Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

G3 silahının özellikleri nelerdir?

G3 silahının özellikleri nelerdir?
  • 20.06.2018

G3 bir piyade tüfeği olup, ordumuzda kullanılan temel silahtır. Günümüz itibariyle özellikle tutukluk yapması ve ağır bir silah olması sebebiyle gündeme gelen bu tüfek bazı önemli özellikleri sebebiyle halen ordumuz askerlerinin ana muharebe silahı olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Peki G3 piyade tüfeğinin artı ve eksi özellikleri nelerdir? Bakalım:

g3 piyade tüfeği-1G3 piyade tüfeğinin özellikleri nelerdir?

Bu silah atış gücü, tesirli menzili, isabet oranı gibi üstün özellikleri nedeniyle ordumuzda kullanılmaktadır.

Piyade birliklerinin tamamı bu silahı kullanmaktadır.

Şarjörsüz ağırlığı 3 kilo 750 gram olup, şarjörlü ağırlığı 4 kilo 250 gramdır. Bu silahın en büyük dezavantajlarından bir tanesi ağır bir silah olmasıdır.

Bu silah dakikada tek tek  yaklaşık olarak 20 ila 30 seri şekilde 500-600 arasında bir mermi atma yeteneğine sahip olmakla birlikte ne yazık ki toz ve su dan kolay etkilenmesi nedeniyle tutukluk yapması sık görülen bir özelliğidir. İkinci ve en önemli dezavantajı da bu tutukluk yapma özelliğidir. Örneğin Keleş silahlarının kumun içinde dahi attığı ve tutukluk yapmadığı söylenmesine karşın bu silahında dezavantajı dendiği zaman ilk akla gelen çok tutukluk yapan bir silah olması gelmektedir.

G3 silahıKullanılan mermi 7,62 milimetre çapındaki mermidir.

Dolu şarjörünün ağırlığı 500 gramdır.

Şarjörü 20 adet mermi almaktadır.

Silahın uzunluğu 102,5 santimdir.

Merminin namludan ilk çıkış hızı saniye de 800 metredir. Hedefine 1 saniyeden daha hızlı bir şekilde ulaşır. Mermi ses hızının neredeyse 2,5 katı bir hızla yol olduğundan kesinlikle sesi mermiden daha sonra duyarsınız.

Bu silahın en önemli özelliklerinden bir tanesi tesirli menzilidir. Tesirli menzili 400 metredir. 400 metre içindeki bütün hedefler öldürücü noktalarından vurulması halinde ölüm kaçınılmazdır. Onun namlusunun yivli olması sebebiyle merminin dönerek gitmesi ve hedefini vurması halinde uzuvlara dahi gelse uzvu koparma ihtimali oldukça yüksektir. Onun dışında vücuda girdiğinde mermi çapında delik açmasına karşın çıkışta çıkış bölgesini parçalayarak çıktığından öldürücü özelliği yüksek bir silahtır.

G3 piyade tüfeğiG3 silahı için yapılan G3 mermi çeşitleri bu silahla atılabilmektedir. Örneğin izli mermiler, eğitim mermileri vb.

G3 piyade tüfeğine bomba atar takılabildiği gibi, dürbün takılarak keskin nişancılar tarafından da kullanılarak isabet oranı artırılabilir. Fakat bir keskin nişancı silahı değildir.

Gece görüş dürbünü takılabilir.

Süngü takılabilir. Zaten bu silahlar askerlere süngü ile birlikte verilmektedir.

G3 piyade tüfeğinin namlusunun içinde 4 yiv ve 4 set bulunmaktadır. Bu yiv ve set merminin dönerek ilerlemesini sağlar. Bu durum hem hedefteki tahribat gücünü artırır, hem de hedefe dış etkenlerden fazla etkilenmeden ulaşmasını ve isabet oranının yüksek olmasını sağlar.

Ordumuzun temel muharebe silahı olan bu silah tutukluk yapma ve ağırlık gibi dezavantajları sebebiyle artık yeni yapılan silahlarla değiştirilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Hakan Murat diyor ki:

    Dakikada 20 ile 30 mermi atar yazısı yanlıştır. Dakikada 500 ile 600 arası mermi atar. Tek tek bile atsanız saniyeden daha kısa bir sürede 1 mermi atmaktadır.

YORUM YAZ