikte güneş etrafında dönmektedir. Dünyamızda güneş etrafında ve kendi etrafında dönmektedir. Ay ve Dünyamız güneş etrafındaki dönüşleri sırasında Güneş-Ay-Dünya veya Dünya-Ay-Güneş şeklinde aynı hizada dizilir ise Dünyamızın belli bir bölümünde Güneş tutulması oluşur. 

Güneş tutulması Ay’ın Güneş’i kısmen veya tümüyle örtmesi neticesinde oluştuğundan tutulmanın olabilmesi için Ay’ın yeniay evresinde olması ve Ay’ın yörünge düzleminin Dünya’nın güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekmektedir. Normal şartlarda Güneş tutulması olayının yılda 12 kez olması gerekirken Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya yörünge düzlemi arasında 5 derecelik bir fark bulunmasından dolayı yıl içinde ancak 2 ila 5 kez arasında bir güneş tutulması olur. Çünkü Ay her defasında Güneş ile Dünya’nın tam ortasından geçmemektedir. Ay tutulmalarının birçoğu da kısmi tutulmalardır. Yıl içindeki Güneş tutulmalarının en fazla 2 tanesi tam tutulma olabilmektedir.

Güneşin kütlesinin oldukça büyük olması Ay’ın kütlesinin ise Güneş ve dünyamıza nazaran kat be kat daha küçük olmasından dolayı güneş tutulmalarının tamamı çok az bir yeri kaplar. Ve çok az bir koridor izleyerek son bulur. Ayrıca çok kısa dakikalar ile ifade edilecek bir zaman dilimi içinde gerçekleşir. Bu gibi sebeplerden dolayı belkide ömrümüzde bir veya 2 kez güneş tutulmasını tam olarak görebilme fırsatını bulabilir veya ömrümüz boyunca tam tutulmayı hiç göremeyebiliriz.

Güneş tutulması şekilleri ve çeşitleri nelerdir?

Güneş tutulma şekilleri ve çeşitleri Güneşin tutulma oranlarına göre isim almaktadır. Güneşin tutulma oranlarına göre güneş tutulma şekilleri 4 tane olup aşağıya çıkarılmıştır.

Tam Güneş Tutulması1-Tam Güneş Tutulması nasıl olur? Etkileri nelerdir?

Tam Güneş tutulması Güneş ve Dünya Arasına giren ay’ın Güneş’in yuvarlak halde görünen ışık yuvarını tamamen örtmesi sonucunda oluşur.

Tam güneş tutulması sonucunda şu olaylar görülür;

 Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir.

Tutulmaya ancak tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözle bakılabilir.

Bu sırada hava, parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilecek kadar kararır.

Tam tutulma, Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

Halkalı GÜneş Tutulması2-Halkalı Güneş Tutulması nasıl olur? Etkileri nelerdir?

Ay’ın Güneş ve Dünya arasında iken Ay’ın Güneş’in önünde geçişinde Güneş’i tam olarak örtmemesi durumuna denir.

Ay güneşi tam olarak örtemediği durumda (aradaki uzaklık ve kütlesinden dolayı) Güneş dış bölümü Dünya’dan bakıldığı zaman halka şeklinde görülür.

Etkileri ise tam tutulma gibi güneşe rahat bakamayız, tutulmanın görüldüğü yerlerde tam tutulma gibi karanlık bir durum tam olarak söz konusu olamaz.

3-Hibrit Güneş Tutulması nedir? Nasıl oluşur?

Hibrit güneş tutulması Güneş tutulmasının dünyanın belli bölgelerinde tam tutulma şeklinde belli bölgelerinde ise halkalı tutulma şeklinde olması durumuna verilen isimdir.

Parçalı Güneş Tutulması4-Parçalı Güneş Tutulması nedir? Nasıl oluşur?

Parçalı Güneş tutulması Ay’ın güneşin bir bölümünü kısmen örtmesi sonucunda oluşmaktadır.

Parçalı Güneş Tutulması bütün güneş tutulmalarında gözükmektedir. Gerek tam tutulmanın başlama ve bitme zamanında gerekse halkalı tutulmanın başlaması ve bitme aşamasında meydana gelmektedir.

Çok geniş alanlarda görülür. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ