Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gergedan Böceği Özellikleri Nelerdir?

Gergedan Böceği Özellikleri Nelerdir?
  • 08.05.2018

Gergedan böceklerinin ülkemizde tanınmasındaki en önemli sebep birçok basın yayın organlarında bu böceğin binlerce lira olduğu ve bu fiyatlardan alıcı bulduğu haberleridir. Hatta bir ara bu böcekleri aramaya dahi çıkan birçok kişinin olduğu da yine sık sık karşımıza çıkan haberlerden bir tanesi olmuştur. Gergedan böceklerin özellikleri nelerdir, gerçekten bu kadar pahalı bir böcek midir? Maddeler halinde verelim.

Gergedan böceği-1Gergedan Böceği Özellikleri Nelerdir?

Bu böcek türü Scarabaeidae ailesinin Dynastinae alt grubuna ait bir böcek türüdür. Yaklaşık olarak 300 türü bulunmaktadır.

Gergedan böcekleri bu ismi kafasında bulunan boynuzdan almaktadır. Asıl benzerlik boynuzunun olması değil neredeyse Gergedan boynuzu ile aynı olmasından kaynaklanmaktadır.

Gergedan böceğinin kafasında bulunan Gergedan boynuzu bu böcek türünün sadece erkek bireylerinde bulunmaktadır. Dişilerinde boynuz bulunmaz.

Gergedan böceği dünya üzerindeki en güçlü böcek ve aynı zamanda en güçlü hayvan olma özelliğine sahiptir. En belirgin ve en önemli özelliği bu özelliğidir. Yaklaşık olarak kendi ağırlığının neredeyse 750-800 katına varan bir ağırlığı kaldırabilecek bir güce sahiptir.

Gergedan böceği-3Yine birçok kaynakta bu böceğin çok pahalıya satıldığı hatta değerinin neredeyse 100.000 TL’ye çıktığı haberleri kesinlikte doğruyu yansıtmamaktadır. Yapılan açıklamalarda bu böceğin en fazla 50 dolar değeri bulunduğu bilgisi birçok kaynakta geçmekte olup, buda yurt içinde değil yurt dışı piyasasındadır.

Gergedan böceği neredeyse dünyanın bütün yerlerinde yaşam alanı bulabilen böceklerden olup, yine bazı basın yayın organları tarafından sadece Türkiye ‘de bulunduğu haberleri de gerçeği yansıtmamaktadır.

Gergedan böcekleri kesinlikle bitki ve hayvanlara zarar veren bir böcek türü değildir.

Ülkemizin de neredeyse her yerinde görülmektedir.

Bu böcekleri evlerde dahi besleyen insanlar yine haberlere konu olmasına karşın bu böcekler evde beslenebilecek bir böcek değildir. Kesinlikle doğal hayatta bulunması gerekir. Fakat bu konuda uzmanlarca bu hayvanın özelliği Asya ülkelerinde çok popüler olduğu ve evlerde dahi beslendiği aktarılmaktadır.

Gergedan Böceği-6Erkek Gergedan Böcekleri ergin dönemlerinde beslenmemektedir.

Bu böcekler ısırmaz ve sokmazlar. Bu özellikleri de bulunmaz.

Yaklaşık olarak boyutları 3-4 santim civarında olurken çok büyük olanların 15 santime kadar çıkabildiği bilgisi yer almaktadır.

Bu böceklerin besin kaynakları bitkisel ve hayvansal atıklar ve diğer tür böceklerdir. Gergedan böcekleri başka türden böcekleride yedikleri için istenmeyen böceklerden kurtulmak içinde birebir bir böcektir. Bu özelliğinden dolayı doğal “Böcek İlacı” olarak da adlandırılmaktadır.

Gergedan Böcekleri özellikle bahisçilerin, böcek dövüşçülerinin en çok aradığı hayvanlardır. Çünkü bu böcekler oldukça iyi dövüşçülerdir.

Işığa karşı oldukça duyarlı olan Gergedan böcekleri özellikle çiftleşme dönemlerinde olmak üzere genel itibarıyla ışığa yönelmektedirler. Işığın olduğu yere doğru giderler.

Gergedan böcekleri böceklerde fazla alışkın olunmayan bir özelliğe de sahiptir. Bu böceklerin tıslama özelliği vardır.

Gergedan böceğiBu böcekler yenmemelerine rağmen vücutlarında çok yüksek oranda protein bulunmaktadır %40 oranında bir proteine sahip olan bu böcek kırmızı etten daha yüksek oranda protein barındırmaktadır. Örneğin kırmızı etteki protein oranı ancak bu böcektekinin yarısı kadar yani %20 oranındadır. Günümüzde hiç cazip gelmese de çok ilerisi yıllarda besin olarak kullanılacağı konusunda düşünceler de mevcut bulunmaktadır.

Bu böcek bilim adamları tarafından bazı özellikleri nedeniyle incelenmektedir. Özellikle aerodinamik yapısı dikkat çekmektedir.

Ülkemizden yurt dışına çıkarılması yasak olan hayvan türlerindendir.

Yararlanılan kaynaklar:

Iğdır Üniversitesinden Entomolog Yrd. Doç. Dr. Celalettin Gözüaçık açıklamaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ