Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gulf Stream sıcak su akıntısı özellikleri nelerdir?

Gulf Stream sıcak su akıntısı özellikleri nelerdir?
  • 05.11.2015

Dünya üzerindeki en ünlü sıcak su akıntısıdır. Ülkemize herhangi bir yönden etkisi bulunmaması sebebiyle adını dünya haberlerinde duymuş olduğumuz bu sıcak su akıntısı Körfez akıntısı olan Kuzey Atlantik Akıntısının bir parçasıdır.

Gulf StreamGulf Stream sıcak su akıntısının özellikleri nelerdir?

- Gulf Stream sıcak su akıntısı Meksika körfezinden başlayarak İngiltere ülkesinin kuzey kısmına kadar devam eden bir güzergâh izler. Tam olarak izlediği güzergâh ise önce Meksika körfezinden başlar, daha sonra Kuzey Amerika’nın doğusuna ulaşır ve buradan kıyı bölgelerini takip ederek Florida’nın kıyı kesimlerine ulaşır oradan da Newfoundland’a geçer. Daha sonra Atlantik okyanusuna geçerek burada iki kısma ayrılır. Bir kısmı Avrupa’nın batı kısımlarına diğer kısmı ise Batı Afrika kıyılarına ulaşır.

-Beslenmiş olduğu akıntı Kuzey Ekvator Akıntısıdır.

- Gulf Stream sıcak su akıntısının en büyük faydası Avrupa’nın kuzey kısımlarının iklimini yumuşatarak buradaki ülkelerin daha yaşanabilir bir iklime sahip olmasına yardımcı olur.

- Gulf Stream sıcak su akıntısının hızı başlangıç noktası olan Meksika körfezinde saatte 6,5 kilometre olup, daha sonra saatte 1-2 kilometre gibi hızlara kadar düşer.

Sıcak ve Soğuk su akıntıları hangileridir- Gulf Stream sıcak su akıntısının Meksika körfezindeki debisi yaklaşık olarak saniye de 30 milyon metreküptür. (Bazı kaynaklarda bu miktarın 50 milyon metreküp kadar olduğu belirtilmektedir) Bu akıntı denizde ve okyanusta akan bir nehir gibidir. Fakat büyük nehirlerden dahi kat be kat daha fazla bir debiye sahiptir.

- Gulf Stream sıcak su akıntısının okyanus ve denizde izlediği yol yukardan bakıldığı zaman yol açmış olduğu renkten dolayı görülmektedir.

-Gulf Stream sıcak su akıntısının genişliği yer yer 50 kilometreye ulaşır iken derinliği de yine yer 1000 metreye kadar olabilmektedir.

- Gulf Stream sıcak su akıntısının görüldüğü bazı bölgelerde bu akıntıya “Okyanus içindeki nehir” ismi verilmiştir.

-Labrador soğuk su akıntısı ile karşılaştığı bölgede Labrador soğuk su akıntısını engelleyerek Güney kısımlara inmesini engeller.

Gulf Stream Sıcak Su akıntısııGulf Stream sıcak su akıntısının etkileri nelerdir?

-Gulf Stream sıcak su akıntısı en büyük etkiyi ve en önemli etkiyi Avrupa kıtasının kuzeybatı kısımlarına ve burada bulunan ülkelere yapmaktadır. Çünkü bu kıyıların ısınmasını sağlar.

-Normal şartlarda daha soğuk olması gereken bazı ülkeler bu sıcak su akıntısı sebebiyle hem ılıman bir iklime hem de yağış alan bir iklime kazanmaktadır.

-Etkili olduğu kuzeydoğu Avrupa kıyılarında ılımanlaştırıcı etkisi sebebiyle bazı bitki ve meyvelerin yetiştirilmesine zemin hazırlamaktadır.

-Kayıtlarda Gulf Stream sıcak su akıntısının etkili olduğu ülkelerden en önemlisi olarak İngiltere ülkesi gösterilmektedir. İngiltere ülkesindeki iklime yaptığı etkiden dolayı daha yaşanabilir bir ülke haline gelmesini sağlamaktadır.

- Gulf Stream sıcak su akıntısı aynı zamanda Norveç Kıyılarında da etkisini gösteren bir akıntıdır. Ayrıca İzlanda ülkesi de Gulf Stream sıcak su akıntısı sebebiyle daha ılıman bir iklim kazanmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ