Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Golden Retriever köpeği özellikleri

Golden Retriever köpeği özellikleri
  • 13.12.2014

Dünya üzerinde birçok ülkede en çok tanınan köpek cinslerinden bir tanesi Golden Retriever türü köpeklerdir.

Ülkemizde de birçok kişi tarafından beslenen Golden Retriever cinsi köpekler köpekler arasında oldukça sevilen ve popüler olan bir köpek türüdür.

Bu köpeğin kökeninin Büyük Britanya adasındaki ülkeler olduğu bilinmektedir. Ve geçmişinin yaklaşık olarak 1800’lü yıllara dayandığı tahmin edilmektedir. Yani 200 yılı aşkın bir geçmişi bulunmaktadır. 

Golden Retriever köpeklerinin özellikleri nelerdir?

Bu köpeklerin en belirgin özelliği hem ev hemde  bir av köpeği olmasıdır. Çünkü Golden Retrieverler avcılar tarafından vurulan kuşları bularak avcıya getirirler, ayrıca kuşların saklandıkları yerde bularak bunların uçmasını veya havalanmasını sağlayarak avcılara av haline getirmek gibi önemli bir özelliğide bulunmaktadır.

Golden Retriever-1Yine ev köpeği olarak da çok yaygın şekilde beslenen bir köpek türüdür.

Golden Retriever köpeklerinin av köpeği özelliğide bulunan bu köpekler çok hareketli ve enerjik köpeklerdir. Özellikle kap getir oyununu çok iyi yaparlar. Her gün koşmaya ve harekete ihtiyaç duyan bir köpek cinsidir.

Golden Retriever köpekleri oldukça sessiz ve uyumlu bir köpek ırkıdır. Kesinlikle sahiplerine karşı çok uyumlu ve hoşgörülüdürler. Sahiplerine karşı zorluk çıkardıkları nadir görülür. Yukarda da değindiğimiz gibi uyumlu bir köpek ırkıdır.

Golden Retriever köpekleri genel beslenmesi açısından gerekse uyumu açısından sahiplerine hiç zorluk çıkarmazlar. Beslemeside son derece kolaydır.

İnsanlar ve diğer köpeklerle uyumu son derece iyidir. Kavgacı veya zarar verici bir yanı yok denecek kadar azdır.

Golden Retriever köpekleri insan canlısı olmaları nedeniyle kesinlikle bir bekçi köpeği olarak düşünülemez zaten bekçi köpekliği kesinlikle yapamaz.  Bu köpekler yabancı gördüğü zaman en fazla havlayarak belki sahibini uyarabilir. Çok havlayan ve havlamasıyla çevreyi rahatsız eden bir köpek değildir.

Dünyada bulunan en zeki köpeklerden bir tanesidir.  Hatta dünyadaki en zeki köpekler arasında ilk 5 köpek arasında bulunduğu söylenmektedir.

Golden Retriever-3Golden Retriever köpekleri  çocuklarlada çok iyi anlaşan bir köpektir. Çocukları kollarlar. Çocuk bakıcılığı dahi yapabilecek potansiyeli bulunmaktadır.

Rehber köpek olarak en çok tercih edilen köpek türlerinden bir tanesidir. Eğitilerek çok iyi bir rehber köpek olurlar. Özellikle kör olan kişilere yol göstermeleri içinde eğitilir ve bu görevi oldukça iyi yaparlar.

Golden Retriever köpeklerini birkaç kelime ile anlatmak gerekir ise Dost Canlısı, Terbiyeli ve Nazik, Güvenilir ve Zeki kelimeleri tam olarak bu köpeği anlatır.

Golden Retriever köpeklerinin ortalama ömürleri 10 ile 12 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Golden Retriever köpekleri fazla büyük ve ağır köpek değildir genel olarak ağırlıkları 25-35 kilogram arasında değişmekte olup dişileri erkeklerine nazaran 5-6 kilo dağa hafiftir. Erkekleri dişilerine göre biraz daha iridir.

Golden Retriever köpeklerinin boyları erkeklerde yaklaşık 60 cm civarında iken dişilerinde ise yaklaşık 55 cm civarındadır.

Golden Retriever-2Bu köpekleri besliyor isek dikkat etmemiz gereken durum beslerken ne ile ve ne şekilde beslediğimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü bu köpekler kilo almaya meyilli bir köpektir.  Ayrıca bu köpekler deri hastalıklarına kolay yakalanır hatta birçok gıda bu köpeği alerji yapabilmektedir.

Golden Retriever köpeklerinin renkleri sarıya yakın yani altın sarısının tonlarıdır diyebiliriz. Çok nadir olarak başka renklerde Golden Retrieverler vardır.

Tüyleri uzun ve incedir.

Köpekler içinde koku alma duyusu iyi olan türlerden bir tanesidir.

Yararlanılan Kaynaklar:
wekipedia.org
Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ