Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Friglerin özellikleri nelerdir?

Friglerin özellikleri nelerdir?
  • 09.05.2018

Frigler Anadolu da kurulmuş olan ilk çağ medeniyetleri içinde en önemli medeniyetlerden bir tanesi olup günümüze kalan birçok eserleri bulunmaktadır. Özellikle yaşadıkları yerlerde günümüze birçok tarihi eseri miras bırakmışlardır.

FriglerFrigler’in Özellikleri Nelerdir?

-Friglerin Anadolu’da ilk ortaya çıktığı tarih M.Ö. 750’li yıllardır.

-Friglerin Anadolu’ya geldiği yer Avrupa olarak belirtilmektedir. Avrupa’dan M.Ö. 7. yüzyıl başlarında Ege göçleri adı verilen göçlerle Anadolu’ya girmişlerdir. Frigler Anadolu’ya girmeleri ile birçok kenti ele geçirmişler ve Anadolu’nun en önemli medeniyeti olarak gösterilen Hititleri yıkarak Anadolu’nun içlerine doğru ilerlemişlerdir.

-Frigler’in hakim olduğu bölge Frigya olarak adlandırılmıştır.

-Bilinen ilk hükümdarı Gordias’tır.

-Frigler’in baş tanrıçası “Kybele”dir.

-Midas Frigler’in en ünlü hükümdarları olup, en başarılı olduğu dönem Midas dönemidir.

-Frigler Karadeniz’in batı kısımlarında ortaya çıkmasının ardından daha sonra Kütahya, Eskişehir, Afyon, Ankara ve Sakarya vadilerini içine alan geniş bir alanda yerleşmişlerdir.

-Asurlular ile sürekli savaş halinde olmasına karşın Midas zamanında barış yapmışlardır.

-Dilleri Frigce’dir.

Frigler-1-Frigler özellikle maden ve ağaç işçiliğinde iyi olmuşlar ve dokumacılıkta yapmışlardır.

-Frigler tarım ve hayvancılık ile uğraşmış olup, tarım ve hayvancılık geçim kaynakları olmuşlardır.

-Tarım ve Hayvancılık hayatlarında çok önemli bir yerde olması ve geçimlerini bu alanlardan sağlanması nedeniyle kanunlarla tarım ve hayvancılık desteklenmiştir. Örneğin öküz kesmek ve saban kırmak ölüm cezası ile cezalandırılmıştır.

-Ülkemizin en önemli müzelerinden bir tanesi olan ve Ankara ilimizde bulunan Anadolu Medeniyetler Müzesi gezilmeye ve görülmeye değer bir müze olup Frigler’den kalma birçok eseri burada görmek mümkündür.

-Frigler’in başkenti Gordion’dur. Gordion şehrini çevresine yapmış oldukları surlarla korumuşlardır.

-Genelde inşaa ettikleri evler o yıllardaki Ege ve Avrupa da yaygın görülen ev tipleridir. Diktörtgen şeklindeki evleri kerpiç ile ağaçtan yapmışlardır.

-Frigler hakkındaki en önemli belgelerin bulunduğu tarihi bölgeler ise Gordion ile birlikte Alacahöyük, Boğazköy, Pazarlı, Kültepe, Eskiyapar, Maşathöyük antik kentlerdir.

Gordion Tümülüs-Frigler’de Kral, kralın ailesi ve asiller özel olarak yapılmış olan ve adına tümülüs denilen mezarlara gömülmüşlerdir. Bu tümülüslerin altındaki odalar ardıç ve sedir ağacı kütüklerinden yapılmışlardır. Çatı yapıldıktan sonra taş ve toprakla tümülüsler oluşturuluyordu. Tümülüsler Gordion ile birlikte, Afyon bölgesinde ve Eskişehir bölgesinde çok sayıda vardır. Bu tümülüslerin büyüklükleri birbirinden çok farklı olmakla birlikte 3 metre ile 50 metre arasında değişmektedir. Frigler tarafından yapılan en büyük tümülüs Gordion’da bulunan tümülüs olup 300 metre çapında ve 50 metre yüksekliğindedir.

-Frig medeniyetinde yine birçok medeniyette olduğu gibi ölüler çeşitli eşyalar ile gömülmekteydi.

Midas Tümülüsü-Ölüler erken dönemlerde yakılmadan tümülüslere konuluyor iken, daha sonraki zamanlarda yakılmışlar ve külleri urna adı verilen kaplara konularak tümülüslere yerleştirilmiştir.

-Frigler nasıl ve kim tarafından yıkılmıştır?

-Frigler’in yıkılmaları Kimmerler tarafından olmuştur. Kimmerler aynı zamanda Frigler’den önce de Urartular ile savaşmış ve bunları da güçsüzleştirmişlerdir.

Yararlanılan kaynaklar:

Anadolu Medeniyetleri Müzesi resmi web sitesi

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ