Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Futbol topunun ağırlığı ve özellikleri nelerdir?

Futbol topunun ağırlığı ve özellikleri nelerdir?
  • 21.06.2018

Küçüklüğünde futbol oynamayan çocuk yoktur desek yanlış olmaz herhalde, Evet dünya üzerinde en çok sevilen ve en çok ilgi gösterilen spor dalıdır. Ve bu spor dalı topla oynanan bir oyundur. Topla oynanan bütün spor dallarında olduğu gibi futbolda kullanılan topunda belli bir standartları bulunmaktadır. Kesinlikle bu standartların dışına çıkılmaz. Resmi müsabakalarda oynanan topların tamamının standardı aynıdır.

Bu yazımızda futbol topunun özellikleri verilecektir. Bir çoğumuz futbol topu ile çok oyun oynamasına rağmen futbol topunun ağırlığı ne kadardır? Diye sorulduğu zaman cevabını verebilecek kişi sayısı oldukça zordur. Veya futbol topu neden yapılır diye bir soru gelse bu soruyu da oldukça zor cevaplarız. Kısa başlıklar altında futbol topunun özelliklerini verelim

Futbol topuFutbol topu neden yapılır?

Futbol topu futbol dilinde “meşin yuvarlak” olarak tanımlanır. Burada meşin kelimesi futbol topunun yapıldığı maddededir. Genel olarak yapıldığı maddedir diyebiliriz. Çünkü bu standartlardaki başka maddelerden de yapılabilmektedir. Peki meşin nedir? Meşin: işlenmiş koyun derisidir.

Futbol topunun ağırlığı nedir?

Futbol topunun resmi müsabakalardaki ağırlık sınırı 410 gram ile 450 gram aralığıdır. Bu aralık içinde bulunan bütün ağırlıktaki toplar maçlar yapılabilmektedir. Bu ağırlığın dışındaki futbol topları standartların dışında olduğu için müsabakalarda oynatılmaya elverişli olmayan toplardır.

Futbol topu-1Futbol topunun diğer özellikleri nelerdir?

Futbol topunun çevresi 70 cm’dir. En az olabileceği ölçü ise 68 cm olarak belirlenmiştir.

Futbol topu belli bir şişkinlikte olmalıdır. Kesinlikle ne çok şişirilmiş ne de çok az şişirilmiştir. Çünkü futbol topunun içinde bulunan havanın ne kadar basıncı olacağı yine futbol topu standartlarında belirlenmiştir. Buna göre de santimetre kareye 600 gram ile 1100 gram aralığında bir basınca sahip olması gerekmektedir.

Toplar tam yuvarlak olmalıdır. Yuvarlak olmayan toplar standart dışında sayılır.

Eskiden futbol topları dikişli olarak yapılır iken günümüzde daha iyi verim alınması açısından yapıştırma veya lazer metodu kullanılarak üretilmektedir.

Futbol toplarının rengi ve şekilleri konusunda herhangi bir standart getirilmemiştir. İstenilen renkte olabilmektedir. Fakat özellikle karda oynanan topların rengi genelde karda en çok görülebilecek renkte olmaktadır.

Futbol topu-2Futbol topuna basılan hava nedir?

Futbol toplarına basılan hava bildiğimiz normal havadır.

Yukarıda vermiş olduğumuz yazıda verilen bilgiler 5 numaralı yetişkinler için kullanılan futbol topu olup, bunun dışında 1 numaralı ve 4 numaralı toplar bulunmaktadır. Örneğin 1 numaralı top çocuklar için üretilen toplardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ