Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

FIM-92 Stinger füzelerinin özellikleri nelerdir?

FIM-92 Stinger füzelerinin özellikleri nelerdir?
  • 11.07.2015

Dünya da özellikle hafif silahlar içerisinde en etkili füzelerden bir tanesi olan ve dünyada yine en çok isim yapmış bulunan füze sistemleri stinger füzeleridir. Yine dünyada en çok bilinen ve kullanılan füzeler Stinger markalı füzelerdir.

Stinger füzeleri bir alçak irtifa hava savunma füzeleri olup, alçaktan uçan uçaklarda ve helikopterlerde oldukça etkilidirler.

Bu silah ABD yapımı olup ısı güdümlü taşınabilir uçaksavar olarak adlandırılır. 1978 yılında üretime başlanan bu silah 1981 yılından buyana birçok orduda kullanılmaktadır. Toplam kullanan ülke sayısı ABD ile birlikte 30 civarındadır.

Stinger füzesi-FIM-92 Stinger füzeleri özellikleri nelerdir?

FIM-92 Stinger füzeleri alçak irtifada uçan helikopter ve uçaklara karşı kullanılan 1 kişi tarafından taşınabilen ve ateşlenebilen bir silahtır.

Bir kişi tarafından omuzda kullanılmak üzere yapılmış olan stinger füzeleri aynı zamanda birden çok şekilde zırhlı taşıyıcılar ve araçlara da monte edilebilmektedir. Ülkemizde bazı zırhlı araçlarda ve araçlarda monteli şekilde kullanılmaktadır. Özellikle ülkemize ait olan Atılgan ve Zıpkın gibi araçlarında monteli olarak kullanılmaktadır.

Özellikle hedef tarafından yayılan kızılötesi ve mor ötesi ışınlara yönelerek pasif güdümlü ve ateşle unut tipi hava savunma füze sistemidir.

Stinger füzesi-2Bir kişi tarafından kullanılabildiğini söylemiş olduğumuz bu füzenin ağırlığı yaklaşık olarak 15,2 kilogramdır. Bu sayede hem taşınması hem de kullanılması oldukça kolaydır.

Stinger füzelerinin boylarının uzunluğu 1,5 metre civarındadır (152 cm’dir)

Çapı 70 milimetre (7 cm) dir.

Stinger füzelerinin alçak irtifa hava savunma füzesi olduğunu söylemiştik bundan dolayı menzili fazla olmamakla birlikte azda sayılmaz etkili olan menzili tam olarak 8000 metredir. Yani 8 kilometrelik etkili menzili bulunmaktadır.

Stinger füzesi-3Stinger füzesinin yaklaşık olarak 30 ülke ordusunda faal olarak kullanıldığından bahsetmiştik. Bunun en önemli sebebi çok yüksek bir isabet oranına sahip olmasıdır. Alçak irtifa füze sistemleri içinde en yüksek isabet oranına sahip bulunan füzelerdir.

Yukarda değinmiş olduğumuz gibi stinger füzeleri kaideli araçlara monte edilebilmekle birlikte helikopterlere de (T-129 Atak Helikopteride bu füzeyi kullanabilmektedir) monte edilebilme özelliğine sahiptir.

Stinger füzelerinin fiyatı yaklaşık olarak 40-50 bin Amerikan Doları civarında olduğu kayıtlarda geçmektedir.

Yararlanılan kaynaklar;

aselsan.com.tr (Aselsan Silah Sanayi resmi web sitesi)

wikipedia.org

tsk.tr (Türk Silahlı Kuvvetleri resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ