Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Girdap nedir? Nasıl oluşur, Özellikleri nelerdir?

Girdap nedir? Nasıl oluşur, Özellikleri nelerdir?
 • 05.11.2015

Çevremizde girdapların çok küçük şekline sık sık şahit olmaktayız. Fakat çok büyük girdaplar ancak ve ancak denizler ile okyanuslarda görülmektedir. Küçük şekilde gördüğümüz en belirgin girdaplar ise bir kap içerisinde bulunan suyun aşağı kısımda açılan bir delik sebebiyle akması ve üst tarafta bu akıntı sebebiyle oluşan girdaplardır.

Girdap nedir?

Girdap bir sıvının basınç farklılaşmasından dolayı bir merkez etrafında dönmesi hareketine verilen isimdir. Genelde merkezi eksenseldir

Girdap nasıl oluşur, sebepleri nedir?

Girdaplar dışsal bir etki sebebiyle sıvı içerisinde oluşan basınç farklılığı sebebinden kaynaklanmaktadır. Dolayısı ile Girdabın oluşmasındaki dış kaynaklar ne şekilde olursa olsun basınç farklılığı girdabın oluşma sebebidir. Yani hangi sebep basınç farklılaşmasına neden oluyor ise o girdaba neden olan bir sebeptir.

Girdap-1Girdap özellikleri nelerdir?

-Girdap merkezi eksensel bir merkez olup bu eksen düz olabildiği gibi, eğri aynı zamanda 1 adet veya birden çok olabilmektedir. Ayrıca girdaplar sabit bir noktada durduğu gibi gezici şekilde yer değişikliği yapabilmektedir.

-Girdapların büyüklükleri etkinin büyüklüğü ve oluştuğu suyun hacmi ile doğru orantılıdır.

-Okyanuslar ve denizler de oluşan büyük çaplı girdaplar çevresindeki su yüzeyini içerisine yani merkezine doğru çektiğinden özellikle küçük gemiler için oldukça tehlikelidir, aynı zamanda insanlar içinde sonu ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlike oluşturmaktadır.

-Girdapların ne şekilde oluştuğu konusunda ilk araştırma ve bulgu Bernoulli tarafından ortaya konmuştur. Bu oluşum akışkanlar mekaniği ilkeleriyle açıklamıştır.

-Bernoulli kanununa göre akışkanlarda basınç hız ile ters orantılı olarak belirtilmiştir.

-Girdaplar iki akıntının birleştiği yerler de de görülür.

Girdap yönüGirdaplar hangi yönde dönerler?

Girdapların dönüş şekli ve dönüş yönü birbiri ile değişiklik göstermektedir. Yine dönüş dış etkenden ve basınç farklılığında ki miktardan kaynaklanmakla birlikte özellikle dönüş yönü saat yönü ve saat yönünün tersi olmak üzere iki şekilde olmaktadır.

Dönüş yönü kuzey yarımküre de saat yönünde (sağa doğru) Güney Yarımküre de ise saat yönünün tersi yönünde (sola doğru) döner. Bunun sebebi ise dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşünden kaynaklanır.

Akan sunun hangi yönde döneceğini belirleyen etkiye “Coriolis Etkisi” denir.

Uçak kanat ucu girdabıGirdap örnekleri nelerdir?

-Lavaboda delikten akan suyun dönüş yaparak boşalması,

-Karıştırılan çayın oluşturduğu dönüş olayı,

-Uçakların arkasında oluşan dönme şekli,

-Gemilerin dümeninin oluşturduğu şekil,

-Bazı rüzgârların oluşumunda görülen dönüş şekli,

-Bir altı delik kovanın alt tarafından su akması sonucu üst tarafında oluşan dönme şekli vb.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ebe diyor ki:

   Eben in Ebesi

  2. Ebe diyor ki:

   Ebelerin gücü adına

   1. Ebe diyor ki:

    Ebelere gelesiniz.

    1. Ebe diyor ki:

     Ebende gelişimi

     1. Ebeci diyor ki:

      Ohoooooo ebelere gel

 1. Ebe diyor ki:

  Ebesizde olmaz

 2. ebe diyor ki:

  ebelere geldik

YORUM YAZ