Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gorilla Glass camların özellikleri

Gorilla Glass camların özellikleri
  • 22.04.2015

Gorilla Glass günümüzde cam teknolojisinin ulaştığı en önemli noktalardan bir tanesini göstermektedir. Gorilla Glass camların çok büyük çoğunluğu günümüz cep telefonlarında ve tabletlerde kullanılmaktadır. İnsanların Gorilla Glass camlar ile ilk tanışması cep telefonları aracılığı ile olmuştur. Özellikle sürekli olarak camların darbelere maruz kalması hatta tırnakların ve diğer sert cisimlerin camları çizmesinden dolayı cam teknolojisi de bir arayışa girmiştir. Bu arayış neticesinde Gorning firması Gorilla Glass camları üretmeye başladı. Bu camlar çizilmeye ve kırılmaya karşı oldukça dayanıklı olan camlardır. Gün geçtikçe Gorning firması yeni nesil Gorilla Glass camları piyasa çıkarmaktadır.

Gorilla Glass-3Yeni alınan gerekli tuşlu gerekse dokunmatik telefonların camları cepte gezdirilmesi sebebiyle cepte bulunan para gibi veya sert bazı maddeler sebebiyle sürekli olarak çizilmekte idi, onun haricinde herhangi bir nedenle çok hafif şekilde yere düşse dahi kırılma ihtimali çok olan camlardı. İşte bu yeni teknolojik camlar sayesinde telefonların neredeyse üst yüzünün tamamını kaplayan camlar çizilmez hale geldi. Onun haricinde güçlendi ve kolay kolay kırılmaz bir hal aldı.

Gorilla Glass camlarının üreticisi Gorning firması olup günümüz itibariyle Gorilla Glass camların 3.neslini piyasa sürmüştür. Ve birçok cihazda kullanılmaktadır. Hatta 2015 itibariyle 4.nesil Gorilla Glass camlarını da tanıtmışlardır.

Gorilla Glass-1Gorilla Glass camlarının üretimi ise genel olarak şu şekildedir.

Cam aşağı yukarı 400 derecelik bir sıcaklıkta eritilen potasyum tuzu ile birleştirilmekte ve birbirine çok iyi şekilde karışması sağlanmaktadır. Yapılan işlemlerle cam içinde bulunan küçük sodyum iyonları uzaklaştırılırken büyük sodyum iyonlarının yerleşmesi sağlanır. Ve büyük sodyum iyonları cam yüzeylerine yerleşerek burada çok sıkı bir şekilde cama tutunurlar. Bu sebeple camda dayanıklılığı ve dış kuvvetlere karşı direncini artıracak bir yapı oluştururlar. İşte Gorilla Glass camlarının üretimi genel olarak bu şekildedir.

Gorilla Glass Camlarının özellikleri

Gorilla Glass camlar son derece dayanıklı olan gerek çizilmeye gerek kırılmaya karşı dirençli olan camlardır.

Gorilla Glass camlarının üreticisi Gorning firması olup genel itibariyle firma ismiyle birlikte anılmaktadır “Gorning Gorilla Glass”

Gorilla Glass camları dünyadaki birçok cep telefonlarında, tabletlerde, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır, bunun haricinde bazı cam sanayisinde de kullanılmaktadır. Örneğin araçlar için üretilen Gorilla Glass camlar da olduğu gibi sanayi teknolojik kollarda yine bu camdan faydalanılmaktadır.

Gorilla Glass camlarının fabrikaları Amerika ve Japonya gibi ülkelerde bulunmaktadır.

Gorilla Glass Camları günümüz itibariyle 40 büyük firmanın 3000 milyardan fazla ürününde kullanılmaktadır. (resmi internet sitelerindeki bilgi bu şekildedir)

Gorilla Glass-2Gorilla Glass camları ne kadar dayanıklıdır?

Gorilla Glass camları normal camlara nazaran oldukça yüksek bir dayanıklılığa sahiptir. Özellikle yüksekten düşmelerde kırılma ihtimalleri bulunsa da normal şartlarda çizilme ihtimali yok denecek kadar azdır. Normal cepte başka maddelerden dolayı çizilme gibi bir sorun oluşmaz. Aynı cepte bulunan metal paranın hatta tırnak çakısının,

Veya makasın normal şartlarda gorilla glass camlarını çizme olasılığı neredeyse yoktur. Hatta normal bir bıçağı elinizle camı çok sert olmamak kaydıyla çizmeye çalışsanız dahi çizilmesi oldukça zordur.

Örneğin Gorilla Glass camlarının 2. ve 3. nesil türlerine ilişkin olarak yapılan dayanıklılık testlerinde önemli testlerden geçmeyi başarmıştır. Bazı internet sitelerinde bulunan videolardan izlediğimiz kadarı ile maket bıçağıyla küçük basınç ile yapılan çizme testlerine dahi yüksek direnç gösterdiği görülmektedir. Hatta çivi ile çizme testlerinden dahi oldukça başarılı bir şekilde çıkmaktadır.

Gorilla Glass-4Bunun dışında oldukça güçlü darbelere dahi direnç göstermiş olduğuna ilişkin video testleri de bulunmaktadır. Fakat bazı geniş yüzeyli cep telefonlarında ve tabletlerde çok yüksekten düşmeleri halinde kırılma olasılıkları her zaman bulunmaktadır.

Günümüzde özellikle Samsung, LG, HTC, Nokia, Motorola gibi cep telefonları gibi bir çok ünlü firmaya ait cep telefonlarında kullanılan Gorilla Glass ürünleri (Gorilla Glass 1,Gorilla Glass 2 ve Gorilla Glass 3..vb.) özellikle çizik vakalarına rastlanma olasılığı açısından  sıfıra yakın düzeydedir. Fakat kırılma konusunda bu kadar iyimser olunamamaktadır. Şunu üstüne basarak söylemekte fayda vardır, Gorilla Glass camlar hangi nesil olursa olsun farketmez  “Çizilmez değil çizilmeye karşı dayanıklı,  Kırılmaz değil kırılmaya karşı dayanıklı” nitelikte olan camlardır.

Yararlanılan kaynaklar;

corninggorillaglass.com (corning firması web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ