Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gobi Çölü özellikleri

Gobi Çölü özellikleri
  • 15.07.2015

Gobi çölü dünyamızda bulunan en büyük alana sahip çöllerden bir tanesi olması sebebiyle tüm dünyada tanınan ve ismi bilenen çöllerden bir tanesidir. Orta Asya kıtasında bulunan Gobi Çölü Moğolistan ile Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan büyük bir çöldür.

Gobi Çölü-2Gobi Çölü özellikleri

Gobi çölü dünyanın en geniş sınırlara sahip olan 5 çölünden bir tanesidir. Sıralamada soğuk çölleri saymaz isek Büyük Sahra çölü, Libya çölü ve Avustralya çölünden sonra 4.sırada yer almaktadır.  Kapladığı alan yaklaşık olarak 1,5 milyon kilometrekaredir. Bu büyüklük ülkemiz topraklarının neredeyse iki katına eşdeğer bir büyüklüktür.

Gobi çölünün etrafı yüksek kayalıklı dağlarla çevrilidir. Bu çölü çeviren dağlar Altun dağı, Yin dağları, Tanrı dağları, Altay dağları ve Hangay dağlarıdır.

Gobi çölünün uzunluğu yaklaşık olarak 1600 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Genişliği ise yer yer değişmekle birlikte bazı yerlerde 500 kilometreye kadar düşerken bazı yerlerde 950 kilometre ve daha üzerine dahi çıkabilmektedir.

Gobi ÇölüGobi çölü hava şartları ve iklimi itibariyle karasal ve çöl iklimi süren bir çöldür. Gobi çölünde sıcaklık kışları -40 derecelere kadar düştüğü gibi yazları sıcaklık 45 dereciye kadar çıkabilmektedir. Yağış ortalaması batıda az iken kuzeydoğu kesimlerinde daha çoktur. Yıllık ortalama yağış miktarı 70 mm iken kuzeydoğu kısımlarında 200mm’ye kadar çıkabilmektedir.

Gobi çölü arazi yapısı itibariyle kayalık ve taşlı çakıllı arazilerden oluşmaktadır. Bunlar haricinde kum olan bölgeleri de bulunmaktadır.

Gobi çölünde bitki örtüsü ise küçük otlar ve dikenlik çalılar şeklindedir.

Gobi çölünde göller bulunmakta olup bu göller tuzlu göllerdir.

Gobi çölünde hiç akarsu yoktur.

Gobi çölünün tam içinden geçen ve bir başından bir başını kat eden bir demiryolu hattı bulunmaktadır.

Gobi çölünde özellikle yeraltı su kaynağının zengin olduğu bölgelerde hayvancılık yapılabilmektedir. Yeraltı suyuna birçok bölgesinde rastlanılmaktadır.

Gobi Çölü-3Gobi çölünde aynı zamanda dinozor fosili bulunan bölgeler bulunmaktadır. Özellikle tarih bilimciler bu bölgede dinozorlar hakkında bilgi toplamak amacıyla sık sık kızıl kayalar adı verilen bölgeyi ziyaret etmekte ve buralarda araştırmalar yapmaktadır.

Gobi çölünde bazı hayvanlarda yaşayabilme imkânı bulabilmektedir. Bunlar içinde en sık görülen hayvanlar ayı, at, yaban eşeği, deve ve kar kaplanlarıdır. Bunlar haricinde belki birkaç çeşit daha hayvan bulabilmek mümkündür. 

Yararlanılan kaynaklar;

eba.gov.tr

national geographic belgeseli

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ