Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

G3 (762×51 M80)  mermisi özellikleri nedir?

G3 (762×51 M80)  mermisi özellikleri nedir?
  • 23.09.2015

Türk Silahlı kuvvetlerinde kullanılan piyade tüfeği G3 Piyade Tüfeğidir, yine Türk Silahlı kuvvetlerinde kullanılan ağır makinalı silah ise MG3 tüfeğidir. Bu silahlar uzun yıllardan beri ordumuzun temel piyade silahı olmuştur.

Hem G3 Hem de MG3 silahının mühimmatı Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından üretilmektedir.

G3 mermisi mühimmatı Makine Kimya Endüstrisi yapımı olan 7,62 milimetre çapındaki 7,62×51 (M80) mermisidir.G3 mermisi-4762×51 (M80) mermisi özellikleri nelerdir?

-Merminin boyu (Kapsül ile birlikte tam boyu) tam olarak 7,112 cm’dir. Yani aşağı yukarı 7 santimden biraz daha uzundur.

-Merminin ağırlığı yaklaşık olarak 24,5 gramdır. (Merminin kovan, ateşleme sistemi, barut ve kurşun ile birlikteki toplam ağırlığı)

-Merminin ucunda bulunan ve ateşlendikten sonra hedefe giden kurşun’un (çekirdek) ağırlığı ise yaklaşık olarak 9,5 ila 9,7 gram aralığındadır.

-Kovan malzemesi Pirinçten yapılmıştır.

G3 mermisi-3-Kapsülün ucunda bulunan ve kurşun adı verilen madde ise Tombak, kurşun çekirdek (kurşun-antimon alaşımıdır)

-Kapsül içinde bulunan barut “Küresel Barut”tur.

-Bu mermi aynı zamanda G3 ve MG3 silahları ile birlikte FAL, L7A2 ve M60 silahlarında da kullanılabilmektedir. Fakat MG3 ağır makineli tüfekte genel olarak daha yüksek barut miktarı bulunan M118 tipi mermi kullanılmaktadır. 

-Merminin namludan çıkış hızı yaklaşık olarak saniyede 830 ila 850 metre aralığındadır.

-Merminin namluya yapmış olduğu basınç cm2’ye 561 kilogram olup, kovan ağzı basıncı cm2’ye 3876 kilogramdır.

-Bu mermi G3 piyade tüfeğinden atıldığı zaman tesirli menzili yaklaşık olarak 400 metredir. Fakat başka silahlardan atılması halinde tesirli menzili değişebilmektedir. Çünkü tesirli menzilde namlu uzunluğu, namlu içindeki yiv ve setin varlığı ve sayısı önemlidir. Bu nedenle atış yapıldığı tüfeğe göre tesirli menzili değişebilmektedir.

G3 Mermisi-1-MG3 silahında kullanılan mermi de 7,62 milimetre çapında olmasına karşın uzunluğu G3 mermisinin uzunluğundan aşağı yukarı 0,8 cm daha fazladır. Bu uzunluk muhtemelen içerisindeki barut miktarının fazlalığından dolayıdır. Çünkü MG3 silahının tesirli menzili G3 silahının tesirli menzilinden neredeyse 2-3 kat daha fazladır.

-Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından merminin 3-5 TL civarında bir fiyatla satıldığı yönünde bilgi bulunmakla birlikte bu merminin net fiyatının ne olduğu konusunda araştırma yapmamıza rağmen kesin bir sonuç elde edilememiştir.

Yararlanılan kaynaklar:

mkek.gov.tr (Makine Kimye Endüstrisi Kurumu resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ