Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Fiyord ve Skyer tipi kıyı özellikleri 

Fiyord ve Skyer tipi kıyı özellikleri 
  • 15.07.2015

Dünya üzerinde görülen önemli kıyı tiplerinden bir tanesidir. Diğer kıyı tiplerine nazaran genel dağılım alanı oldukça dar olan bir kıyı tipidir. Örneğin enine ve boyuna kıyı tipleri aşağı yukarı dünyanın bütün bölgelerinde görülmesi muhtemelken Fiyort tipi kıyılar öyle değildir ve her yerde görülmezler. 

Fiyord-1Fiyort anlam olarak denizin buzul vadilerini doldurması sonucunda oluşan ve iç kesimlere kadar sokulan uzun ve ince kenarları çok dik olan körfez tipi alanlara verilen isimdir. 

Fiyort tipinin görüldüğü yerler Norveç kıyıları, Grönland ve Alaska gibi yerlerdir. Genel itibari ile kuzey ülkelerinde görülür. 

Fiyortların genel itibari ile şekli “U” şeklindedir. Çünkü buzul aşındırmaları U biçiminde vadiler oluşturmaktadır. 

Fiyord vadileri U şekilde olmalarına karşın alt kısımları suyla dolu olması nedeniyle çok dik birbirine karşılıklı yamaçlar uzanır. 

Fiyord tipi kıyıların su seviyesi de oldukça derin seviyelerdedir. Birkaç yüz metreyi bulan dik yamaçlı derinliğe sahip olan kıyılardır. 

Norveç FiyortlarıÖrneğin dünyanın en önemli fiyord kıyı tipleri olan Norveç ülkesindeki bazı fiyordların derinliği 1200 metreden daha fazladır. Yine Şili ülkesinde bulunan bir fiyordun derinliği 1250 metreden daha fazladır.

Fiyord tipi kıyılar, kıyı tipleri içerisinde en güzel kıyı tipi olma özelliğine sahiptir. Doğal güzelliği açısından bütün kıyı şekillerinden daha güzel bir doğa güzelliğine sahiptir. 

Dünya üzerinde yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi en güzel örnekler İskandinav ülkelerinde bulunan fiyord tipi kıyılardır. 

Ülkemizde bu tip kıyı şekli görülmez. Bu tip kıyıların görüldüğü yerler buzul olan yerlerdir ve sadece kuzey yarımkürede bulunan yukarda ismini vermiş olduğumuz bazı ülkelerde görülürler. 

Fiyord tipi kıyıların oluşmasının sebebi buzullar olması sebebiyle fiyord tipi kıyılarda buzul aşındırması da oldukça çok olmaktadır. 

Dünya üzerindeki en büyük fiyord Norveç ülkesinde bulunan “Soğne fiyordu”dur. Bu fiyord ayrıca doğal güzelliği nedeni ile birçok turistte çekmektedir. 

Skyer tipi kıyılarSkyer tipi kıyı özellikleri:

Skyer tipi kıyı özellikleri ile ilgili farklı bir konu açmadan fiyord tipi kıyılar ile aynı konu içinde vermemiz daha uygun olacaktır. Çünkü bu iki kıyı tipinin oluşumun fiyord tipi kıyılar gibi buzullar etkilidir. 

Kısa olarak verecek olur isek;

Skyer kıyı tipi buzulların aşındırdığı tepecikler ya da buzulların getirmiş yani biriktirmiş olduğu moren yığınlar eğer su altında kalır ise çok sayıda ada oluşur bu adalar oldukça da küçüktür. İşte bu büyük sayıda adaların oluşturduğu kıyı şekline de skyer kıyı tipi adı verilir.

Yararlanılan kaynaklar;

eba.gov.tr

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ