Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gabar dağı (Küpeli Dağı) özellikleri nelerdir?

Gabar dağı (Küpeli Dağı) özellikleri nelerdir?
  • 02.11.2015

Ülkemizde en sık duymuş olduğumuz dağlardan bir tanesi Gabar dağıdır. Gabar dağının Türkçe ismi Küpeli dağı olup yöre halkı tarafından Gabar olarak adlandırılmaktadır. Özellikle PKK ile mücadele de ve çatışmalarda en sık duyulan dağlardan bir tanesi Gabar (Küpeli) dağıdır. 

Gabar dağı (Küpeli dağı) özellikleri nelerdir?

-Gabar dağı ülkemizde Şırnak ilimizde bulunmakta olduğu birçok kaynakta belirtilmiş ise de Siirt ilimizden başlayıp Şırnak ile birlikte Irak sınırına kadar uzanmaktadır. Tam olarak bu dağ uzantısının Şırnak ilimize mesafesi 20 kilometre olarak gösterilmektedir.

Gabar Küpeli dağı-Gabar dağının belli bir zirvesi bulunmayıp birbirine yakın birçok tepeciklerden veya doruklardan meydana gelmiştir.

-Yaklaşık olarak ortalama yükseltisi 1750 metre civarında olduğu tahmin edilmektedir.  Yüksekliklerinin 2500 metreyi geçmediği bildirilmektedir.

-Gabar dağının birçok yerinde 250-300 metreyi bulan uçumlar blok halinde uzanmaktadır. Bunun haricinde arazi yapısı itibariyle çok engebelidir. Oldukça girintili ve çıkıntılı bir yapısı bulunmaktadır.

-Gabar dağı bünyesinde çok sayıda doğal mağaralar ve çukurluklar bulunmaktadır. Bu mağaraların sayılarının yüzler ile ifade edildiği bilinmektedir. Özellikle adına Kokurgan ismi verilen derinlikleri 40-50 metreyi bulun çukurluklar yer almaktadır.

-Gabar dağı ayrıca üzerinde birçok vadiyi barındıran dağlardan bir tanesidir. Yine vadi sayışı onlarla ve yüzlerle ifade edilmektedir.

-Gabar dağının bazı bölgeleri dalgalanma şeklinde yapıya sahiptir. Bu kısımları geçmek sürekli iniş ve çıkış yapmak zorunda kalınmaktadır.

Gabar-Küpeli dağı-Özellikle Gabar dağı bölgesinde askerlik yapan kişiler tarafından Gabar dağının çok engebeli bir dağ olduğu ve çok kısa mesafeleri geçmek için oldukça uzun zamanlar harcandığı belirtilmektedir.

-Ülkemizde PKK ile yapılan çatışmaların yoğun olduğu bölgelerden bir tanesi olarak kayıtlara geçmiştir. Özellikle arazi yapısının saklanmaya ve gizlenmeye müsait olması nedeniyle PKK yapılanmasının yoğun olduğu bölgeler arasında olmakla birlikte özellikle son yıllarda adı eskisi kadar sık duyulmamaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ