Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Güneş özellikleri

Güneş özellikleri
  • 27.01.2015

Güneş tüm canlılar için yaşam kaynaklarından en önemlisidir.  Dünyamızdaki canlı yaşamının sonu ve sınırı güneşin ömrüne bağlıdır. Güneş varolduğu sürece eğer dünyada şimdiki durumla ilgili bir değişiklik olmaz ise canlı yaşamasına elverişli bir gezegen olarak kalacaktır.

Güneşin özellikleri nelerdir bir bakalım:

Güneş bir yıldızdır. Gökyüzündeki milyonlarca yıldızdan bir tanesidir. Tek farkı dünyamıza yakın olması sebebiyle güneş ismiyle adlandırılmasıdır.

Güneş Dünyamıza en yakın olan yıldızdır.

Güneş tamamen gazdan oluşmuştur. 

Güneş kendi ekseninde de dönmekte olup kendi eksenindeki hızı saatte 70.000 kilometredir.

Güneş kendi etrafındaki bir dönüşünü 25 günde tamamlamaktadır (dünyamızın kendi etrafındaki bir turu 24 saat sürmektedir)

Güneş FırtınasıGüneşin Büyüklüğü ne kadar?

Güneşin çapı yaklaşık olarak 1,5 Milyon kilometre olup dünyamızın çapının yaklaşık 109 katı civarındadır.

Güneş dünyamıza nazaran oldukça büyüktür. Örneğin kütlesel olarak dünyamızın kütlesinin 332.000 katıdır. Ayrıca yüzey alanı olarakta dünyamızın yaklaşık olarak 11.900 katıdır. Ağırlığı ise yerküremizin ağırlığının 333 Bin katıdır.

Güneşin sıcaklığı ne kadar?

Güneş dünyamıza çok uzak olmasına karşın, dünyamızın ısı kaynağıdır.

Evet güneş oldukça sıcaktır. Güneşin Yüzeyindeki sıcaklık yaklaşık olarak 5505 Santigrat derecedir. Güneşin içlerine yani merkezi doğru gittikçe bu sıcaklık çok yüksek seviyelerde artış göstermekte olup merkezinde eriştiği sıcaklık ise 15-16 Milyon santigrat derece civarındadır. Yüzey sıcaklığının yaklaşık olarak 3 bin katı bir sıcaklığa erişmektedir.

Güneşin çekim gücü ne kadar?

Güneşin çekim gücü dünyamıza nazaran oldukça fazladır. Dünyamızın çekim gücünün yaklaşık olarak 28 katı civarındadır.

Güneş SıcaklığıGüneşin uzaklığı ne kadar?

Güneş ile dünyamız arasındaki mesafe ışıkyılı olarak 8 Dakika 18 Saniye Işıkyılı uzaktadır. Kilometre cinsinden verecek olur isek güneşin dünyamıza uzaklığı 149 milyon 600 Bin kilometredir.

Bir yolcu uçağı ile güneşe doğru gitse idik (Yolcu uçağının saatteki hızı 1000/h olarak alınmıştır) Yaklaşık olarak 149 bin 600 Saat sonra güneşe varmış olurduk. Bunu güne vuracak olur isek. 6233 Gün sürecektir. Yıl olarak bakıldığı zaman aşağı yukarı 17 yıl etmektedir. Yani bir yolcu uçağı hiç durmadan 1000 kilometrelik bir hızla güneşe doğru yol almış olsa yaklaşık olarak 17 yıl sonra güneşe ulaşabilir.(Tabi bu varsayımdır yoksa ne bir uçak nede bir canlı güneşe doğru fazla yol alamaz)

Güneş hangi maddelerden oluşmakta ve enerjisini nasıl sağlamaktadır, Sıcaklığının kaynağı nedir?

Güneşi önemli kılan en büyük etken sıcaklığı ve yaymış olduğu ışığıdır. Ve bu enerjiyi kendisi üretmektedir. İlk olarak güneş hangi maddelerden oluşmaktadır? Sorusunun cevabını verelim:

Güneş yukarda da değinmiş olduğumuz gibi gazdır. Bu gazların yaklaşık olarak %75’lik kısmı Hidrojen yine yaklaşık olarak %25’lik kısmı ise Helyum’dur. Çok az oranda diğer gazlar bulunmaktadır.

Evet güneş enerjisini Hedrojen çekirdeğinin fizyona girerek Helyum gazına dönüşmesinden sağlamaktadır. Bu fizyon oldukça güçlü güneş fırtınalarına sebebiyet vermektedir.

Güneşin ÖmrüGüneş kaç yaşındadır ve Ne kadar zaman sonra sönecektir?

Güneş enerjiside sonsuz bir enerji değildir. Bir gün mutlaka bitecektir. Şimdiki teknolojiye göre yapılan incelemeler sonucunda güneşin yaşının yaklaşık olarak 4,57 milyar yıl olduğu tahmin edilmektedir. Güneş bugün itibariyle ömrünün neredeyse yarısını tamamlamış durumdadır. Yine bilimsel verilere göre Güneşin yaklaşık olarak 4-5 milyar yıl içinde söneceği ve yok olocağı bildirilmektedir.  Eğer o güne kadar canlılar ve insanoğlu yaşama şansı bulurlar ise güneşin sönmesi ile birlikte dünya ile birlikte dünyadaki yaşamda sona erecektir. 

Yararlanılan Kaynaklar:
wikipedia.org
National Geographic
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ