Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gırtlak özellikleri

Gırtlak özellikleri
  • 06.06.2015

Boynumuzun ön tarafında soluk borusunun üst kısmında bulunan solunum ve ses organına gırtlak denir.

Gırtlak nefes borusunun bir parçasıdır.

Yer olarak nefes borusunun üst kısmında yetişkinlerde 3 ve 6. boyun omuru hizasında bebeklerde ise 2 ve 4.boyun omuru hizasında bulunmaktadır.

Gırtlak-3Gırtlak kıkırdak, bağlar ve zardan oluşmaktadır.

Nefes borusunun en önemli kısmını gırtlak oluşturmaktadır. Çünkü gırtlak aynı zamanda ses organıdır. Bu nedenle yapısı nefes borusunun diğer kısımlarına nazaran daha detaylı ve daha karmaşıktır.

Gırtlak nefes borusunun üst kısmında olması münasebetiyle herhangi bir durumda nefes borusunu kapatabilecek bir yapıya sahiptir. Özellikle tehlikeli bir durumda bu harekete geçerek koruma kalkanı oluşturur.

Gırtlak aynı zaman ses organıdır demiştik. Gırtlağın yapısı insanların sesleri ile orantılıdır. Erkek gırtlaklarının çapı kadın gırtlaklarına göre daha fazladır. Dolayısı ile çevresi de aynı şekilde daha uzundur.

Gırtlak-2Erkeklerde ortalama 13,5 santim olan gırtlak çevresi bayanlarda 11,2 santim civarındadır.

Gırtlak boyu erkeklerde buluğ çağında aşırı şekilde büyüme gösterir bu sebeple buluğ çağındaki erkeklerin seslerinde aşırı kalınlaşma olur. Bunun sebebi boyunla birlikte ses kıvrımlarının uzamasıdır. Ses kıvrımlarının yani ses tellerinin uzaması ile birlikte ses kalınlaşır. Erkeklerde buluğ döneminde aşağı yukarı 1 yıl içinde gırtlak uzunluğu iki katına çıkmaktadır, kadınlarda ise herhangi bir uzuma görülmez.

İnsan gırtlağını oluşturan kıkırdak yapı özellikle 20’li yaşlardan sonra sertleşmeye başlar ve ileriki yaşlarda kemikleşmiş olur.

Gırtlak iskeletinde toplam olarak 9 adet kıkırdak bulunmaktadır.  Bu kıkırdaklar 3 adet çift ve 3 adet tekli şekildedir.

Triot, krikoit ve epiglot isimli kıkırdaklar (kalkansı, yüzüksü ve gırtlak kapağı kıkırdağı) tekli kıkırdaklardır.

Çift olanları ise aritenoit, corniculat ve cuneiform kıkırdaklarıdır.

Tekli kıkırdaklardan olan kalkansı kıkırdak yani Tiroit kıkırdağına Âdem elması adı verilmektedir. Âdem elması bazı kişilerde çok belirgin olmasına karşın bazı kişilerde görünmeyecek kadar küçüktür. Erkeklerde belirgin iken kadınlarda görünmeyecek düzeydedir.

Gırtlakta toplam 5 tane kas bulunmaktadır. Bu kaslardan 4 tanesi çift 1 tanesi ise tektir. Bu kasların görevi ise ses tellerini kısaltıp uzatmaktır. Ayrıca mizmar aralığını daraltır ve genişletirler. Aynı zamanda gırtlaktan girmeye çalışan yabancı maddeleri engellemektir. Bunu da gırtlağı kapatma refleksi ile yapmaktadır.

Gırtlağın iç tarafı tüylüdür.

Gırtlakta aynı zamanda salgı bezleri de bulunmaktadır. Bu durum gırtlağın nemli kalmasını sağlar. Aynı zamanda bu salgı bezleri havanın temizlenmesini ve nemlenmesini de sağlamaktadır.

Gırtlak-1Gırtlak hastalıkları ve gırtlak rahatsızlıkları nelerdir?

Gırtlak Kanseri

Gırtlak iltihabı (Larenjit)

Gırtlak Veremi

Gırtlak Difterisi

Gırtlak Felci

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

saglik.gov.tr (Sağlık Bakanlığı resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
YORUM YAZ