Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gergedanların ve boynuzlarının özellikleri nelerdir?

Gergedanların ve boynuzlarının özellikleri nelerdir?
  • 12.12.2015

Gergedanlar birçok ülkede sadece hayvanat bahçelerinde görmüş olduğumuz Asya ve Afrika kıtaları dışında yaşam olanı bulunmayan büyük hayvanlardan bir tanesidir. Gergedangiller ailesinden olan bir hayvan olup, özellikleri aşağıya maddeler halinde verilmiştir.

Afrika siyah gergedanıGergedanların özellikleri nelerdir?

-Yaşam alanları yukarda belirtmiş olduğumuz gibi Afrika kıtası ile Asya kıtası’dır. Bu iki kıta haricinde başka bir kıtada yaşam alanları yoktur. Asya kıtasında yaşam alanları Hindistan, Endonezya ve Malezya ülkeleri ile sınırlıdır.

-Gergedanlar otçul hayvanlardır. Geviş getirmezler.

-Gergedanlar bazen tek başlarına bazen de gruplar halinde yaşamaktadırlar. Özellikle otun çok olduğu yerler sıkça görüldüğü yerlerdir.

-Gergedanlar korkutucu bir yüzü olmasına karşın insanlara karşı zararsız hayvanlardır. Çok zor durumlarda veya kendisine zarar verileceği hissine kapıldığı zaman zararlı olabilmektedirler.

-Kaynaklarda gergedanların görme duyularının çok iyi olmadığı belirtilmektedir.

-Gergedanlar çok büyük hayvanlar olmasına karşın hızlı koşabilen hayvanlardandır. Saatte yaklaşık olarak 40-50 kilometrelik bir hızla koşabilirler.

Gergedanlar-Gergedanlar dünya üzerinde soyu azalan hayvanlardan bir tanesidir. Günümüzde bu hayvanların sadece 5 ayrı türü olduğu bilinmektedir. Özellikle Bu beş türden bir tanesi olan siyah gergedan türü sayısının sadece 5000 adetten daha az kaldığı bilgisi bulunmaktadır. Fakat bu hayvanların soyunun tükenmemesi için bazı yerlerde tedbirler alınmaya başlanmıştır. Türleri Beyaz (Ak) gergedan, Afrika (Kara) Gergedan, Hint Gergedanı, Sumatra Gergedanı ve Endonezya gergedanıdır.

-Gergedanların hayvanlar âlemi içinde düşmanı yok denecek kadar azdır. Hatta başa baş olarak hiçbir hayvan böyle iri ve boynuzlu bir hayvana karşı hayatını tehlikeye atacak cesarete sahip olmamakla birlikte en büyük düşmanları insanlardır. İnsanlar bu hayvanı özellikle boynuzlarından dolayı avlamaktadırlar. En büyük avlanma sebepleri boynuzlarıdır.

Gergedanların koku alma duyuları iyidir. Ayrıca duyma yetileri de kuvvetlidir.

Gergedan koşmasıGergedanların fiziki özellikleri nelerdir? Bakalım:

-Gergedanların en büyük özelliği büyüklükleridir karada yaşayan hayvanlar içinde en büyük ikinci hayvandır (En büyük kara hayvanı fildir)

-Tek toynaklı hayvanlardandır. Fakat bu toynaklar içinde 3 parmak vardır.

-Büyük bir hayvan olmasına karşın bacakları vücutlarına göre oldukça kısadır.

-İri başlı bir hayvandır.

-Kulak yapıları genişçedir.

Sumatra Gergedanı-Gergedan vücudunda çok az yerde tüyler bulunmaktadır. Tamamen tüysüz deriyle kaplıdır. Sadece kulaklarının uçlarında ve kuyruklarında tüyler vardır. Fakat Sumatra gergedanın vücutlarında az da olsa kıl bulunmaktadır.

-Kuyrukları oldukça kısadır.

-Derileri kalındır. Bazı bölgelerinde bulunan derilerindeki kalınlık 5 santime kadar varabilmektedir.

-Gergedanların ortalama ağırlıkları 3-4 ton civarında iken, Gergedan türleri içinde en büyük olanı “Beyaz (Ak) Gergedan” türüdür. Bu gergedan türünün ağırlıkları yaklaşık olarak 5 ton civarındadır.

-Boyları 4 metreye kadar olabilmektedir.-Yüksekliği 2 metre civarındadır.  

Beyaz Gergedanlar-Gergedanların yaşam süreleri değişken olmakla birlikte 30-50 yıl aralığında bir yaşama sahiptirler.

-Boğalarda olduğu gibi bu hayvanlarında kırmızı renge karşı tepkileri olup saldırıda bulunma olasılığı çok yüksektir.

-Birçok hayvanda olduğu gibi bu hayvanlarda da ter bezi bulunmamaktadır.

-Gergedanların gebelik süresi oldukça uzundur. Gebelik süresi türüne göre 1 yıl ile 1,5 yıl civarındadır.

-Her doğumda genel olarak 1 adet yavru dünyaya getirir. Bu getirdiği yavruyu aşağı yukarı 2 yıl emzirirler.

-Gergedanların olgunlaşma ve erginleşme süresi 5 yıla kadar olabilmektedir.

Gergedan BoynuzuGergedanların boynuzlarının özellikleri nelerdir?

-Gergedanların günümüzde bulunan 5 türünde de boynuz bulunmaktadır. Afrika da yaşayan iki tür ile Asya’da yaşayan bir tür burunlarının üstünde 2 boynuz bulunmakta iken Asya kıtasında yaşayan iki türde tek boynuz bulunmaktadır.

-Çift boynuzu bulunan gergedanların ön tarafta bulunan boynuzları arka tarafta bulunan boynuzlardan daha büyük ve daha uzundur. Boynuzları kırıldıkların da yerine yenileri gelir.

-Boynuzları kemik olmayıp keratin yapısındadır.

-Boynuzlarının uzunlukları ortalama 1 metre civarında olup, bazı kaynaklarda boynuzunun uzunluğu 1,5 metreye varan gergedanlar olduğu bilgisi de bulunmaktadır. Özellikle Afrika gergedanlarının boynuzları daha uzundur. Örneğin Hint gergedanının boynuz uzunluğu 30-35 cm aralığında bulunmaktadır.

Gergedan sürüsü-Gergedanların boynuzlarının yukarda değinmiş olduğumuz gibi cinsel gücü artırıcı etkisi bulunduğuna inanıldığından dolayı aslında tıp böyle bir gücü olduğunu da söylemektedir yani inançtan dolayı gerçek olduğu yönünde kuvvetli bilgiler vardır. Bu sebeplerden dolayı gergedan boynuzu parasal değer olarak oldukça değerlidir. Günümüzde altının gramı ile aynı değerde olduğu haberlerine de sık sık şahit olmaktayız.

-Gergedan boynuzları bazı ülkelerde bıçak sapı ve hançer sapı olarak kullanıldığından dolayı bu ülkelere satılmak için avlanmakta ayrıca yine yüksek fiyatlı olan tesbihler de yapılmaktadır.  

Yararlanılan kaynaklar:

National Geographic belgesel kanalı

wikipedia.org 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ